E shtune, 25.03.2023, 09:17 PM (GMT)

Kulturë

Poezi nga Veneta Çallpani

E diele, 17.11.2013, 06:48 PM


Veneta Çallpani

 

 

Pa titull

 

Nje fjale mund te ndryshoj nje jete

por ti heshte

Nje perqafim mund te ngrohe nje zemer

ti as nuk qeshe

Nje e vertete mund te shpetoj

ti genjeve

Nje enderr mund te realizohet

Ti e nderpreve

 

Dashurise i duhet guxim

ti u largove

Zemra mund te gjeje sherim

ti thjesht nuk e meritove

 

 

Jetim

 

Ne mes te dites mbyll syte

E lutem te te shoh prap

Njerezit vijne dhe ikin

Une s'mundem te hedh nje hap

 

Si I verbuar shoh vetem erresire

E shpesh degjoj zerin tend

Mami te lutem, kthehu serish

Ne kete bote edhe per ty ka vend

 

Ne enderr me shfaqesh cdo here

Me flet,me puth, me perqafon

Vetem ne endrra zemra me ngrohet

Por realiteti shume shpejt me zgjon

 

Dhe une vetem mbetem serish

Me dhimbjen qe s'ka mbarim

Mami, jeta qenka kaq e ashper

Me thuaj, pse me le jetim?!(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora