E shtune, 26.11.2022, 02:56 PM (GMT)

Kulturë

Skënder Hoxha: Kujtimi i ditës së premte

E marte, 15.10.2013, 05:44 PM


SKËNDER R. HOXHA

KUMTI I DITËS SË PREMTE

(Pedagogut, studiuesit, mikut, prof. dr. Xhavit Aliçkaj)

 

Në rrjedhë ankthi më erdhi

Kumti i ditës së premte

Të njëzet e shtatë shtatorit

Dymijë e trembëdhjetë –

Xhaviti ndërroi jetë!

 

Si mjegulla –

Kaploi shpejt kujtimet

Një kapitull jete

Me mikun me Xhavitin

Me Xhavitin fjalëmatur,

I buzëqeshur i ngrohtë

Me bashkëpunëtorët

Me nxënësit

Me burrat e odave…

Në raste gëzimi dhe hidhërimi

Dëgjohej fjala e studiuesit

Fjala e mësuesit –

E matur e ëmbël

E urtë e me vlerë…

 

Ndonjëherë shpaloste anekdota

Nga thesari popullor

Na bënte të qeshim,

Na bënte gazmorë…

 

Xhaviti ndërroi jetë

Herët iku në atë botë

Këtu la veprat e tij

E vetë shkoi në pavdekësi!

 

 (27 shtator 2013, Pejë.)(Vota: 12 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora