E premte, 27.01.2023, 09:11 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Lubonja - Haradinaj - Seferi - Lama - Vetefundosja - Hyseni - Islami

E shtune, 27.07.2013, 06:18 PM


Lubonja - Haradinaj - Seferi - Lama  - Vetefundosja - Hyseni - Islami

Nga Ilir Dardani

Shqiptari Haradinaj dhe antishqiptari Lubonja

Kohe me pare kam thene qe diktatorit komunist Enver Hoxha i fshihet nje mekat sepse ka denuar Fatos Lubonjen. Ka raste qe e zbus pak mendimin me kalimin e kohes, por Lubonja gjithnje e me shume e fuqizon cmendurine e tij te pakufishme. Fatos Lubonja shitet si njeri ''nderkombetar'', si njeri i mbare botes, apo edhe me shume se kaq, pretendon te zevendesoje Zotin. Po, Lubonja eshte nje ''zot'' per shpirtrat e ferrosur te ushtarako-sulltano-islamisto-osmane qe vrane shqiptare e pushtuan trojet tona. Lubonja eshte nje ''zot'' edhe per shpirt-ferrosurit Miloshevic e Arkan, me gjithe paraardhesit e tyre, sepse edhe keta vrane shqiptare e poshtuan trojet tona. Larg folklorizmit, por Lubonja eshte nje antishqiptar dhe kete e tregon haptas sa here hape gojen. Sigurisht qe eshte normale te mbrosh paqen mes popujve, kur jane te pozicionuar ne shtetet respektive, por te mohosh sakrificat e popullit shqiptar ne Dardani do te thote se je zemer-miloshevic e mendje-arkan apo anasjelltas. Lufta e Dardanise eshte e fresket dhe tragjedia e popullit shqiptar ne Dardani eshte aktuale, e fotografuar, e filmuar, e perjetuar nga qindra mijera shqiptare qe jetojne sot. Gjithcka eshte Reale dhe kete e deshmon nderhyrja e Nato-s me Ameriken ne Krye. Por per antishqiptarin Fatos Lubonja gjithcka eshte histori mitesh e legjendash, apo e thene ndryshe, gjithcka eshte nje perralle. Per te cmendurin antishqiptar Dr. Rugova nuk ka ekzistuar, Jasharet, Ramadanet e Hardinajt nuk kane luftuar, Kadri Manet e Adem Demacet nuk jane denuar, Curret, Seferet e Boletinet nuk jane shqiponjezuar! Duhet te jesh teper katil te mohosh Jeten e Dhene dhe Vepren e Lene te mijera e mijera shqiptareve. Lubonja eshte nje katil. Mosmirenjohja eshte prone e te shkalluarve, e njerezve te vegjel, e dinjitet-humburve.

Njerezit kane dale ne lufte dhe kane vdekur per idealin me te larte te njeriut sic eshte Liria dhe sot del lloj lloj qurraveci, Lubonje apo nen-lubonje (Lubonja me perkrahesit e tij) dhe nuk i pranon as si Heronje! C'mund te besh me shume se sa te japesh Jeten per vendin tend?! Te gjitha speciet lubonjane (kam dyshimet e mia mbi faktin nqs jane njerez) duhet ta kuptojne se rekrutimi eshte nje vendim teper i veshtire per njeriun sepse pervec qe do te vritesh do te te duhet edhe te vrasesh njerez. Sado gjakpires te jete armiku vrasja e tij kurre nuk eshte argetuese. Une i kuptoj edhe ata qe nuk kane luftuar, por nuk e kuptoj vrerin e tyre per ata qe dhane maksimumin e mundshem per t'u shkeputur nga kthetrat e pushtuesit.

Heronje nuk jane vetem Luftetaret e Lirise! Hero eshte edhe cdo femije i vrare nga barbaret e Serbise, Heroine eshte cdo moter shqiptare e perdhunuar nga agersirat serbe, Hero eshte cdo shqiptar i vrare, por qe kete nuk do ta kuptojne kurre speciet si Lubonja.

Pak zbutesi: Lubonja eshte denuar politikisht ne kohen e ''partise legjendare'', ne kohen kur thureshin ''kryevepra'' per partine. Atehere lindi ''miti''. Aq e rende ishte trauma qe pesoi saqe te gjithe shqiptaret e shquar te shekujve i shnderroi ne Enver (mit). Nga ajo kohe u semur me te drejte Lubonja, por per fatkeqesine e tij nuk u sherua kurre. Lubonja eshte i semure, Lubonja nuk jeton ne ditet tona, mbeti ne ferrin komunist. Semundja eshte fatkeqesi ndersa antishqiptarizmi eshte zgjedhje. Nqs doni ta largoni nga zemer-arkano-miloshevici konsiderojeni vetem si te Semure!

Ramush Haradinaj ishte Luftetar i Lirise. Luftoi per te vdekur per Lirine e Kosoves. Pervec te afermeve te tjere, dy vellezerit e tij, Luani dhe Shkelzeni jane Deshmore te Kombit. Ishte Kryeminister i Kosoves ne kohen qe u akuzua per krime lufte. E la detyren dhe lejoi drejtesine nderkombetare te thote fjalen e saj. Gjykata e Hages, pasi i mori shume vite nga jeta, e nxori te Pafajshem. Serbet kuptohet qe do dilnin te pakenaqur, sepse per ta ishte legale cdo vrasje e perdhunim, por problemi yne shfaqet vetem kur dalin ne skene keta harbutet shqipfoles si Lubonja dhe sulmojne KryeDrejtesine e Botes ne terren Nderkombetar, sepse nuk denoi nje shqiptar te pafajshem. Per pas-luften e Ramush Haradinajn flitet ne Dardani, kryesisht biseda kafenesh tipike shqiptare, por kjo eshte nje ceshtje tjeter dhe dicka qe i perket drejtesise se Dardanise. Nga lufta Haradinaj doli i paster. Lufta e tij bashke me te gjithe Djemte dhe Vajzat e Lirise u rivleresua si e Drejte. Shqiptaret qe kane gjak shqiptari duhet te ndjehen krenare per Heronjte tane, te asaj dhe kesaj bote. Nqs harrojme historine tone, mohojme gjakun e derdhur ne trojet tona dhe refuzojme Heronjte tane, atehere ne jemi nje popull i ndyre, nje turme speciesh lubonjane.

Edhe Idriz Seferi Hero Vetem i Katolikeve

Shkodra eshte vendi i shume djepeve por edhe Djepi i Katolicizmit Shqiptar. Eshte ''Vendi i shume Djepeve'' sepse komuniteti katolik ka nje rol te jashtezakonshem ne gjithcka qe ka arritur Shkodra. Pa katoliket Shkodra nuk do te ishte askund...

Ekstremistet islamike te Shkodres, te mbeshtetur edhe nga nje numer i konsiderueshem myslimanesh te ''ndershem'', refuzuan vendosjen e nje busti te Nene Terezes ne qytetin e tyre. Shqiptarja me e Madhe e te gjitha kohrave nuk ka vend ne vendin e saj... sepse erdhen turko-islamo-osmanet dhe na vrane e pushtuan, pastaj gjate shekujve hyne pabesisht edhe ne gjakun tone. Ne Shkoder ka vend per perkujtime sulltanesh pushtues dhe perandorise pushtuese islamo-osmane, por nuk ka vend per nje shqiptare nobeliste. E cfare Nobeli se! Per ZemerBardhesi, per BaMiresi. Per fatkeqesine e shqiptareve te ndershem gjakprishurit nuk jetojne vetem ne Shkoder.

Idriz Seferin e njihja si nje Atdhetar i Shquar, Trim i Madh Shqiptar qe luftoi turk e shka, por qe kurre s'me ka shkuar ndermend se i perkiste komunitetit katolik. As sot nuk besoj se ka qene katolik, por asgje nuk ndryshon. Ai mbetet nje nder patriotet me te shquar te kombit. Ne fakt ka pak ndryshim sepse shqiptarucet e refuzojne per shkak te bindjeve fetare. E dua dhe e vleresoj akoma me shume. Tashme sulmi islamik kunder shqiptareve eshte bere rutine e perditeshme. Deri tani nuk kemi asnje rast qe te krishteret te refuzojne shqiptaret e medhenj te besimit islam. Ky fakt tregon se krishterimi eshte nje fe tolerante qe nuk udhezon te urresh vellezerit e motrat e gjakut. Islami nuk eshte fe e paqes. Perkundrazi, islami eshte fe e urrejtjes e prapambetjes se pafundme. Imagjinoj kundershtimin e fshatareve te Kosoves: ''Vallahi bilahi qitu s'ka vend sepse ka qan katalik''. Tyben s'dona me ja pa qat fac''. ''Allahu Ykber''. I Madhi Idriz Seferi ka thene: ''Tane jeten u mundova me ba Shqipni, por zor qenka, bre...''. Kane kalue shume dekada, i dashur Idriz, dhe ende nuk asht ba Shqipnia sepse asht e mbushun me bastarde te perandorise islamo-osmane dhe sllavo-serbe. Do pune jane ba sepse kena pas trashegimtaret e tu. Ndoshta do te bahej Shqipnia se shpejti sikur mos te kishim ne gjirin tone nje ideologji vrastare qe ka emnin islam. Kete islamin e njeh ti, por vitet e fundit e ka humbun traditen. Edhe pse prania e islamit nder shqiptare eshte nje mjerim kombetar, ne te kaluemen nuk kishim shume ekstremiste te islamo-kombezuar. Deri tash myslimanet, te urdheruar nga feja islame, kane sulmue shume nga personalitetet e kalibrit tand. Tash te erdhi radha ty, pas Kastriotit, Engjellit, Bogdanit, Budit, Fishtes, Konices, Bagerit, Nene Terezes, Rugoves, Kadarese. Permenda vetem disa sepse lista nuk ka fund. Megjithate numeri i gjakprishunve asht i vogel, ndersa islami mbetet nje problem i madh sepse njeh vetem nje komb te perbashket islamik. Myslimanet kunder te gjitheve. Ti mos u merzit sepse ne fund te fund shqiptaret sot kane mundesi te zgjedhin. Cdo zgjedhje e gabuar eshte nenshtrim dhe shkaterrim per ta. Faleminderit qe ekzistove. Faleminderit per gjithcka bane per Kombin Shqiptar.

Alma e Zhvillimit dhe Dashurise Kombetare

Gjergj Kastrioti eshte i mbare shqiptareve, por krutanet me gjak shqiptar (edhe ne Kruje ka plot anadollake si ne mbare trojet shqiptare) e ndjejne me afer. Aty kane historine, aty kane Simbolin e Bashkimit, Lirise dhe Zhvillimit, Gjergj Kastriotin. Zonja Alma Lama eshte Deputete e Pavarur ne Parlamentin e Kosoves, e cila eshte lindur, rritur e shkolluar ne Shqiperi. Lama ishte pjese e Vetevendosjes sepse besonte se kjo levizje e me pas parti do kishte ndikim ne rrugen e gjate te Bashkimit Kombetar. Alma, si shume shqiptare te tjere, u zhgenjye nga dhuna dhe esktremizmi i gjithanshem i Vetevendosjes dhe u largua. Zonja Lama njihet si femer e kohes dhe femra moderne nuk heshte kur sulmohet Shqiptaria dhe mbare nenat e motrat tona. Pas reagimit ndaj videos skandaloze te hoxhes Irfan Saliu nuk do te vononte sulmi ndaj saj, nga esktremistet islamike qe njihen si ''Forumi i te Rinjeve Myslimane te Kosoves''. Pervec Almen ekstremistet islamike fyen mbare femrat nga Shqiperia, por nga keta apo nga islami nuk pritej dicka ndryshe. Ajo qe me beri pershtypje ishte fjala ''refugjate'', te cilen nuk e kisha degjuar me pare. Kerkohej largimi i saj nga Kosova, edhe pse eshte martuar me nje shqiptar nga Dardania. Megjithate edhe ky idiotizem islamik arsyetohet sepse: Alma eshte Avokate e Femres ne Dardani, Alma perfaqeson Dinjitetin e Femres Shqiptare nder shekuj, tek Alma te humburit ne islam shohin Barazi Gjinore, gje te cilen e urrejne islamiket sepse femren e konsiderojne vegel apo ne rastet me te mira si njeri te kategorise se dyte, Alma ofron Lufte kunder abuzimit historik islamik me femijen femer, tek Alma shohin Zhvillim Kombetar dhe Dashuri Kombetare, Alma prezanton Shqiperine Natyrale prane Europes dhe shume larg Azise apo Afrikes. Sigurisht qe nje femer me kete profil nuk eshte e mireseardhur ne Kosoven e Islamikeve, por shqiptaret e vertete duhet ta vleresojne e mbrojne sepse eshte fat per ta, sidomos per femrat, te kene nje njeri te tille qe i perfaqeson denjesisht. As hijen e Almes nuk e kemi pare ne parlamentin e Shqiperise ne dy dekada demokraci. Duajeni Almen nqs doni veteveten dhe kombin.

Vetevendosen qe te Fundosen

Duke marre parasysh faktin qe shumica e shqiptareve i perkasin besimit islam do te ishte e lehte te lejosh idiotesimin tend dhe te mbrosh ideologjine prapambetese, komb-mohuese e shkaterrimtare islamike. Ka plot shqiptare qe jane idiotesuar per interesa personale, por qe kane pasoja kombetare. Turmes se Vetevendosjes i duhet vetem nje hap per t'u ''anetaresuar'' me te drejta te plota ne organizaten terroriste islamike Al-Qaeda. Kemi pare protesta te dhunshme, gati ekstremizem shpellash orientale,  por nuk kemi menduar se do te arrijne te dhunojne edhe Ambasadoren e Amerikes. Albini, duke pare qe partia e tij ''revolucionare'' po e humb besimin ne popull provon dicka te re, islamin, sepse ne fund te fundit edhe injorantet e shpirtshiturit kane te drejte vote, dhe se ka injorante dhe shpirtshitur ne Dardani e dime sepse i kemi faktet ne parlament, brenda te cilit tashme jane edhe shpellaret islamike shqipfoles. U vetefundose Albin, ashtu si Saliu ne Shqiperi, sepse shqiptaret mund te gabojne por ne fund e largojne anadollakun. Vota per Vetevendosjen eshte VeteFundosje - vrasje e enderres Europiane dhe pakistanizimi i Dardanise. Shqiptaret duhet te jene te vemendshem dhe mos te bien viktima te lojerave me flamurin kombetar e fjaleve patriotike, sic ben Albini me turmen e tij.

Hyseni i Hussein-izuar

Ra islamo-osmani. U ngrit sllavo-serbi. Ra sllavo-serbi. U ringrit islamo-osmani. Shqiptaret vetem zevendesojne pushtuesit. Shqiptaret vetem luftojne kunder interesave te shqiptareve. Deri kur keshtu?! Armiqte e te tjereve, te njeri-tjetrit dhe te derrit kane prodhuar gjallesa te egra te cilat kerkojne mbulimin e Dardanise me flamurin e zi te xhihadit islamik. Dy prinder kane nxjerre ne jete nje Hysen dhe ky Hysen, duke pasur edhe emrin Hysen, eshte Hussein-izuar i teri. Hussein-izimi i Hysenit le pershtypjen se eshte biri i nje Mahmuti te mahmutizuar. Hyseni urinoi prane statujes se Gjergj Kastriotit ne Prishtine. Hyseni ka lindur me nje problem. Problemi i Hysenit eshte Hyseni. Per gjithcka njeriut i duhet lenda e pare dhe kete e ka pas ne xhep Hyseni, Hysenin. Duke qene Hysen i Hussein-izuar mendon e jeton si turko-arab ekstremist dhe sulmon gjithcka origjinale shqiptare. Kosova ka probleme te ndryshme por nje nder problemet kryesore eshte Kryeministria dhe Ministria e Kultures, Hashim Thaci e Memli Krasniqi - me baba (Milazimi) e xhaxha (Shefqeti) ekstremiste islamike. Per Thacin nuk di shume, por perderisa emrin e ka Hashim dhe quan vellezer turqit duket se kemi te bejme me nje familje islamike, si ajo e Hysenit dhe Memliut. Memliu ishte kengetar i grupit te njohur Ritmi i Rruges. Edhe Hyseni ''a tu marr me muzike''. Memliu nuk njihet per banalitete ne tekste, kurse Hyseni s'ka lene kend pa ofenduar me shprehjet me banale dhe duke u bazuar ne nje artikull te Kastriot Myftarajt edhe mua. Memliu ka rreshqitur ''si thiu ne akull'' sepse mund te kishte nje jete dhe emer tjeter larg poshtersive islamike qe trashegojne te afermit e tij, ndersa Hyseni eshte nje cope injorant  qe nuk ka emer ne muziken shqiptare. Copeza te tilla mund te degjohen vetem nga ekstremistet islamike. Hyseni nuk eshte kengetar dhe duhet shikuar si fshatar i prapambetur arab qe uronin ne bustin e Heroit Kombetar te nje shteti tjeter. Hyseni i Hussein-izuar duhet te arrestohet e denohet, qofte edhe nga Hysenet e paHussein-izuar. Policia dhe Drejtesia e Dardanise duhet te na tregojne per ekzistencen e tyre duke mbrojtur Kastriotin dhe te gjithe Luftetaret e Lirise nga vandalistet islamike hyseniane.  Poeti i Madh i Dardanise ka thene: ''Kosova eshte gjaku im qe nuk falet!''. Kjo shprehje kaq e thjeshte dhe kaq e madhe vlen per historine (per pushtuesit osmano-serbe), por edhe per aktualitetin islamik. Dardane! Kjo eshte beteja e fundit dhe duhet fituar. Fuqizimi i islamit dhe mbeshtetja per Hysenet e Hussein-izuar do te thote Fund Tragjik!

Pak Jo-Islam

Ndoshta nuk isha shume i sinqerte me Heroin Idriz Seferi sepse thashe ''myslimanet kunder te gjitheve''. Per te qene me i sakte duhej te thoja: 'Myslimanet kunder te gjitheve dhe kunder njeri-tjetrit'' sepse cdo dite humbin jeten dhjetra myslimane te pafajshem qe vriten nga myslimanet. Dhe ku? Brenda ne Xhami! Dy sektet me te medha brenda islamit, Sunni dhe Shia, luftojne njeri tjetrin dhe vetem vitet e fundit kemi dhjetra mijera te vrare. Qe nga sulmi terrorist i 11 shtatorit 2001 ne Amerike kemi mbi 21 000 sulme terroriste te ekstremisteve islamike. Shumica e viktimave te ketyre sulmeve jane myslimane te pafajshem, bashkekombas te vrasesve te tyre. Kohe lotesh por kur degjon shprehje si ''islami eshte fe e paqes'' je i detyruar te qeshesh sepse eshte shprehja me absurde qe mund te kesh degjuar ndonjehere. Kurani ofron dhune, abuzim dhe urrejtje, Hoxhallaret ofrojne dhune, abuzim dhe urrejtje, Besimtaret e devotshem ofrojne dhune, abuzim dhe urrejtje. Ku e gjeni kete paqen ju?! Mjaft hipokrizise mburraveciane!

Edhe pak Kujtese:

Ja disa dallime mes vendeve te Perendimit, Izraelit dhe muhamedaneve, te dhenat jane bazuar kryesisht nga nje studim i nje myslimani, Hafez AB Mohamed: Drejtor i Përgjithshëm, Al Baraka Bank:
Popullsia e Hebrenjeve ne mbare boten: 14 milion - Ne 105 vitet e fundit, 14 milion hebrenj kane fituar 180 cmime Nobel.
Popullsia e myslimaneve te botes: 1.5 miliard - Kane fituar vetem 3 cmime Nobel.
Per cdo Hebre jane 107 myslimane. Hebrenjte perbejne vetem 0.25% te popullsise se botes, por kane fituar mbi 20% te cmimeve Nobel
14 milion izraelite i kane dhene botes shume me shume se e gjithe bota myslimane prej 1 miliard e gjysem njerezish.
E gjitha bota myslimane (rreth 60 shtete) ka vetem 500 Universitete
Vetem Amerika ka plot 5758 universitete
Shkrim e kendim ne boten e Krishtere: 90%. Ne vendet me te zhvilluara arrijme ne shkallen maksimale: 100%
Shkrim e kendim ne boten myslimane 40%. Ne asnje vend mysliman nuk i afrohemi shifres maksimale.
E gjithe bota myslimane nuk ka as nje Universitet te vetem qe te renditet ne 500 Universitetet kryesore te botes.
Ne vendet e krishtera e perfundojne shkollen fillore mbi 98% te popullsise
Ne vendet myslimane vetem 50%.
Ne vendet e krishtera mbi 40% e popullsise kryejne universitetin
Vetem 2% ne boten myslimane.
Vendet e islamit kane mesatarisht 230 shkencetare per 1 milion banore.
Amerika ka 5000 per milion.
Bota e krishtere ka 1000 teknike per 1 milion banore.
Bota myslimane vetem 50.
Bota e krishtere shpenzon 5% te prodhimit te brendshem per hulumtime dhe zhvillim
Myslimanet vetem 0.2%
Ne Pakistan nga 1000 qyterare lexojne gazeta ditore vetem 23
Ne Singapor, Azi (me shumice Budiste dhe te Krishtere) nga 1000 qytetare 460 prej tyre lexojne shtypin ditor.
Ne Britani 1 milion qytetare kane ne dispozicion 2000 tituj librash
Ne Egjipt vetem 17.
Eksporti i produkteve te teknologjise se larte nga Pakistani eshte vetem 0.9% te eksporteve te tij.
Ne Arabine Saudite eshte 0.2%
Kuvajti, Maroku dhe Algjeria 0.3%
Vetem Singapori eksporton 68%.
Mbi 99% te shteteve te krishtera jane Demokratike.
Asnje vend mysliman nuk eshte demokratik.
Shpresoj qe shqiptaret t’i kene lexuar me kujdes krahasimet, apo ndryshimet si nata me diten dhe mos te mbesin viktima te ideologjive te huaja antishqiptare dhe antinjerezore. Shqiptari i vertete nuk e meriton islamin, nuk e meriton ferrin islamik sepse eshte krijese e gjalle dhe jo nje gur pa ndjenja. Jo islamit, Po dashurise e zhvillimit.

 (Vota: 540 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora