E premte, 23.04.2021, 02:14 AM (GMT+1)

Mendime

Bedri Blloshmi: Të shpërblehen revolucionarët

E hene, 10.06.2013, 07:50 PM


Të shpërblehen deri në një revolucionarët që dogjën Shqipërinë në vitin 1997.

Nga Bedri Blloshmi

Kaloj më shumë se një vit e gjysëm që një punojës MTKRS (Aldo Bumçi) më gënjeu në mënyrë të ndërgjegjshme për sponsorizimin e një libri për Revoltën e Qaf-Barit,për ata heronj që kundërshtuan  me forcë diktaturën komuniste deri sa dhanë dhe jetën.Ky frikacak pa kurajo,pa asnjë shënjë autoriteti ishte dhe kundër botimit të këtij libëri .Ky punojës i kësaj ministrie gjunjëzohej dhe i mbahej goja përpara revolucionarit Ministrit Frrok Çupit .Bumçi ja njihte meritat e vitit '97 ketij revolucioni që vranë e pren,grabitën gjithë pasurinë e popullit dhe pasurinë kombëtare,ku bashkë me të tjerë Frroku ngriti flamurin grek që në Vlorë e deri në Sarandë .Ky revolucionarë,krahu i djathtë i Fatos Nanos fitoj goxha dollar nga revolucioni por me sa duket revolucioni u zhvillua në kualicion me PD dhe partia demokratike nuk ja ka dhënë shpërblimin,tani e ka caktuar Drejtorin e tenderimit në Ministrin e Kulturës dhe po grabit çdo gjë përfshi dhe 1%  për të burgosurit politik që shkruajnë libra.Megjithatë ne presin ,vetëm Frrok revolucionari duhet të shpërblehet sepse nuk është aq e lehtë të organizosh,të vrasësh e të djegësh vendin dhe të shpëtosh pa asnjë gërvishje.

Shikoni sa bukur shkruan dora e Frrokut në lidhje me revolucionin.Është krim të mos e shpërblesh Frrokun.

_________

 

Po kthehen fajtoret e vitit 1997! "Nga Frok Cupi"

(marre nga gazeta Tribuna 26 - 5 - 2006)

Javen e kaluar u kthye ne zyrat e shtetit shqiptar, Bashkim Gazidede, ish kryetari i sherbimit sekret shteteror ne vitin 1992 - 1997. Kjo ngjarje ngjalli diskutim te madh ne medja dhe ne tribunat politike: por ngjalli edhe frike ne popull. Emeri i Gazidedes eshte kthyere ne simbol te frikes, me gjithese ky eshte nje bure me trup te dobet, me nje pamje fakiri dhe i veshur "katundarce". Friken nuk e sjell vete ky njeri, por katastrofa qe ndodhi ne vitin 1997 dhe qe mori emrin e tre personave: Sali Berisha (qe sot eshte kryeminister); Agim Sehu (ish drejtor i pergjithshem i policise se shtetit ose i quajtur xhelat), i cili pritet te kthehet ne ndonje detyre te larte shteterore dhe Bahkim Gazidede qe organizoi terorin fizik e psikollogjik me ane te sherbimit sekret kombetar dhe qe tashme eshte kthyer ne zyrat e larta te shtetit. Per tetete vjet me radhe ishte strehuare ne libi dhe ne Turqi.

 

Viti 1997 eshte shenuar si viti me tragjik ne historine e Shqiperise. Per here te pare ne historine e ketij populli me 2 Mars 1997 u shpall gjendja e shtetrethimit; perhere te pare plasi lufta civile ku u vrane 2 mije veta; dhe u plagosen me shume se 20 mije; per here te pare Kombet e bashkuara dhe Bashkimi Evropjan u detyruan te dergojne 6 mije trupa te huaj ushtarake nga 12 kombe te botes, per te ruajtur paqen mes qytetareve te te njejtes kombesi. Shkaketare e gjithe kesaj katastrofe ishte qeveria e keqe e Sali Berishes. Sali Berisha si president i vendit qe nga viti 1992, organizoi kryqezata terori kunder opozites politike dhe gazetareve; perqendroi ne duar te vetme te gjitha pushtetet; dhunoi drejtesine, burgosi opozitaret, e perqendroi pushtetin ne duar te fshatareve te tij nga veriu kunder jugut. Me inicjativen e tij, Berisha hapi rruge per piramidat mashtruese piramidale, ku u grumbulluan dhe humben 1 miliard e gjysem dollare te qytetareve. Pas demostratave masive kunder qeverise per mashtrimet financjare, Presidenti urdheroi ushtrine qe te sulmonte me arme ne fillim popullsine e zonave te jugut. Per here te pare ne historine e shtetit, qytetaret i moren armet e shtetit dhe filluan kryengritjen e armatosur. Me nje here me kthimin ne pushtet te Sali Berishes, po kthehen dhe te gjithe bashkepuntoret e tij ne akte tragjike kunder shtitit dhe popullit. Gazidede nuk eshte i pari qe eshte kthyere, por eshte me i bujshmi. Edhe detyra shteterore qe i eshte besuar eshte pa kaq e bujeshme dhe enigmatike. Ky eshte emeruare nenedrejtor i Qendres se Regjisrtimit te Pasurive te Palujtshme, ose sic quhet rendom Hipoteke. Ne panje te pare, detyra duket e nivelit te ulet. Por vete zoti Gazidede dhe vete kryeminisri Berisha kane deklaruar se "nenedrejtori i ri do te meret me te gjitha paregullsite e regjistrimit te pasurive te ardhura nga piramida financjare te vitit 19976". Domethene ish - shefi i sherbimit secret qe shkaktoi tragjedine e vitit 1997, eshte kthyer ne "kontrolli n" e asaj periudhe. Gazidede, Berisha dhe Agim Shehu kthehen perseri si zoter te tragjedise se shkaktuare prej tyre. Ajo c'fare lihet te nenekuptohet eshte se Gazidede do te ndertoje ne SHISH (sherbimin informativ shteteror) te dyte, krahas sherbimit te njohur me kushtetuten e shtetit. Te njejten gje do te beje gjenerali policor Agim Shehu, duke ngritur nje sherbim policor te fshehte prane kryeministrut.

Kthimi i fajtoreve te vitit 1997 ka filluar menjehere pas zgjedhjeve te 3 Korikut te vitit 2005 kur Partia Demokratike e Berishes fitoi zgjedhjet parlamentare dhe te drejten kushtetuese per te krijuare qeverine. Keta jane emeruar, ne pergjithesi, si zevendes drejtore ose zevendes shefa ne zyrat e shtetit. Kryeministri Berisha po perdor rrugen e zevendesave si pergjues dhe spiuna per secilin titullar qe ndodhet mbi ta; me te besuarit per kete misjon kane rezultuare fajtoret e vitit 1997, te cilet ishin larguar jashte vendit dhe ishin ne disa shtete evropjane. Vetem ne Vjene dhe ne Bruksel ndodheshin rreth 600 prej ketyre. Ne Bruksel keta kishin shkaktuar skandale me delegacjonet shteterore shqiptare sa here ishte p-araqitur rasti. Ne mars te vitit 1997, qeveria e Berishes kishte pajisur me pashaporta diploomatike rreth 900 aktiviste luftarake qe angazhuane ne terorizi min e opozites, gazetareve dhe popullsise civile sidomos ne zonat jugore te vendit.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora