E marte, 20.04.2021, 06:07 AM (GMT+1)

Mendime

Krist Gjinaj: Kur të gjitha po dalin në shesh

E diele, 09.06.2013, 06:06 PM


Kur të gjitha po dalin në shesh

Nga Krist Gjinaj

Me genjeshtra të dita-ditës, predikuesit islam në tokat shqiptare, janë munduar që të i shpërlajnë trurin dikuj se me të vertetë feja islame është një fe e "paqes" por në fakt, hap pas hapi e dita-ditës po del e kundërta nga ato që këta thonë.

Rasti më i ri është ai i hoxhës nga Prizreni i cili me një gjuhë rrugaqësh ofendon nënat, motrat dhe krejt gjininë femërore-shqiptare. Por, kjo është një ideologji islame e trashëguar nga shekujt qysh prej kohes së islamit, e me ardhjen e sundimit osman, kjo u mbjellë edhe në shoqerinë shqiptare si një shnjerzim ndaj  gjinisë femërore. Kjo gjini femrore nuk gëzoi asnjë të drejtë, nuk kishte shkollë, arsim dhe asnjë të drejtë elementare dhe ajo gjindej cdo here në grykën e pushkës sepse nga ajo kërkohej të " ruhet ftyra dhe nderi" e duke jetuar me frikë dhe me lot për faqe, duke u rrahur sa nga burri, vjehrri, kunati etj., ajo mbeti objekt i tillë deri më sot dhe barren me të madhe e bartën kjo gjini, sepse burri i gëzonte të gjitha të drejtat, pra edhe fjalen se:

-''Burri asht për 100 gra''?!

Nuk është hera e parë që hoxhallarët  shprehet kështu, të pakten dalin në shesh se kush janë, sepse shprehje të tilla, ka shumë e më shumë nga hoxhallaret e tjerë të cilet janë të një rangu po si ky Irfani, e që të cilet bazamentin kryesor për thenje dhe veprime të tilla e kan në Kuran, ky aty ushqehen dhe nga aty edhe udhëzohen.

Për të tillet, një femer duhet të martohet qysh ne moshen 8 vjeqare-ashtu si u martua edhe Ajshja me Muhamedin, dhe për ketë shkak, këta po të kishin dicka në dorë edhe një veprim të tillë do e bënin pa ngurruar  fare.

Kohë pas kohe, hoxhallarët do të dalin me propozime që edhe martesa me lidhje gjaku është me lejuar, sepse, martesa të tilla lejohen edhe në Kuran por edhe ne vendet islame ku këta e marrin frymëzimin.

Për turpin e tyre, akoma nuk doli BIK që të u kërkoj falje 92% të femrave, motrave dhe nënave shqiptare e që në gojen dhe mendjen e tyre nuk janë asgjë tjeter por vetem janë kurva, lavire e rrospija.

Po, cka janë këta vetë.??!!

E kam shkruar edhe më herët dhe po e rishkruaj, se këta janë dhe do të mbesin cdo here therra dhe përcamja e shoqerisë shqiptare, percamja në mesin familjar, nxitësit për vrasje e sidmos të femrave nëse ato nuk shkojnë rruges së tyre.

Një urdhëresë e këshillë të tillë të hoxhallarve mund t´a shifni e t´a dëgjoni në fund të artikullit.

Kjo ideologji e zezë e ka mbajtur popullin tonë me shekuj të asimiluar, analfabetë dhe e ka futë cdo herë në vrasje dhe hakmarrje dhe në rrugën qorre, e ka izoluar vendin tonë sikur të ishte ishull.

Për cudi të tyre, ngriten hoxhallarët me një grup që u shkon mbrapa dhe kërkojnë të drejtat e muslimanve!!

E cfarë të drejta ore të mjerë.??!!

Kush u shkeli të drejtat ju??!

Ju gëzuat të drejta me shekuj nën sundimin osman, ju ishit cdo here si miza në mjaltë, e tash kërkoni të drejta!!

Të drejtat duhet të i kërkojnë shqiptaret e vërtetë jomusliman që tu kthehen kishat e tyre të rrenuara nga sundimi osman e dhe nga hoxhallaret, të u kthehet e drejta për pronë fetare dhe të ju paguhet dëmshperblimi që ju i keni shkaktuar popllit duke i masakruar e rjepur e perdorur tortura të ndryshme vetem e vetem që vetë të jetoni mirë e të dominoni dhe të rritni numrin e muslimanve në mesin e juaj.

Ju i keni gëzuar të drejtat nën sumdimin osman, nën sundiminn komunist sepse merrni rroga nga cilido pushtues që ka ardhë, keni pas të drejta të ndertoni xhamija aq sa keni dashtë por jo kisha, sepse ato ju i keni shkatrruar në bashkpunim me okupatoret, e pastaj, mbi themelet e kishave keni ndertu xhamia dhe e keni thirrë ezanin duke bertit aq sa keni mujtë, duke e konfirmuar fitoren mbi " të pa fete" që ju i keni quajtë cdo here.

Në sistemin komunist, qoftë ne Kosovë apo Shqiperi, është i vogel numri i hoxhallarve të vrarë, burgosur e të masakruar në krahasim me klerin e krishterë e sidomos me atë katolik.

-Lind pyetja se perse do të ju masakronin ju ??

Të themi se ju ndikuat në  perhapjen e gjuhes shqipe, në alfabetin shqip, e dini ju fare mirë se nuk keni merita të mëdha aty aq sa ka kleri i krishterë.

Kohë pas kohe, të gjitha po dalin në shesh.

Ju ofendoni cdo figurë kombetare shqiptare që i përket besimit të krishterë ose ndonj ë figurë që nuk është si ju dhe me ju, e kjo nuk është hera e parë por ka qindra raste, e tash, pas figurave kombtare, gjeni rastin të i quani kurva të gjitha femrat shqiptare.

Po kush dreqin jeni ju??

Me këto veprime, ju delni në shesh se jo qe s´keni gjak shqiptari, por jeni kunder cdo përparimi të shqiptarit, jeni të paguar si cdo here që imazhin e shqiptarit të e bashkrenditni me një imazh të Saharasë, të atij vendi nga e keni udhezimin.

Shteti si shtet, ka në udheheqesin e tij njerez të njejtë sikur ju, sepse ata janë të shitur tek ju, sepse po të mos ishin, atehere ju do të dilnit para drejtesis dhe do të denoheshit sipas ligjit dhe kushtetutes shtetrore.

JU jeni duke dalur në shesh se me të vertet islami dhe demokracia kurrë nuk kanë ecurë dhe s´janë pajtuar bashkë, edhepse, ju përdorni celuarë e per ju nuk është haram ndersa për xhematin po, ju perdorni facebook qe per ju nuk është haram e per xhematin po, e me ketë, kuptohet se pas jush vijnë vetem ata që nuk shofin më larg se hunda e tyre sepse sikur të shifnin, s´do të vini as të ju degjojnë fjalet dhe idenë arabe.

Qysh se moti, ju keni filluar duke folur për të gjitha ndalesat, për Vitin e ri, për babadimrin, për dhuratat, për ngushllime ne rast vdekje, për muzikë në dasma e ahenxhe, pra, me të gjitha veprimet, ju delni në shesh se nuk jeni asgjë me shumë përpos njerëz të shekullit të Vl, me ide dhe prirje primitive.(Vota: 15 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora