E premte, 29.05.2020, 03:41 PM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Bisede me aktoren Zyliha Miloti

E diele, 11.05.2008, 09:49 PM


Zyliha Miloti

NE SYTE E SHQIPTARVE TE AMERIKES REFLEKTON SHQIPERIA, ESHTE ATDHEU.
 
Nga biseda me aktoren e Estrades Profesioniste te Shkodres  Zyliha MILOTI gjate turneut ne SHBA.

 
Rush DRAGU- Michigan

 
E kemi degjuar shpesh te thuhet per ju;”doli kjo e paarritshmja”,”doli mbretresha e humorit shqiptar”,sigurisht qe edhe ju u kane rene ne vesh keto togfjalesh,si e ndjene Zyli veten ne keto perballje?

Ka qene nje fat i  madh imi qe kam punuar me nje plejade artsitesh te medhenj. Une kam filluar ne moshen njezet vjecare dhe aty ne Estraden e Shkodres kam gjete nje grup artistesh te paarriteshem. Puna me keta njerez te medhenj ka qene nje akademi e madhe arti. Duke qene se kam qene ne krah te tyre une nuk mund te mendoj kurre qe kam arrite majat.Une jam nje aktore e thjeshte ashtu sic duhet me qene.Jam ne sherbim te popullit tim.Te cilit eshte veshtire tua kthesh respektin dhe duartrokitjet ne vite qe na kane dhuruar.

Kur ben retrospektiven e Zyliha Milotit,nuk mundesh pa kujtuar dyshet e humorit;
Tano Banushi-Zyliha Miloti me vone Paulin Preka-Zyliha Miloti qe jane padyshim maja te estrades shqiptare. A mendon Zyli per nje dyshe te trete ose me mire a do ta plakin edhe nje “Partner” te trete ne estrade?

E thashe edhe me pare qe kam pase fatin e mire per te qene prane kolosve te estrades,por ndoshta fati paska qene me mua deri ne fund.Sot kam nje bshkpunim te shkelqyer me aktorin e njohur te estrdes shqiptare qe ka nje karrier te gjate ne estraden shqiptare dhe eshte trashegues i denje i artisteve te medhenj eshte edhe Besnik Çinari. Mendoj qe jemi ne rruge te  mbare dhe do te bejme gjera shume te bukura.

Ketu jemi ne nje ambjet me te vertete festiv (mbas shfaqes ne shtetin e Michiganit) dhe ndoshta do te jete disi e veshtire per ju,por desha te di sa role ka Zyliha Miloti ne karrieren e vet artistike?

Kam dyzet vjet pune me Teatrin e Estrades dhe gjate ketyre viteve kam realizuar me shume se dyqind e pesedhjete premiera shfaqeje . Ne ne cdo premier bile se paku pese role kane qene te arrituna,keshtu qe matematikisht i bie shume role.
Pervec ketyre kam marre pjese ne teatrin e drames,ne operetta,koncerte te medha festive.
Para nje viti e pak jam nderuar si “Aktorja me e Mire “ e Festivalit Mbarekombetar ne Fier ne Apolloni,ku kam luajt nje rol shume te bukur,nje tragji-komedi qe ban fjale per vetmine,nje nane shqiptare qe vdes ne vetmi sepse djalin e vetem qe ka e ka larg e ka ne Itali. Ajo ishte nje drame,nje drame e vertete per shume nana shqiptare. Pra  mbas dyzet vjeteve une interpretova nje rol dramatic me shume sukses. Dhe eshte quajt nga te gjithe si befasia e festivalit.

Zyli pas nje gjysem shekulli karrier artistike a ka menduar qe Teatrit te Estrades Shqiptare ti lene nje Zyl tjeter te ri dhe te denje sikure ajo ?

Une kam besim te plote pasi Shkodra eshte nje burim i pashtershem talentesh. Ashtu sic kemi dale ne do te dalin edhe actor dhe aktore te reja. Por per mendimin tim artistet lindin radhe ,nuk lindin cdo dite. Por ama duke dite se Shkodra eshte djepi I artit dhe kultures por edhe i te gjitha fushave keshtu qe brezat e rinj do ta cojne stafeten perpara dhe ne menyre te sukseseshme.

Zyli vjen per here te trete ne Amerike?

Po eshte e vertete.

A mendoni se gjithe keta shqiptare se e kane gjete veten ne nje vend te ri,ne nje toke te re,ne kushte te reja? Cili eshte mesazhi i Zylit?

Me sa shohe ne syte e tyre reflekton Shqiperia,shqiptaria dhe me sa kam degjuar se shume prej tyre e kane shpirtin atje e kane jeten ne atdhe
Kam degjuar se pas disa viteve kure femijet e tyre te rriten dhe marrin rrugen e drejte te jetes shume prej tyre ushqejne shpresen e kthimit ne vendlindje. Ka pase prej tyre qe kane jetuar shtatdhjet vite ne megrim dhe kane deshruar te kthehen e te vdesin ne vendin e te parve te tyre.Sot kohet kane ndryshuar dhe mundesine jane te medha e te shumellojshme.
Kurdo atdheu i prêt me krahe hapur.

Pak me pare kolegut tuaj e pyeta se sa te verteta jane thenjet per shqiperine: “se ka mbaruar ai vend”

-JO JO

…“se nuk behet ai vend”

JO JO

…cili eshte mesazhi i Zylit qe sjell nga Shkodra?

Sinqerisht qe nuk jane te verteta ato thenje,ato nuk qendrojne fare. Une keto dite te qendrimit ne Amerike kam biseduar me shume shqiptar,te cilet ishin shume te interesuar te dinin per vendin e tyre dhe pyesnin:
-Si eshte shqiperia ?
-Si duket Shqiperia?
Une per veti jam shume optimiste.Une mendoj se Shqiperia eshte duke u bere mire dhe padyshim qe mire do te jete e do te behet.

A ka filluar te rikthen buzeqeshjet ne fetyrat e shkodraneve ?

Po. Ka disa vite qe eshte rikthyer buzeqeshja. Dihet 1997-ta e cila mos ardhet ma. Por tash cdo gje po ndryshon.Cdo dite i sjell nje gje te re Shkodres dhe Shqiperise.Po permiresohen kushte.Eshte fituar besimi dhe eshte rrite siguria ne vend.
Shkodra ka mrekullite qe ja ka fale zoti e keto shkodranet do ti ndertojne e do ti gezojne brez pas brezi.

 Faleminderit Zyli, pasi na keni sjell gjithe keto dite te turnout tuaj nje buqete lulesh nga atdheu.

 Faleminderit shume gjithe shqiptarve per mikpritjen e tyne te pa shoq.

Te uroj edhe nje qind vjet te tjera ne skene.

Falemineres,falemineres shume.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora