E hene, 16.09.2019, 11:43 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Kush ma nguci Dukagjinin?!

E premte, 03.05.2013, 10:09 PM


Sot, është Dita e Gazetarëve, dita e shtypit të lirë

 

KUSH MA NGUCI DUKAGJININ?!

 

-Shpesh flasin për Kanunin, edhe ata që nuk ia kanë idenë Atij…-

 

Nga Zeqir Lushaj

 

Gjithkush është i lirë,

Le ta kuptojnë Atë,

…Si të donë!

 

Lek Dukagjini,

Ka qenë më i përparuar,

Se shumë… në kohën tonë!

 

…!

Sot, me dhjetra gazetarë,

Vriten, kudo nëpër Botë,

(Sa shumë, …vitpervit!)

 

Para 500 vjetësh,

Në Kanunin e Lekës,

Ata, mbroheshin, açik!

 

Aty shkruhet,

(as ma shumë as ma pak):

“…Lajmësi, nuk vritet,

Lajmëtari, nuk bjen në gjak!”

------------

-Nga libri “Vdekja e varreve”-(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT