E merkure, 08.02.2023, 11:23 AM (GMT)

Shtesë » Lajme

Nderim per shqiptarin Dr Zef Mulaj

E shtune, 06.04.2013, 09:51 AM


-I jepet titulli “Onorato i shoqates Leopardian Komuniti”  në Itali-

Me daten 23  mars, Diten Botrore te Poetve  në qyetin Recanati, qyteti  i  poetit te madh e filozofit Xhakomo Leopardi u organiaua ne shkallë internacionale  konkursi  i poesisë i drejtuar  nga poetesha italiane  Novella Toregiani dhe presidente  e shoqates Leopardian Komunity. Pjesmarrja ishte nga  gjithë regjionet e Italisë si dhe nga jasht saj.  Mbasi u ben vizita gjithë diten  në shtepinë e poetit  Leopardi dhe  bibliotekat e në tavernën e  mrekullueshme, u organizua edhe një  drekë e perbashket  në këto ambjente  antike me  vlera të medha historike qe vizitohen nga  gjithë bota.

Ne mbremje në salllen  “Manja“ të Komunës së qytetit u ndan çmimet per konkursin e poezisë në Diten Botrore të Poetve.

Dhe  shoqata organizuese kulturore  e poetve  “Leopardian Cpomunity” shpalli edhe  kater poet  dhe shkrimtare nga  Italia si anterë nderi tĉ saj. Ne mes  ketyre  edhe doktori , poeti e shkrimtari nga  Shqiperia me banim ne Itali Zef Mulaj, me motivacionin: “Arritje të larta në  fushen e letersisë  dhe te shkences me permasa  europiane exelencë  i diasporës internacionale”.

Me pjesmarrjen  e  kryetarit te Komunes dhe personaliteteve të tjera te kultures  të vendit, ne fund  u organizua edhe  një darkë në  hotelin  e bukur të qytetit të Recanatit.(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora