E diele, 05.02.2023, 12:34 AM (GMT)

Shtesë » Lajme

Ndërroi jetë Bilall Fejza

E merkure, 13.03.2013, 06:52 PM


LAJM MORTI

Me keqardhje njoftojmë opinionin shqiptar se në moshën 77 vjeçare, më 24.02.2013 ndërroi jetë Bilall Jetish Fejza nga Mushtishti. Ishte njeri i mbushr plot vyrtyte njerzore, bujari shqiptari dhe patriot i devotshëm për Kosovën dhe lirinë e saj por edhe për bashkimin e kombit. Shtëpia e Bilall Fejzëz ishte e mbushur plot artistë, këngëtare e  poete që kombit i dhuruan forca morale edhe në ditët më të vështira. Këngëtarja e kombit Shkurte Feja, motra e saj Naxhije Fejza, poetja Drita Fejza etj. Çifti Fejza, Sevdije e Bilall Fejza  kishin nëntë fëmijë, shtatë motra e dy vllëzër. Në rininë e hershme ishte një grup familjar që e këndonin dhe e kultivonin këngën shqipe duke qenë mburrje për kombin e sidomos Shkurte Fejza e cila më zërin dhe zemrën e saj, me dekada na bëri të ndjehemi shqiptar.

Nëna Sevdije Fejza u kishte vdekë më 1994.

Me vonesë e kemi marr lajmin mbi shuerjen e bacës Bilall por për ngushllime nuk është vonë asnjëherë.

Shfrytzojmë rastin që familjes së gjërë Fejza, farefisit e miqëve tu shprehim ngushllimet tona të sinqerta.

Të lehtë e pastë dheun e Arbërit Bilall fejza i Mushtishtit!(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora