Zemra Shqiptare

  http://www.zemrashqiptare.net/


Refuzon martesen me gjyshin islamik - Vritet!

| E shtune, 09.03.2013, 03:29 PM |


 

Associated Press - Niger 18 korrik 2012. Zali Idy, 12 vjece, ne dhomen e gjumit.  Zali u martua ne vitin 2011!
Associated Press - Niger 18 korrik 2012. Zali Idy, 12 vjece, ne dhomen e gjumit.  Zali u martua ne vitin 2011!

 

Juba, Sudan - Nje vajze 17 vjecare humbi jeten pasi eshte rrahur per vdekje sepse refuzoi te martohet me nje te moshuar qe per nga mosha mund te ishte gjyshi i saj. E reja eshte marre zvarre nga familjaret e saj per tu perdhunuar nga ''dhenderri'' sepse pas perdhunimit do ndjehej e detyruar te martohej!

Kjo eshte vetem nje nga 39 000 vajzat qe martohen me detyrim cdo dite ne boten ku islami eshte fe kryesore, nje pjese e madhe e tyre nen moshen 18 vjec.

Ne Nigeri mbi 75 per qind martohen nen moshen 18 vjec, me dhune e terror, shiten edhe si bagetite, duke ndaluar barbarisht te ardhmen e tyre, duke i kthyer ne makineri pune te rende e mjete per te sjelle njerez, duke refuzuar shkollimin dhe duke vrare dinjitetin e njeriut qe nuk e ka fuqine fizike te mashkullit.

Aguet N. nga Sudani, ishte vetem 15 vjece kur u detyrua te martohet me nje 75-vjecar, pasi me-shume-se-gjyshi kishte paguar 80 Lope! Aguet thote se ''refuzova por xhaxhallaret me rrahen pa meshire, pastaj rrahen edhe nenen time sepse edhe ajo ishte kunder kesaj martese''.

Islami eshte OK(!) per njerezit e keqinj, per njerezit e dhunes dhe shfrytezimit, per vrasesit, por kurre per burrat normale dhe femrat!

Ilir Dardani