E shtune, 08.08.2020, 07:28 AM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Libër i ri, italisht, nga prof. Alfred Uçi

E marte, 05.02.2013, 07:49 PM


Në Itali, u vu në qarkullim një libër i ri, italisht, nga prof. Alfred Uçi-Akademik

Në kuadrin e kremtimit të 150-vjetorit të Unitetit të Italisë  dhe 100-vjetorit  të shpalljes së Pavarësisë të Shqipërisë, me nismën  e Shoqatës “Lisi i Arbërit”, në Tiranë dhe Institutit studimor  Me – Me, në Kozencë (Kalabri), për të mbështetur e përkrahur bashkëpunimin kuluror me italo-arbëreshët,  u botuan  në italisht librat:

1)     “Il PASSATO PESA SUL PRESENTE”, i përgatitur nga Onorevole Mario Brunetti;

2)    “DA UN SECOLO ALL’ALTRO-Cento anni della proclamazione di indipendenza dell’Albania (Nga një shekul,l në tjetrin:100 vite nga shpallja e Pavarësisë të Shqipërisë,            të para me syrin e një protagonisti), me autor prof. Alfred Uçin-Akademik dhe me Parathënien e Mario Brunettit.

Libri i prof. A Uçit është në gjuhën italiane dhe  përbëhet nga “esse”, të ndara në tri pjesë:

I.    Estetika dhe letërsia;

II.   Nyja të historisë së Shqipërisë;

III.  Esse:  filozofike-sociale-politike.

Tiranë, 31 janar 2013

(Shkrimin e dërgoi për publikim, prof. Murat Gecaj)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora