E enjte, 19.05.2022, 10:11 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Ilmi Veliu: Permendoren e UÇK-së e ka bërë një serb

E enjte, 24.01.2013, 08:12 PM


PERMENDOREN E UÇK-së E KA BERE NJE SERB

SERBET E SHKATERRUAN DHE SHQIPTARET E PAGUAN

Nga Ilmi VELIU

Fishta i madh, i plasi shpirti  nga budallakitë e shumta të shqiptarëve, dhe tha ashtu si tha. Dhe ajo thenie e Fishtes me kujtohet  sa here qe degjoj se shqiptaret bejne budallaki te tilla si zgjedhja e nje serbi nga shqiptaret e Presheves, qe te beje permendoren e UÇPMB-së  dhe ne fund rezultati eshte ky qe eshte;

Serbi e ka bere dhe i ka marre paratë, serbet demostruan forcën ndaj shqiptarëve dhe e shkaterruan, dhe shqiptaret e ngratë paguan e mbeten me gishta ne gojë.

Se Gjergj Fishta ka pasur te drejtë dhe se shqiptarët shpesh bejne kesi budallakishë vertetohet edhe nga te dhenat se shumica e kengetarëve të Kosovës dhe  Shqiperisë vinë në Shkup dhe i paguajnë para te majme Ackos (sllavomaqedonas), qe tua komponojë këngët e tyre shqipe me melos serbo-sllav, dhe kengetarët trusakatë livdohen dhe krenohen me Ackon. Thua se kompozitorët shqiptarë kanë vdekur të gjithë.  Dhe mua me mbetet ne fund te them edhe ate thenien e poetit tjeter të famshëm shqiptar,

....O ju shqiptarëtëndjerë

.....që ju ka marrëkoka erë

....pse punoni per te tjerë...(Vota: 6 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora