E shtune, 31.10.2020, 11:01 AM (GMT)

Kulturë » Muzikë

Nora Kalaja: Arben Rugova me videoklip të ri

E diele, 20.01.2013, 10:45 AM


Arben Rugova (PhaZe) me videoklip të ri të zhanrit Hip-Rock

Shkruan: Nora Kalaja, New York/Prishtinë

Artisti i talentuar PhaZe befason fansat me një këngë të re në anglisht, pas publikimit të superhitit “Jam Shqiptar”. Kënga dhe klipi i ri titulluar “Breakout” është inçizuar nga Soundloft Studios në Connecticut, USA me prodhim të Hollywood Productions. Videoklipi është drejtuar nga regjizori i famshëm Edwin Escobar (Shiko Videonklipin ‘Breakout’: http://www.youtube.com/watch?v=LFoi1uNM2sU&sns=fb).

“Breakout” shfaq larminë e talentit Arben Rugova si këngëtar, reper dhe artist i zhanrit hip-rock. Hip Rock-u është krijuar nga i famshmi Run DMC. Artisti Limp Bizkit e ngriti këtë lloj muzike në një nivel më lart duke përfshirë dhe influencat e fundit Jay Z, Fort Minor dhe Lincoln Park.

“Më pëlqen energjia e klipit, muzika dhe lirika me kuptim e këngës ‘Breakout’. Vizioni pas videoklipit dhe i zhanrit hip-rock nënkupton mundësinë për t’u shkëputur nga rutina normale, pa patur nevojë t’i nënshtrohesh rregullave dhe ligjit të industrisë së muzikës. E shikoj hip rock-un si një rrugë për të promovuar individualitetin dhe për të ndërtuar veten si artist origjinal. Hip Hopi dhe Rock-u bashkë janë një kombinim ideal për të përcjellë një mesazh. Mesazhi im është të jetosh ëndërrën tënde. Mos u pajto me rrymën dhe je gjithmonë vetvetja!” tha artisti i talentuar, PhaZe.

Me këtë vizion në mendje Benny Rugova në 2012 themeloi bashkë më Koreality (Korey Sacipi) klubin “The New World Outlaws”. The New World Outlaws është një vëllazëri/klub, që përfaqëson një stil muzike të veçantë, me stil të ri veshjesh dhe një stil jete.

“Çdo gjë që ndodh në këtë video ka kuptim. Shikon që njërëzit po më hedhin poshtë. Pastaj më shikon që unë lirohem, dhe duke bërë kështu lirohen dhe të tjerët. Në fund lidhemi të gjithë duke formuar një bashkim që rezulton në ‘New World Outlaws’. Një vit më parë iu drejtova Korab Sacipit me idenë për të krijuar klubin dhe ai pranoi menjëherë. Ne e shikojmë New World Outlaws si një vëllazëri, pa rregulla, me 110% besnikëri. Si një person në vete jemi një ushtri me një person, por në fund të gjithë kthehemi tek vendi që na takon tek New Worl Outlaws. Do ketë gjithmonë një veshje, si një bandana, ose pamja jonë e veçantë që na dallon nga të tjetër dhe që përfaqëson New World Outlaws,” tha njëri nga themeluesit e New World Outlaws, PhaZe.

 

New World Outlaws ka krijuar një reputacion si një klub me muzikë të re dhe ka antarë artistë dhe përkrahës të shumtë si: PhaZe (Arben Rugova), Koreality (Korey Sacipi), AV (Avdi Rugova), Ray Wunda , Kamikazi Flow, Joey Roze, Bop (Sean Zuess),  Driz (Driton Rugova), Gabriel Duke Fontes (Duke), Dorian, Arber, etj.

“Kur anëtarët e klubit New World Outlawas janë në një dhomë njerëzit e kuptojmë që jemi të lidhur si vëllezër. Është energjia që sjellim, respekti, dhe besa midis nesh, që na dallon nga të tjetër. Ne mund të kujdesemi për veten, por zgjedhim të kujdesemi për njëri-tjetrin,” tha Korab/Korey Sacipi, themeluesi i dytë i klubit New World Outlaws, dhe themeluesi i KTV (www.korealityTV.com).

Në vitin 2012 PhaZe lançoi dy videoklipe “Jam Shqiptar” (që ka arritur gati 100,000 shikime në youtube: http://www.youtube.com/watch?v=LUOtf0Kecwk) dhe “When I’m Hurt” (http://www.youtube.com/watch?v=YIZElBH9iCs). Arben Rugova planifikon të nxjerrë dhe mixtapin e ri nga vera e vitit 2013 me titull “The New Era”.

 ___________

Arben Rugova (PhaZe) takes Hip-Rock to the next level with new music video

By: Nora Kalaja, New York, Prishtina

PhaZe’s triumphant return from “Jam Shqiptar” music video is followed by another new hit “Breakout”.  The song is written by PhaZe (Arben/Benny Rugova), recorded at Soundloft Studios and produced by Hollywood Productions. The music video is directed by one of the best directors Edwin Escobar and was shot in Connecticut. (Watch “Breakout” Video: http://www.youtube.com/watch?v=LFoi1uNM2sU&sns=fb).

“Breakout” showcases PhaZe’s talent and versatility from singer to hip hop to hip rock. Hip Rock was pioneered by Run DMC, and Limp Bizkit took it to another level, with recent influences of Jay Z, Fort Minor and Lincoln Park.

“I like the high energy, the beat and the meaningful lyrics of the song. What hip rock means to me, which is also the vision behind my music video ‘Breakout’, it is about breaking out of the normal routine, without having to abide to any rules or laws of the music industry. I see hip rock as a way to promote individuality and build yourself as an original artist. Hip Hop and Rock is the ideal combination when you want to get the message across. My message is to live the dream. You don’t have to conform. Just be yourself!” said the talented artist PhaZe.

With this vision in mind, Benny Rugova in 2012 also co-founded a brotherhood called “The New World Outlaws” along with Koreality (Korey Sacipi). The New World Outlaws is a club that represents a unique music style, clothing style and lifestyle.

 

“Everything that happens in the video has a meaning. People are trying to hold me down. You see me breaking out, and as I do so, it leads others to break out as well. In the end we link up together to become a union, which leads to the “New World Outlaws”. A year ago I came to Korey with the idea and he jumped right in. We see the New World Outlaws as a club, a brotherhood, with no rules, no regulations. It is 110% loyalty. As individuals we are a one man army, but at the end of the day we come home to the New World Outlaws. There will always be a piece of clothing, a bandana and a gritty look that represents the New World Outlaws,” said co-founder of the New World Outlaws, PhaZe.

The New World Outlaws has built a reputation for creating its own music and support group. Artists and supporters of The New World Outlaws include PhaZe (Arben Rugova), Koreality (Korey Sacipi), AV (Avdi Rugova), Ray Wunda , Kamikazi Flow, Joey Roze, Bop (Sean Zuess),  Driz (Driton Rugova), Gabriel Duke Fontes (Duke), Dorian, Arber, etc.

 

“When New World Outlaws are in the same room people know we are connected, we are brothers. It is the energy and the good vibe we have. The way we speak, the loyalty and respect we have for each other makes us stand out. We can fend for ourselves, but we choose to fend for each-other as well,” said co-founder of New World Outlaws and founder of KorealityTV.com, Korey Sacipi (Koreality).

In 2012 PhaZe released two music videos, “Jam Shqiptar” (nearly reaching 100,000 views in youtube: http://www.youtube.com/watch?v=LUOtf0Kecwk) and “When I’m Hurt” (http://www.youtube.com/watch?v=YIZElBH9iCs). His next project includes a mixtape, to be released before the 2013 summer, titled “The New Era”.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora