E marte, 14.07.2020, 04:53 AM (GMT+1)

Komente

Halit Elshani: Takimi me Gonxhe Bojaxhiun

E shtune, 05.01.2013, 01:44 PM


TAKIMI MË GONXHE BOJAXHIUN (NANË TEREZËN) NË BELGJIKË

EKSKLUZIVE:Kush e organizoj dhe kush prej shqiptarëve u takue më të në Mons të Belgjikës,jo fort larg prej Brukselit në vitin 1977?Ky më gjasë ishte takimi i parë i delegacionit shqiptar  në mërgatë dhe jo vtëm në mërgatë.Pse heshtët kjo vizitë!?Pse kronikasit nuk e kanë përmend kurr në as një shkrim,liber apo kronikë?Të shpersojmë se në analët e 100 vjetorit të Pavaresis se Shqiperis do të hy edhe ky takim!

Nga Halit Xhemë Elshani

Për manefestimet e 100 vjetorit të Nanës Tereze ,vazhdojnë të botohën libra: ,janë organizue sipoziume,debate,ekspozita, çfaqën film dokumentar dhe emisione televizive,ngrihën lapidar edhe ne Montreal të Kanadas siq ndodhi më 23 të këtij muaj për 100 vjetorin e Pavraësis. Pra në këto organizime,tubime janë shfaqur aktivitete të ndryshme kushtuar  figurës madhështore të Nanë Terezës alias Gonxhe Bojaxhiu,për njëqind vjetorin e lindjës se saj, një figurë me përmasa  botërore, që përmes saj populli shqiptar po e identifikon vetën  shpirtrisht dhe kombtarisht edhe pran popujve tjerë   për zemërgjerësinë ,kulturën , humanitetin dhe historinë Më rastin e themelimit të Degës se Shoqatës „Nana Tereze „para 22 vjete  në Pejë profesor dr.Mark Krasniqi nemes tjerash tha:“Ne shqiptarët nënë e kemi Nanë Terezën alias Gonxhe Bojaxhiun e babë Gjergj Kastriotin alias  Skender Beun „ etj! Mendoj se më këto fjalë e vazhduëm organizimin dhe shtrirjën e kësaj Shoqate në të gjitha trojët shqiptare për tu dhënë bukë e kryp nevojtarëve!.Ishte kjo një parapregaditje për jetë a vdekje,ishte kjo një mobilizim shpirtror dhe kombetar,ishte kjo një ndjenjë e thellë vellazerore.Ishte kjo para një kataklizme qe i kanosej kombit e posaqerisht ati qe ndodhej nënë thundrat e ish Jugollavisë.Ishte kjo një pajtim kombetar.Si në Liezhë,si në Verrat e Llukës,siq ishte Islihati dhe siq e vazhdoj levizja për pajtimin e gjaqeve në më krye pro.Anton Çeta.Mendoj se gjithnjë  Nana Tereze do jetë ,dhe është burim i pa shterrshem dhe inspirim i shumë:kronikave,autobiografve, poetve,shkrimtarëve ,historianve qe merren me zbardhjën e bigrafis se ndritur të saj.Ja vlen te behët e dijeshme edhe vizita e Nanës Tereze në Mons(60 km nga Brukseli) të Belgjikes me 1977,e ftuar nga Papa-kardinali Zhan Pol II i Mbreterisë së Belgjikës.Eshtë kjo vizitë më vlerë, pasi nat kohë  shumë pak shqiptar mërgimtar dhe autokton kanë pasë njohuri për Gonxhe Bojaxhiun! Më organizimin e Pater Ambrozit-Martinaj, kleriku i përndjekur qe jetonte dhe vepronte në Bruksel edhe si meshtar edhe si mësues i ghuhës shqipe,duke hapur shkollën e parë shqipe në Mreterin e Belgjikës,e vetmja nevropë e më gjerë.Falë ti, dihët se me Gonxhen  janë takue: Pater Ambrozi, Ded Mjeku,Heroi Enver Hadri dhe Riza Budakova.Një  prej tyre është gjallë e tre kanë vdeke!Është gjallë për të përkujtuar shumë gjera,si oxhaqët qe qendronin lartë mbi shtepit e kallura nga barabaria serbe! Ky takim i përzmert dhe përmbajtsor nuk duhet te mbetët  nënë hije, posaqerisht me rastin e 100 vjetorit te Nanës son shqiptare,Shejtorës,Nobelistës Gonxhe Bojaxhiu dhe 100 vjetorit të Pavaresis se Shqiperisë.Heroit Enver Hadri,At Ambrozi,Ded Mjeku dhe Riza Budakova.Emrat e tyre duhët të jenë prezent në Vlorën Heroike,gjitkun ka ka shqiptar. At Ambrozi-Martinaj meshtar në një intervistë për RTSH theksoj:Njëmijë herë kam qenë në rrezik,duke flijue -marrë plagë në trup dhe shpirt

Pra siq thash edhe më lartë,i vetmi pjeëmarrës në kët takim qe është ende gjallë është Riza Budakova qe jeton e vepron në Bruksel.është ky qe zbulojë kët takim për 100 vjetorin e Nënes Terez.Lidhur më kët shkepusim:

-Me ju thanë të drejtën kisha përshtypje se nuk ishim aq të vetdieshëm për këtë takim.Patër Ambrozi nëpërmës Kardinalit ishin ra në ujdi qe ta vizitojë një delegacion i mërgimtarëve shqiptqr qe jetonin dhe veporonin në Belgjikë.Këtë fat e pata edhe une.Dikur nuk guxonim as ta përmednim!.Nana u përshendët më ne sikur të përfaqesonim terë shqiptarinë Etnike. Ishte thjeshtesia e saj ajo qe na mahniti Ne e kishim po thuejse të njatin fat,ajo ende nuk kishte shkue me vizitue varrin e nenës Drane Bojaxhiun në Shqiperi,ne po ashtu ,por dorën në zemër shumë më veshtirë sepse nuk kishim mundësi më vizitue Kosovën nga rexhimi monist nga ishim detyrue të iknim sepse fatkeqesisht as njani as tjetri nuk ua dijm baballarëve varrët edhe sot e kësaj dite!

Nana e njihte problemin tonë dhe të shqiptarëve në përgjethesi.Ne i spjeguem arsyt e ikjës,situatën e shqiptarëve mergimtar dhe posaqerisht at në Kosovë dhe ma gjërë,pra në tërë ish Jugosllavinë,Shqiperinë,ndarjën në pesë shtete,shkeljën e të Drejtave  dhe Lirive të tyre.. “Po përbuzja nuk e kishte prekë zemren e saj, përkundrazi, në te ajo kishte mbjellë një dashuni që do të rrezatonte në mbarë botën.Pas një bisede të shkurtër dhe të ngrohtë ia ofruem disa ekzemplar të gazettes, “Zëri i Kosovës”,organ i Rrezistencës Kombetre  Shqiptarëve të Kosovës,qe dilte n’at kohë në dy gjuhë:shqip dhe frengjisht,editor i të cilës ishte Heroj Enver Hadri. Shpresojë dhe besojë se kjo gazetë është në bibliotekën e saj në Kalkuta të Indis siq ndodhët edhe ne arkivin e Kombeve të Bashkuara.Kjo ka qenë veprimtaria institucionale e Enver Hadrit,të cilën gjë at kohë nuk e kishte as një organizim i shqiptarëve ne botën demokratike.

Përbuzjen, shtypjen dhe dëbimin nga njeriu i pashpirtë qysh fëmijë, kur populli i Saj ishte nën sundim të shkajut aq sa, tue folë për ato mizori sllave mbi shqiptarë, At Gjergj Fishta në mes tjerash kishte  shkrue se; “ .... edhe vetë historia ka t’keq e turp me i përmendë e me i rreshtue ndër fletët e veta”. (Kanibalizmi sllav, HD, 1, 1913.).Gjitashtu vlenë të cëkët artikulli:”Holokausi n’Evropë ka ndodh më se pari më shqiptar” shkruën ,Halit Elshani në gazetën “Kuq e zi”,e vetmja gazetë e të përndjekurve,të përsekuturve në botë e qe vepron në Belgjikës, editor Lekë Previzi.- Tek në vitin 1989, ma në fund Nanës i lejohët, vizita në   në Shqipni,Tiranë,...ku,

Ajo zbaton porosinë e Krishtit: “Duejni anmikun tuej...!” Nanë Tereza bashkë më Nexhmie Hoxhën e kishte pasë ndezë  edhe një qiri mbi vorrin e Enver Hoxhës ateist...Dhe vazhdon Riza Budakova qe pati fatin të takohët më Shenjetorën,Nobelistën,Humanistën  tonë të madhe Nana Tereze dhe pas renjës së komunizmit vizituem vendlindjën tonë.Pra unë Kosovën dhe Pater Ambrozi Martini Malesin e mbi Shkodrës për tu kthye përgjithmonë,ku edhe vjet ndrroj jetë!.Ne e patëm këtë fat.Ndersa me vjen keq qe Enveri u vra nga dora tradhetare e armikut me 25 shkurt 1990 e nuk arrijti të përjetojë frutët e punës se vet.Dedë Mjeku vdiq dhe u varrosë në Bruksel.Këta pra,nuk i përjetuen rrezultatët e punës së pa lodhshme për lirinë dhe pavarësinë e popullit të vet.Sikur Nana Tereze edhe Enver Hadri e filluen rrugën e vështirë dhe të pa njohur më plot batica e zbatica,por me bindje të madhe dhe të pa luhatshme,u vuen në krye të emisionit të shejt  për të cilin gadi as kush nuk u besonte!Motoja e saj ishte :”Prej të varfërve duhët zgjedhë më të varfërin”.Kështu edhe vepruem,ne aktivistët e ditëve të para qe formuem 16 nënëdegë    Prishtinë,pikrisht në shtepinë time,Rruga e prof.dr.Xhavit Ahmeti,nr.6 duke përfshi edhe fshatrat për rreth në kuadër të Degës “Qyteti i vjetër” në Prishtinë bashkë më rrethinë , dhe dy degë:at në Preshevë qe e udhëhoqi prof.Fatmir Fehmiu,nënë kryetar i Shoqtës Bemirse Nena Tereze.At në Drelaj të Rugovës nënë udhheqejën e Shaban Gjeladinit kryetar,Halit Elshanit sekretar.Gjithashtu në  të njatën ditë formuem Degën e Nanës Tereze dhe Shoqatën e Intelektualve të Rugovës në krye më prf.dr.Muj Rugovën.Më kujtohët kontributi i deshmorit Selman Lajqi i cili ishte motorri kryesor për formimin e këtyre dy Shoqatave rrespektabile,dhe jo vetëm kaq ai kishte pregaditë për korin të cilin e udhëheqte motra Drita Sadriu dhe për ne qe kishim shkuar nga Prishtina  një drekë qe nuk harrohët.Për transport,minibusin duhët përshendët Ibrahim  Osmanin.Për këtë kontributë Shoqata Nana Terezë “Dega Qyteti i vjetër” u ka ndar nga një mirënjohje:Deshmorit Selman Lajqit dhe Ibrahim Osmanit,ky i pari  fatkeqesisht nuk pati fatin ta marrë sepse ai ra deshmor në krye njisitin e UÇK-ës të Rugovës me 1999.Ndonse Enver Hadri në revistën e tij:”Zeri i Kosovës”vazhdonte më :“KOSOVA është gjaku ynë që nuk falët!Vazhdonte me moton:”Liri Rritesh me vdekjën time para  meje,unë jam më i vjetër se vjetët e mija,e më i Zi se gëzimi im”,qe më vonë u bë epitaf mbi varrin e tij qe hala gjendën në Sharlua të Belgjikës.

Konformë kësaj nëna Tereze kishte deklarue:”Vorfnia për né asht Liri,

nuk asht turp as ndëshkim!

 

Nena e gjithë shqiptarëve,past ndjesë e kishte kuptuar dhe i kishte dhënë vehtës qellimin,detyrën qysh para se të merrte “udhën e Indit”. Prandaj edhe

muslimanve u lexonte Kuranin,

Indusve u jepte uji nga Gange, e katolikët i kungonte”.

PËRFUNDJË DJE KALENDARI I NGJARJEVE TË NËNË TEREZES NË PRISHTINË

Në mjëdisët e sallës solemne të Bibliotekës Kombetare Univerzitare të Republikës së Kosovës përfundojë manefestimi rreth 100 vjetorit të Gonxhe Bojagjiut.mbajtë nënë patronatin e Qverisë përkatësisht Ministris së Kulturës Rinisë dhe Sportit.

Në kalendarin e ngjarjeve të shenuara qe patëm rastin të marrim pjesë një delegacion  nga Mbretnia e Belgjikës: më 21 12.10 në Ekspozitën e fotografive dhë me 23 dhjetor 2010.u bë promovimi i  librave të botuara gjërë më tani.Meq rast u mbyell me sukses ky përvjetor.Të njoftuar pak sa me vonesë duke desht te inkorporohët më fotografi dhe më një shkrim ekskluziv për: “Takimi i parë i shqiptarëve mërgimtar më Gonxhe Bojaxhiun alias Nënë Tereza “ në Mons të Mbretenisë së Belgjikës më 1977.Në mesin e aq shumë fotografive është dështë të zanë vënd edhe kjo:Në këtë rast fotografia e Pater Amrozit-Martinaj është ekskluzive sepse për herë të parë u bë e njohur organizimi dhe takimi më Nënë Terezen.Dhe jo vëtëm kjo qe i kishte bërë nderë këtij koleksioni.Dy klerik të shpikatër,Nobelistja Nëna Tereze Shenjtore dhe At Ambrozi-Martinaj.Vujtët e të cilëve kanë qenë shëmbull emblematik i qendreses,humanizmit patriotizmin dhe dashurisë për të gjithë klerikët shqiptar dhe jo vëtëm shqiptar. Ndaj kjo fotografi është dësht te këtë vëndin aty krah për krah të tjerave.

 

Heroi i Diplomacis Shqiptare Enver Hadri :”Kosova është gjaku ynë që nuk falët!”,është viktima e parë për Mbrojtjën e të Drejtave dhe Lirive të Popullit Shqipatar .Ja se çka shkruen :Pas vizitës qe ia bera në Kish dhe e lajmrova se jemi ketu me Riza Budakovën,ardhë nergut nga Belgjika.

I dashuri Halit,

E mora dhe e lexova, shijova me shumë kënaqësi.

Te falënderoj nga zemra!
Vëllazërisht.

Don Lush GJERGJI

 

Kishte qenë shijim i këndshëm për të gjithë ata vizitor qe për mendimin tim ishin shumë të pakët! Fotografia e Nënës në Shqiperi dhe e Riza Budakovës qe siq thot ai:” këtë dorë qe ia dhash dhe dora e saj magjepse më bëjnë të lumtur,krenar,sikur më bënë edhe ky manefestim.Andaj edhe erdha nga Belgjika i pa ftuar,këtu më marrë pjesë në këtë ngjarje për jetën dhe veprën e Nënës Terez,për ngritjën e Katedralës “Nëna Tereze etj.Këto fotografi është desht të spikasin në mësin e atyre shumë fotografive të ekspozuara më andje.Më qenëse për Konferencën shkencore Nderkombetare qe ishte mbajtë më 07 shtator nuk kemi pasë njohuri,kam përshtypje se disi mërgata po harrohët.

Prandaj  nuk kemi mujt me kontribue më një sihariq eklskluziv për një takim të parë nga ana e shqiptarëve mërgimtar më Gonxhe Bojaxhiun.Andaj unë më sa më dukët ju z.Halit keni të drejt kur keni thënë në librin tuaj “Çeata e Brukselit”:se mërgata nuk ësht studjue dhe se ajo është pa dyeshim pjesë e historisë së popullit shqiptar”.Kontributi i mërgatës nuk duhët negelizhuar.Gjithashtu nuk duhët lanë anesh gazetën në gjuhën flamane S.O.S:Kosova,Aktie”MODER TEREZA VLANANDEREN-KOSOVA”,28 nëndor 1990.Në te paraqitën fotografi të masakrës,harta etnike,nëshkrimët e 11 mjekve të Qendres medicionale “Isa Grezda” në Gjakovë e cila është botue në Belgjikë nga Vili Kuipersi,e jo nga Gani Azemi siq trumbetonte ai.

Gjatë promovimit insistova qe Riza Budakova  t’a këtë një vend në kryesi,por udhëheqesi N.Ukaj më tha nuk është planifikue edhe pse ka qenë i njoftuar tri ditë më parë Dom Lush Gjergji dhe ai vet.Pasi e murren fjalën referuesit një nga një kerkova qe t’ia japin një fjalë përshëndetse,por edhe ajo nuk u bë e mundshme.Pse!? E kujt është Nëna Terez?Vetëm e atyre qe kishin zhvatë!Të gjithë ata biograf qe folën nuk kishin pasë fatin të takonin Nënën,përveq Don Lushit.Ata kishin përfituar se ua kishin botue falas librat,më paratë e taksapaguesve të Kosovës!Mendoj se fjala përshendetse e veprimtarit 78 vjeqar veq ia kishte shtue vlerën këtij përurimi.Kjo ishte hera e parë e tij qe merrte pjesë në Kosovë dhe... Kam përshtypjën,jetoj ende më at traditë për ta rrespektue musafirin sepse thuhet se musafiri është më afër Zotit.Shpalosja-ardhjën e tij, te ketij njeru qi ma së pari ia kishte berë dërt qeshtjën e rëndë shqiptare nënë thundrën e Rankoviqit më shokë qyesh me 1977,do të ishte madheshtore.Dhe jo vëtëm Nënës,por ne kemi takue edhe edhe Dalja Lamën,shumë senatorëve,kongresmenve u kishte qa hallin e bashkombasve të vet.Me ka befasue edhe Lush Gjergji qe nuk gjeti kohë se paku një kafe me pi me ne,me Rizan se une e kisha takue tri ditë më parë.Edhe TVP me ka befasue,edhe pse më kishte premtue,pse nuk erdhi,për ta bërë një intervistë qe do të ishte ndoshta dokument post mortum.Këtu kuptova diq më shumë në rrolin e mediumeve vizive publike dhe atyre private!?Duke u kthye u takova më gazetarin qe është desht të vij,me kerkoj falje se gjoja nuk paska pasë kamerë!Andaj me lejoni të lidhëm më thënjët:Klinton:”Nëna Tereze është e para qe më bëri ta due kombin shqiptar,dhe tashti njehëm shumë krenar qe plotsova një detyrë morale ndaj saj dhe vlerave të Lirisë”.Po kështu edhe Enver Hadri kishte marrë premtim:Oldbrajt me premtoj se nese vjen në pushtët do merrët më çështjën shqiptare të Kosovës”,dhe ashtu ndodhi.Ndodhi kjo mrekulli qe do të vehej në mbrojtje të shqiptareëve si Fraklin Ruzvelt pra 100 vjetve!Me këtë rast i falenderoj nga zemra.Dhe jo vtëm kaq,me ka habit mos ardhja apo mos ftuarja e të gjith kryetareve të degëve të Shoqatës bëmirse “Nënë Tereze”,Karitasin,të cilët një kohë kanë bërë aktivitete për mbajtjën gjallë të skamnorëve,para dhe pas lufte.Është për t’u cekur rexhistrimi i parë dhe shumë vigjilent në kohën e Ante Markoviqit,kryeministri i fundit i kreaturës ish Jugosllave  i kësaj Shoqate,kushtet dhe rrethanat e kesaj veprimtarie.Ndoshta nuk është modeste por ja ky rast me beri qe të thëm se kjo Shoqatë fillimisht është formue ,institucionalizue në shtepin time.Nuk ka qenë lehtë kjo ndermarrje edhe pse ishte kryesisht humanitare sepse kemi qenë nënë vezhgimin e SUP-it!

Dhe siq thash më lartë nuk i pash apo kisha deshirë të madhe t’i përshendes ata me te cilët kishim pune shumë vjet për të cilën u jam mirnjohës nga zemra,duke qenë edhe vet pjesë e asaj veprimtarie kombetare.Kjo veprimtari nuk është zbardhë sa duhët në librat e dala gjërë më tani,përfshi këtu edhe Librin e dr.Gani Demollit,e cila nuk qe e ekspozuar fare,siq ishin edhe shumë të tjera.Njana nga te cilat kishte kushtue,25 euro copa!

 

Lajmet-Njoftimet nga KK Pejë

Vendosen kurora lulesh të busti i Enver Hadrit

2010-12-29

Një grup bashkëveprimtarësh  te patriotit Enver Hadri te kryesuar nga Ria Kadriaj-Budakovadhe Halit Elshani që e përfaqësojnë Shoqatën Rezistenca Kombëtare e Shqiptarëve të Kosovës”Enver Hadri”-Bruksel, janë pritur ne takim nga Kryetari i Pejës Ali Berisha dhe me pastaj kanë vendosur kurora lulesh pran bustit te  Enver Hadrit.

Me këtë rast ata i kanë dhuruar një mirënjohje Kryetarit të Pejës Ali Berishës,për respekt në kontributin e dhen për vlerat e aktivistëve të rezistencës kombëtare të Shqiptarëve. U prezantua edhe libri i profesorit të nderuar Halit Elshani “Qeta e Brukselit(Mendime dhe opinione)”dhe paralajmëroi daljen e librit të dytë,sepse siq tha ai; për shkak të volumit të materialit nuk ka qenë e mundshme të përfshihën në një libër.

AKTIVITETI I MËRGIMTARËVE TË BELGJIKËS NË KOSOVË

Një delegacion i aktivistëve-përfaqesuesëve të:Soqata Miqët e TMK-es-përkatesisht Shoqatat e dala nga Lufta dhe Rrezistenca Kombetare Shqiptare e Kosovës me seli në Bruksel zhvilluen një aktivitët të nduarduert duke marrë pjesë në 100 vjetorin e Lindjës së Nanës Tereze qe u mbajtën në Prishtinë,pjesën e fundit në ekspozitën e fotografive me 21 dhe në promovimin e librave të shkruara gjerë më tani  qe u mbajtën në mjedisët e Bibliotekës Kombetare Univerzitare në Prishtinë.Rrezistenca Kombetare bëri të ditur për takimin e një delegacioni shqiptar në Mons te Mbreterisë së Belgjikës në pranveren e vitit 1977.

Ky lajm ekskluzivë bëri jehonë më shkrimin e Halit Elshanit në vepfaqe dhe në gazetën Bota sot me titill:”Takimi i parë i shqiptarëve më Nanë Terezeën”.

Më këtë rastë n’emër të shqiptarëve janë takue: Patër Ambrozi,Dedë Mjeku,heroi Enver Hadri dhe Riza Budakova.Pra në shumësinë e ditëve,në bazë të kalendarit të paraparë morri pjesë vëtëm në këto dy ngjarje me qe rast u bë edhe mbyellja më sukses e këtij kalendari duke fillue qe nga gushti deri me 23 të muajt dhjetor 2010.

Heroi i Diplomacis Shqiptare Enver Hadri :”Kosova është gjaku ynë që nuk falët!”,është viktima e parë për Mbrojtjën e të Drejtave dhe Lirive të Popullit Shqipatar në Belgjikë .

Deshmi e pjesëmarrjës në këtë manefestim permbyllës,Prishtinë 2010

Me propozimin e Riza Budakoves dhe Halit Elshanit,Kuvendi komunal në krye me dr.Ali Berisha vëndosën dhe  rrealizuen këtë projekt nga skulptori dursak Skender Balani ,të Rrota e kuqe-Duers.I cili edhe pas sygjerimeve qe ia dhash,librit qe ia dhurova bëri përfeksionimin e këtij busti.Skulptori i nderuar e kishte pregaditë edhe bustin e dëshmorit Agim Ramadanit dhe at të Ibrahim Rugovës dhe vazhdon se punuari.Me falenderoj për kët vizitë dhe për librin qe ia dhurova.Pim kafe ne shtepin e tij dhe biseduem vllazerisht.Gjithashtu  me organizimin e mergimtarëve sot më 28.12.2010,n’ora 10 u vuen lule dhe kurora pran lapidarit të Enver Hadrit,i vendosur në sheshin e heronjeve në Pejë në vendlindjen të cilën aq shum e deshti,të cilit ia ka kushtue poezit më të mira:

Kapeshnica ime,flaka e qytetit tim.

Çdo gjë po përseritët si vujtja,

Po humë si gëzimi,

Vajë në cilën ditë ,në cilin vjet ,

Do të pran vallja e vdekjës!

Pronari i TV-diasporës,z.Husaj e udhëhoqi këtë ngjarej.Më këtë rast u mbajt një minut heshtje,foli veprimtari dhe shoku më i ngusht i Enver Hadrit,z.Riza Budakova,duke falenderue  pjesëmarrësit dhe posaqerisht kryetarin e KK të Pejës,z Ali Berisha.Ai gjithashtu ceku se duhët mburr ky qytet dhe mbar shqiptarët qe e patën fat ta keme këtë birë të këtij qyteti duke cekë veprimtarinë dhe angazhimin e tij për institucionalizimin e qeshtjës shqiptare në qarqet Evropjane e më gjërë.Ai tha se Enver Hadri është Skenderbeu i dytë i kombit shqiptar.Pastaj ju dhurue një mirnjohje kryetarit Ali Berisha nga :Rrezistenca Kombetare Shqiptare dhe Shoqata e TMK-ës-perkatesisht nga Shoqatat e dala nga lufta me seli në Bruksel.

Pas duartrokitjeve frenetike e morri fjalën kryetari Ali Berisha, i cili vuri në dukje veprimtarinë e Enver Hadrit,përkushtimi i shokëve të tij Riza Budakova dhe autorit prof.Halit Elshani,të librit “Çeta e Brukselit(Mendime dhe opinione) Dukagjini 2007,për vurjën e kurorës dhe ardhjen e tyre.Më pastaj foli Halit Elshani i cili në mes tjerash përshendeti të pranishmit dhe vuri në spikamë veprimtarinë sublime kombetare të Heroit Enver Hadri dhe paralajmroj daljen e librit të dytë,kjo për arsye se më librin e parë nuk ka qenë e mundur për shkak të tirazhit të perfshihët tërë veprimtaria poliedrike e tij.Kjo ngjarje u emitue në lajmët qendrore të RTP nga ana e TV-Diaspora,RTD dhe u emitue si ngjarje në lajmët kryesore “Ditar” të orës 7.30. Në të njatën ditë u bë një intervistë rreth vazhdës së aktivitëtit të nënës Tereze,e cila u emitue në ora 20.30 në RTK më 30.12.2010 Për këtë angazhim dhe intervistim duhët falenderue z.Shukrie Gashin,antare e bordit të RTK-ës,gazetarin Shaqir Foniqin,ish nxanësinë tim të nderuar.

 

MANEFESTIM I SHKELQYER I SHKOLLËS “ENVER HADR” NË SMERKOVNICË TË KK-VUSHTRRI

Ky manefestim sivjet bëhët në:71 vjetorin e lindjës,21 vjetorin e vrasjës,31 vjetorin e organizimit një javor në përkrahjën e Demostratave të studentve në Kosovë dhe katër vjetorin e Pavarësis së Kosovës.

Sot ishte ditë feste në shkollën nëndëvjeqare “Enver Hadri”në Smerkovnicë të Komunës së Vushtrrisë.Holli dhe koridori i shkollës ishte i rregulluar si as një here më paraë.Ishin present përveq arsimtarëve,nxanësve,prindreve ,drejtoratit të arsimit,z.Lirie Ferizi,një Shkodrane e martuar në Vushtrri dhe mergimtarët e ardhur apostafat nga Belgjika.Pra këtë manefestm e nderuën:Riza Budakova bashkëveprimtar i ngusht i Heroit Enver Hadri,Ajshe Hadri e veja e Enverut,motra e tij Nediha dhe Feti Grapci si dhe Halit Elshani autor i librit:”Çeta e Brukselit(Mendime dhe opinione).Me intonimin e hymnit fillojë ky manefestim.Moderatorja ia dha fjalën drejtorit të kësaj shkolle z.Enver Musatafa,i cili beri një përmbledhje të punës,suksesi të kësaj shkolle.Kjo shkollë daton qe nga viti 1924.Kjo shkollë nder më të vjetrat e mban emrin e Heroit Enver Hadri i cili  e institucionalizojë çështjën e pa zgjedhur shqiptre nëpër mes Rrezistencës Kombetare Shqiptqre”Enver Hadri” qe botohej në dy gjuhë,organit të saj “Zeri i Kosovës”,nëpëmes rrezolutave,të cilit fatkeqesisht këtë rrugë ia pren barbarisht duke berë atentat në Bruksel,pra u flijue për kazën kombetare në Bruksel.

 

Duke marr fjalën Nediha Grapci  motra e Enver Hadrit në mes tjerash tha;”Të nderuar arsimtar dhe nxanës të shkollës,kam nderin të jem në mesin tuaj,më gëzim e presi këtë ditë qe edhe ju do ta festoni më mua ditlindjën e Heroit tuaj dhe Herojt tim krenar. Jam e gëzuar qe ju jeni ata qe keni çmuar dhe me krenari mbani emrin e Enver Hadrit dhe se ju jeni ata qe do të mburreni më punën e tij drejt lirisë tonë.Me lejoni tu lexojë disa vergje të tij:Lirija është sukses

O ende nuk e kam përjetue

Ajo sit të isha

Një e zgjatur dore,

Ndaj deri në fund

Do të përjetoja

Agonin time! 

E ju nxanës të dashur,ju jeni ata qe e përjetoni lirin e suksesin e tij.Prandaj liria do të përjetohët më pasurimin e dituris tuaj.Gezuar dita e shkollës Enver Hadri! Më pastaj ju dha fjala shokut më të ngusht të Enver Hadrit,Z.Riza Budakova:Të nderuar pjesmarrës në kët ditë të bekuar,ju përshendes nga zemra për sukset e kësaj shkolle.Falenderojë zotin qe jam gjallë,falenderoj autorin e librit Çeta e Brukselit prof..Halit Elshanin,i cili është marrë më zabrdhjën e veprimtarisë se ndritur të Enver Hadrit.Une e kam pasë shokë e vëlla edhe nga fakti se qe të dyve na i kan pushkatue babalarët më 1945,jemi rrit jetima.

Duke përshendet të pranishmit autori  librit evokojë punën dhe paralajmroj se shpejti do dal edhe libri  dytë për Enver Hadrin.Shpresojmë se vitin e ardhshëm do bëhët promovimi i ketij libri dhe inagurimi i bustit.Autori ua dhuroj tri libra nx më të dalluar:Vlera Hyseni,Megzon Mustafaj dhe dhe Urim Hajdini.Pasatj e morri fjalën shkodranja Lirie Fejza në emer të Drejtoris se arsimit dhe shprehi fjalë miradije për suksesët e kësaj shkolle.Përshendeti familjën dhe shokët nga Brukseli.Gjithashtu paralajmrojë se kjo shkollë është në axhent për vitin e ardhshëm.Programi artistik më valle dhe recitime ishte storje e vaqant e kësaj feste.

Mësuesja e dalluar Valbona Kajtazi e kishte fitue vendin e parë më nxanësit e klasës V-sta-1 në një konkurs më një projekt të Kosova Vizion:Kopshti shkollor”e cila veq e kishte fillue implementimin e këtij objekti për rregullimin e oborrit,sipas projektit qe kishte fituar në një konkurencë të madhe.Fillimisht e kishte berë një fontanë,pastaj vendin e bustit qe kërkojë edhe ndihëm nga familja e Enverit sepse ata para tri vjete kishin premtue se do ndihmojnë në rregullimin e oborrit të shkollës.

Në fund vazhduën vallët karakteristike të pregadituraa nga arsimtarët dhe nxanesit e kësaj shkolle.Ishte e ftuar edhe presidentja Atifete Jahjaaga,por protokoli as qe e ka pa të arsyeshëm se paki të na përgjigjët!Vlen të cekët se për herë të parë erdhi një tev private e Mitrovicës,përkatesisht e prof.dr.Nexhmedin  Spahis.Ështe e pa falshme mos prezenca e tv publik edhe pse ishin të ftuar.Mos gjirimi i kësaj ngjarje për Heroin e diplomacis shqiptare Enver Hadri është i pa falshëm.Pse ndodhë kjo duhët dikushtë jep sqarime.

Dhe krejt në fund due të shërbehëm me fjalët e Heroi Enver Hadri:”Une ua sigurova miqët.

Bëra aq sa munda”.Në ju është q e ta vazhdoni këtë rrugë.

 

TË TJËRËT PËR NANË TERËZËN

Mahatma Gandi u thotë gazetarëve për Nanë Terezen:

Trendafili nuk ka nëvojë të predikojë, aroma asht predikimi i tij. Më 10 Dhjetor1979, Nanë Tereza,merr çmimin “Nobel” për Paqë... Aty, Ajo, kërkon korrigjimin e dokumentit, tue deklarue: “Nga gjaku dhe prejardhja jam Shqiptare, kam shtetësi Indjane, jam murgeshë Katolike. Nga primja i përkas gjithë Botës. Në zemër i përkas plotësisht Zemrës së Jezusit!”. Dhe jo vëtëm kaq:

Në sallë i drejtohet Mbretit Olaf V: “Po përsëris, Madhni, aborti asht një vrasje!”

Dhe pak ditë ma vonë deklaron: “I mora paret nga duert e lypsit dhe ndjeva në            zemër që prej tij kishe marrë ma shumë se çmimin ‘Nobel’...”

Papa Gjon Pali II ka thanë: “Nanë Tereza asht grueja që i dha trajtë Shekullit XX.

Ronald Regan: “Kishte fjalët në përputhje të plotë me jetën, diçka vërtetë e rrallë në botën e sotme.”

Mark Krasniqi: “Simbol i traditës sonë”.

Helmut Kohl: “Shembull i mirësisë së humanizmit njerzor.”

Indira Gandi: “Me u takue me Te, domethanë me ndje pushtetin e butsisë, forcën e dashnisë.”

Bill Klinton: “Nanë Tereza, ishte e para Ajo që më bani me e dashtë kombin shqiptar. Dhe tashti ndjehem shumë krenar që plotësova një detyrë morale ndaj Saj dhe ndaj vlerave të lirisë”.

Toni Bler: “Shpirti i Saj do të rrojë si frymzim për të gjithë ne!”

Martin Camaj: “Legjendë e gjallë. Luftare kundër mjerimit njerëzor”

Literatura:

At Gjergj Fishta: Kanibalizmi sllav, HD, 1, 1913.)

Literatura:

Halit Elshani:Holokausi n’Evropë ka ndodh më se pari më shqiptar.Gazeta “Kuq e Zi”-2000,Bruksel

Danjell Gazulli dhe Fritz Radovani :"100 vjetori i nanës sonë shqiptae"vvv.tribunashqiptare.com

Arrhiva:Vendimët e themelimeve të Shoqatave Nëna Tereze”qyteti i vjetër-Prishtinë,

Halit Elshani:Intervistë më Riza Budakova,Bruksel 2010

 

Smerkovnicë,02.04.12                                                     Halit Xhemë Elshani

BRUKSEL26.11.02

 (Vota: 14 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora