E premte, 28.02.2020, 12:32 AM (GMT)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Gota e mërgimtarit

E merkure, 02.01.2013, 02:13 PM


Gëzuar Vitin e Ri, Atdheu im

GOTA E MËRGIMTARIT

Nga Zeqir Lushaj

Në kohën e re, e,
Në kohën e vjetër,
Një gotë, (plus),
Në sofrën e shqiptarit.

Më parë ruhej,
Për udhëtarin e pastrehë,
Sot, le të jetë
– Gotë e mërgimtarit.

…!
Në gëzime e hidhërime,
Sot, në çdo vatër,
Dikush i familjes,
Sigurisht,
Që mungon,

Një gotë e mbushur,
Që rri në heshtje, (!),
Është portë e hapur,
…Portë, që shpreson.
./.(Vota: 18 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT