E shtune, 28.01.2023, 12:46 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Radovani: Eklipsi ma i madh mbas Krishtit

E diele, 30.12.2012, 11:31 AM


Nga Fritz RADOVANI:

 

EKLIPSI  MA  I  MADH  I  EPOKËS  MBAS  KRISHTIT…

 

Në 100 vjetorin e Pavarsisë…

 

2012… “HANA  DO  ME  ZANË  DIELLIN  PERGJITHMONË”…

2009… Dielli u zhduk për disa minuta në Azi Juglindore.

Hana u vendos mes Tokës dhe Diellit, dhe eklipsoi yllin për 6’ e 39”.

Koha e zgjatjes eklipsit varet nga distanca e Hanës me Token…

Në vitin 1991, në Meksikë ka zgjatë 6’ e 53”, ndërsa në 1973, në Afriken Qendrore

Errësina ka zgjatë rreth 7 minuta.

Në vitin 1468, me 17 Janar, në Shqipni, e pikërisht në Lezhë, ka fillue

Eklipsi ma i madh i Epokës mbas Krishtit…dhe ka vazhdue Errësina e Hanës, deri

me 28 Nandor 1912… Mbas pak, në 1944, Shqipnia ishte vendi ma i errti në Botë…

2012...Tashti, Hana asht çue peshë e “DO ME ZANË DIELLIN” !!!

EKLIPSI NË SHQIPNI ASHT TUE ZGJATË 544 VJET PA NDËRPREMJE…

OSE, 5 SHEKUJ, 44 VJET…E KUSHEDI  SA SHEKUJ TË TJERË..?!!

 (Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora