E premte, 03.02.2023, 05:28 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Zogu, Nazmija, Romet, Islami Vrases dhe Vrasesi Islam

E diele, 09.12.2012, 11:16 AM


Zogu, Nazmija, Romet, Islami Vrases dhe Vrasesi Islam

Nga Ilir Dardani

Ahmet Zogu

Lindi si Ahmet Muhtar Bej Zogolli. U be Ahmet Zogu. U be Kryeminister, u be edhe President. Nuk ndaloi derisa u be Mbret. Pastrimi i mbiemrit te tij ishte hap pozitiv edhe per Shqiperine. Pervetesimi i Shqiperise ishte hap pozitiv per ambicjet personale te nje individi te zgjuar dhe dhelperak. Ahmet Zogu beri dicka per Shqiperine. Shume domethenes ishte fakti qe motrat e tij visheshin ne menyre perendimore. U mundua te hiqte percet islamo-osmane nga koka e femrave qe u ndalohej zhvillimi nga injoranca dhe egersia tonike mashkullore e shqiptareve te asaj kohe anadollake.  Beri aq sa mundi qe shqiptaret te ndjeheshin pjese e kontinentit te tyre. Keto jane pak a shume vlerat e tij, por qe do te shfaqeshin antivlerat nga antinjeriu qe ishte i pranishem ne qenjen e tij! Kur behet fjale per vrasjen e disa nga bijte me te mire te kombit shqiptar, si Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Avni Rrustemi, Bajram Curri, Gjon Gazulli etj., te gjitha faktet historike drejtohen nga Ahmet Zogu. Pra, Ahmet Zogu eshte vrasesi dhe nuk mund te duam e nderojme Luigjin e Hasanin dhe ne te njejten kohe edhe vrasesin e tyre. Por ne shqiptaret jemi popull i cuditshem dhe nga te cuditeshmit vetem cudira mund te priten. Ka edhe nga ata qe vleresojne njeriun e gjakut te tyre qe luftoi per lirine e ketyre trojeve, Gjergj Kastriotin, por cdo te premte i shikon tek ulen ne gjunje, afrojne vithet te fytyra e njeri tjetrit dhe luten ne arabisht (gjuhe te cilen asnje nuk e di) ne xhamine me emrin e atij qe luftonte kunder Kastriotit dhe shqiptareve te tij! Ahmet Zogu ka vend ne histori sepse ka ekzistuar. Sic kane vendin e tyre Hamza Anadollaku, Esat Toptani (daja i Ahmet Zogut!) dhe Enver Hoxha. Cdo prind apo kryefamiljar duhet te kujdeset per femijen apo familjen e tij. Ne asnje rast nuk duhet qe te largohet duke lene ne meshire te fatit apo te agresorit njerizit e tij. E njejta gje vlen per Presidentin, Kryeministrin apo Mbretin e nje shteti. Ahmet Zogu u largua nga Shqiperia dhe i la shqiptaret nen meshiren e fashisteve italiane. Ahmet Zogu e Tradhetoi Shqiperine. Ahmet Zogu edhe e grabiti ate pak pasuri qe kishte Shqiperia. Ai bashkepunoi me pushtuesit e Dardanise, serbet per te mbajtur pushtetin e tij. Ka plot akuza per bashkepunime antishqiptare me serbet, por per keto nuk jam shume i sigurte dhe u bazova vetem ne faktet qe te gjithe i dime dhe qe jane te pakundershtueshme. Ai lindi si Ahmet Muhtar Bej Zogolli, krejt i pafajshem. Vdiq si Ahmet Zogu, vrases i shqiptareve te medhenj, tradhtar dhe grabites i Shqiperise. Une nuk do isha njeri nqs do beja avokatin e tij!

Nazmija

Para kater vitesh Nazmije Visha ishte ende 13 vjece. Edhe pse 4 vjet me e madhe se Aisha (9 vjece) e Muhametit te myslimaneve, ajo vazhdonte te ishte e mitur, ajo ishte vetem nje femije. Nazmija…! Po ndalem pak tek emri i saj sepse ka ndikur ne burgosjen e saj sot! Ajo lindi si te gjithe te tjeret, e pafuqishme per te zoteruar veteveten, ne nje fshat te humbur te Tiranes apo Burrelit. Prinderit nuk kishin mundesi te benin shume per te, por te pakten ishin me te pasurit e botes kur behet fjale per ta pagezuar falas me nje emer shqiptar apo modern europian. Injoranca e prinderve te saj shfaqet dhimbshem edhe sot. Emri ‘’Nazmije’’ ka ndikuar ne keqformimin e saj, duke i ulur personalitetin, duke e kthyer ne nje njeri me nje minus te madh. Fshat shqiptar po, Nazmije po, e rrethuar me tradita fshataresh te Arabise po, Shkolle jo! Cfare duhet me shume qe nje femije, e pastaj nje vajze e re, te behet viktime e kujtdo?! Fiqiri Muca ishte qytetar i nje fshati ne Burrel. Ishte i martuar dhe kishte 5 femije. U shperngul ne nje fshat te Tiranes. Kishte probleme ekonomike si shumica e qytetareve te Shqiperise dhe ‘’emigroi’’ per t’u punesuar diku prane fshatit te Nazmijes. Aty punoi dhe u strehua falas ne shtepine e Nazmijes, babai i se ciles punonte me te. Aty lindi nje miqesi sepse Fiqiriu kerkoi per te vellain motren e Nazmijes. Fiqiriu nuk ishte nga ata shqiptaret qe e njohin mirenjohjen, perkundrazi… ishte nje pervers e bukeshkeles qe do duhej te mos i kishte jetuar as 5 vitet e fundit. Vrasja e tij nuk do te thote asgje me shume se nje pedofil me pak. Mynyre Muca eshte ish bashkeshortja e Fiqiriut, e cila nder te tjera thote ‘’Nazimja e futi ne kurth'' (burrin e saj). Edhe pse e tradhetoi, edhe pse nje pjese te rroges e merrte Nazimja, ajo akuzon nje femije 13 vjecar per futje ne kurth te nje mbi 40 vjecari! Nje idiotizem i tille eshte i pranueshem ne shoqerine tone anadollake, por ajo qe me preke eshte deklarimi i Danielit 6 vjecar ''Pse Nazmijes i ka blere ‘Bravo’, ndersa mua jo?''! Nazmija eshte ne burg sot sepse eshte njeri i Zotit qe ka vrare nje nga bijte e djallit.  Shqiperia pa Fiqiriun eshte me e mire, femijet jane me te sigurte nga dora perverse. Nazimja eshte pak Nore Kelmendi e Shote Galice sepse Fiqiri Muca ploteson profilin e pushtuesve turko-serbe te poshter e gjakatar. Te lumte pushka, Nazmije!

Romet

Shume myslimane shqiptare shprehen me perbuzje per Romet. Eshte i cuditshem ky racizem kur kane pervetesuar traditat, kulturen dhe ''allahun'' e tyre. Romet ne Shqiperi e Dardani vine nga vendet e Azise por sot jane shqiptare apo pakice kombetare. Kane te drejte te trashegojne fene dhe traditat e tyre. Nuk kane bere propagande islamike antizhvillim, prandaj edhe respektohen nga komunitetet e tjera fetare. Edhe pse jane 100% myslimane, nuk jane te njohur si ekstremiste islamike (une nuk di asnje rast) sic jane te njohur shqiptaret. Myslimanet e zellshem shqiptare vetem lekuren e kane pak me ndryshe dhe eshte e turpshme ndarja nga lekura e pafajshme e njeriut. Kur vdes nje shqiptar mysliman me origjine shqiptare varroset me fjalime e lutje ne arabisht edhe pse askush nuk e kupton se cfare thuhet, pasi eshte paguar mire hoxha per te bere ''adetet''. E njejta gje edhe per shqiptarin me origjine nga Azia. Por ky i fundit na shfaqet me me dinjitet sepse e kupton gjuhen e hoxhes. Edhe dasmat i bejne si romet, edhe muziken e romeve orkestrojne e degjojne, edhe filmat i bejne me motive rome-arabe, edhe telenovela romesh shohin, edhe synetimet e femijeve te mitur ne menyre barbare i bejne si romet (kete ''ligj'' monstruoz duhet ta rishikojne romet!). Pas gjithe ketyre perbashkesive nuk harrojne te ''triumfojne'' me mendjen e tyre duke i futur nje ''magjyp'' apo ''magjup'', edhe ne rastet kur lekura e tyre eshte pak me e erret se e nje shqiptari me origjine nga Azia. Duhet te kthjellohen myslimanet e zellshem qe jetojne e veprojne si romet dhe mos te paragjykojne njeriun e lindur ashtu sic eshte. Shume gjera te perbashketa, pothuaj i gjithe kuptimi i jetes se tyre ka motive te theksuara rome dhe eshte mekat para ''allahut'' tuaj te urreni romet, te cilet, ne fund te fundit, jane vetevetja dhe jo jo-vetja sic jane shnderruar shqiptaret me origjine shqiptare.

Islami Vrases

Islami eshte i ndjeshem dhe kjo ndjeshmeri eshte shtuar deri ne ekstrem saqe ka krijuar Pandjeshmeri Njerezore tek bota jo-islamike. Krishterimi eshte pakice ne vendet arabe dhe tek disa vende afrikane dhe kuptohet qe ne vendet jo-demokratike shkelen te drejtat e njeriut, e sidomos te njerezve qe i perkasin pakices. Por nuk kuptohet qendrimi indiferent i shteteve perendimore, kryesisht i Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Por per te mos pergjithesuar duhet te ndalemi pikerisht tek njeriu me i rendesishem i globit, Barack Obama, i cili ne menyren me te paturpshme te mundshme, ne menyren me antinjerezore nuk thote nje fjale per dhunen islamike qe ushtrohet ndaj pakicave te krishtera ne vendet me shumice islame. As nje thirrje formale ‘’sa per te lare gojen’’, asgje! E gabim-quajtura ‘’Pranvera Arabe’’ tashme eshte ne kulmin e saj. Akulli i kuq (gjaku i ngrire) ka mbuluar token. Vrasjet masive jane perditshmeri, apo oreshmeri. Luftohet, vdesin mijera njerez, pastaj fituesit, vrasesit e motrave, vellezerve dhe femijeve te tyre, shpallin diktaturen e re me ligjet mitike te fshatit Meke. Islami kerkon pushtimin e botes me ane te shpates. Imagjioni cfare ndodhe me pakicat e krishtera ne vendet arabe…! Shkrimtari dhe Publicisti i njohur Pat Condell thote: ''Obama nuk eshte vetem presidenti i pare me ngjyre i Amerikes, por edhe presidenti i pare nga Bota e Trete''!

Vrasesi Islam

Pasi hyne ne ''shtepine e zotit'', karikohen me urrejtje dhe dalin te betuar per te vrare dhe vrasin. Nuk kane zemer, as tru dhe s'mund te kene as Zot. Jane teper te ndjeshem, nuk tolerojne, nuk dine dhe nuk duan te dine mbi lirine e shprehjes apo ''pacavure'' te tjera qe i ofron Demokracia. Me ata duhet te jesh i kujdesshem, sepse mbi te gjithe te tjeret urrejne veten e tyre, familjen e tyre dhe Zotin e Vertete. E mbrojne idiotesine e tyre duke mercenarizuar edhe femijet, luftojne pafundesisht kunder zhvillimit, ne ndihme te skamjes e prapambetjes. Ata nuk jetojne dot ne frymen e lirise e dashurise. Ata nuk duan te jetojne ne kete planet, por as nuk interesohen per shperngulje masive drejt planeteve te tjera. Toka eshte e te gjitheve, por te gjithe banoret e ketij planeti duhet t'i pershtaten ndryshimit mes Kalit dhe Makines. Te gjithe banoret e tokes duhet ta pranojne femren si njeri te barabarte me mashkullin. Pra, edhe mashkulli mysliman! Apo duhet qe perpara se te ndodhe kjo duhet nje zhvillim rrenjesor qe do te thote c'rrenjesim?! Nuk e fsheh, une gjithmone ndjehem i vogel per te folur mbi boten e madhe, megjithate gjithcka islamike ka lidhje direkte edhe me shqiptaret sepse kane treguar se shkaterrojne edhe jeten e tyre per islamucin, sic ndodhi me Arid Uken apo vellezerit Duka. Islami eshte fatkeqesi kombetare e shqiptareve - dhimbje nga e cila nuk sherohem dot, por kjo dhimbje e kalon kufirin e nje Shqiperie Etnike dhe perfshine mbare boten, cdo lagje te qyteteve te botes ky banon myslimani. Gjithmone islami gjen arsye te vrase e te djege c'te mundet. Njeri ben nje film amator komik dhe mjafton qe te vriten njerez, te digjen ambasada e flamuj! Vrasja e ambasadorit amerikan Chris Stevens dhe e kolegeve te tij tregoi se islami ne Libi njeh vetem gjuhen e dhunes. Ne Libi dhe ne mbare boten islamike.

__________

Largimi i papritur i publicistit dhe mikut tone Daniel Gazulli eshte nje humbje e madhe per ne dhe mbare shqiptaret qe vleresojne diturine e urtesine. Ndoshta nuk kemi qene teresisht te vetedishem se sa te pasur ishim kur vetem para dy muajsh kishim prane Kadri Manin e Daniel Gazullin! Zot! Te lutem kujdesu edhe per Danielin tone!

 (Vota: 120 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora