E marte, 15.10.2019, 12:02 AM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Ti je shqipja që nuk vdes!

E premte, 07.12.2012, 08:31 PM


Jehona e 100 vjetorit

KOSOVË: - TI JE SHQIPJA QE NUK VDES!

Tekstet nga: Zeqir Lushaj

Kendojnë: vëllezërit Ismaili

-VËLLEZËRIT ISMAILI, SI NË RININË E TYRE-

Shënim i Redaktorit:

Këta dy djem që do shihni në këte video në një shfaqje per nder të 100 vjetorit të pavarësisë , në Danimarkë, gjithmonë i kam dashur. Janë kosovarë por lindur e rritur në Laç të Shqipërisë Nanë. Janë binjakë. Quhen Enver e Sabah Ismaili. Djem të mirë, binjakët e Laçit, “shpirt njeriu” si ata.

…E sot, jo veç unë por edhe ata po “plaken”. Enveri jeton në Danimarkë dhe Sabahi, në Amerikë. I bashkoj 100 vjetori i madh, në Europen tonë.

Ma dërguan këtë kasetë-video, si mik e dashamirë por edhe si autor i shumë vargjeve të tyre që i kënduan edhe këto ditë të shënuara. Një nga ato vargje (të mijat) per këta djem, qysh at’herë në turnetë e tyre të para nëpër Europë, asht edhe ky varg, në titull të shkrimit: KOSOVË = TI JE SHQIPJA QE NUK VDES!

Shtoj per lexuesit se kur është shkruar e  kënduar ky varg ( e shumë  të tjerë), nëpër Europë)    ende nuk kish trokitur koha e demokracisë…

Ndaj dhe me emocionoi kjo video që më derguan miqtë e mi dhe që unë po e percjell edhe per degjuesit tanë të ZemraShqiptare.

…Degjim të këndëshëm, dhe vëllezërve Ismaili, jetë të gjatë e këngë të panderprerë.

 



(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT