E shtune, 23.01.2021, 04:54 AM (GMT)

Kulturë

100 Filmat më të mirë të shekullit

E shtune, 08.10.2005, 10:53 PM


Revista “THE TIME” bën publike njëqind filmat më të mirë të shekullit

Ja lista e 100 filmave më të mirë

Revista e mirënjohur “The Time” publikon për herë të parë listën e njëqind filmave më të mirë të të gjitha kohërave. Publikimi i kësaj liste bëhet vetëm pak ditë pas shpalljes nga e njëjta gazetë e njëqind novelave më të mira nga viti 1923 e deri në ditët tona. Klasifikimi i njëqind filmave më të mirë të të gjitha kohërave është realizuar mbi bazën e anketimeve që “The Time” ka bërë te persona të thjeshtë që i përkasin moshave të ndryshme, por edhe mbi gjykimin e kritikëve të mëdhenj të kinematografisë mbarë-botërore. Shumica e filmave që bëjnë pjesë në listë janë kurorëzuar më shumë se një herë me çmime të mëdha. Pjesë e këtyre filmave janë aktorë të mëdhenj që kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e kinematografisë botërore. Kështu, për shembull në mes shumë të tjerësh gjejmë emra si Marlon Brando, Merlin Monro, Antoni Kuin etj. Po të vëmë re listën do të na bjerë në sy që një pjesë jo e vogël e filmave i përkasin realizimit në gjysmën e parë të shekullit tonë edhe pse teknologjia e prodhimit të filmave asokohe linte shumë për të dëshiruar. Ndërkaq, të bën përshtypje mungesa e filmave të realizuar vitet e fundit. Mund të themi se me gjithë suksesin e korrur dhe çmimeve të fituara listës së njëqind më të mirëve i mungon i famshmi “Gladiator”, “Titanik”, “Matriks” etj. Shumica e aktorëve i përkasin gjeneratës së pjesës së parë të shekullit dhe vlerësohen për mjeshtëri aktoreske më tepër se aktorët e gjeneratës paraardhëse të tyre. Në disa prej këtyre emrave, ndoshta koha ka e ka zbehur pak dritën e saj. Por kanë qenë pikërisht kritikët e artit, ata që nuk kanë lejuar që emra të tillë si: Alfred Abel, Bibi Anderson, Robert Armsrong, Merisa Berenson, Carlo Batisti, Ingrid Bergman e ndoshta shumë të tjerë të mungojë drita dhe vlerësimi që i takon figurës dhe veprës së pavdekshme që kanë lënë. Për fat të keq, pjesa më e madhe e këtyre filmave dhe aktorëve, ashtu si shumë vepra të letërsisë botërore nuk janë të njohur prej publikut shqiptar për shkak censurës së viteve para pluralizmit. Mund të themi se ndër të paktët filma, prodhim i viteve të fundit, mund të përmendim “City of God” prodhim i vitit 2002, “Finding Nemo” prodhim i vitit 2003, “Knadahar” 2001, “The Lord of the Ring” prodhim i vitit 2001-2003 dhe filmi “Tolk to Her’ prodhim dhe ky i vitit 2003. Nëse do t’i bëjmë një rezyme listës së njëqind filmave më të mirë të shekullit, do të mbërrijmë në përfundimin se filmi më i vjetër i realizuar në listë është ai me titull “Sherlock, Jr” prodhim i vitit 1924 janë tre filmat që mbajnë si vit realizimi 2003-in, të cilët i përmendëm më lart.

100 filmat më të mirë

Aguirre: the Wrath of God (1972)
The Apu Trilogy (1955, 1956, 1959)
The Awful Truth (1937)
Baby Face (1933)
Bande à part (1964)
Barry Lyndon (1975)
Berlin Alexanderplatz (1980)
Blade Runner (1982)
Bonnie and Clyde (1967)
Brazil (1985)
Bride of Frankenstein (1935)
Camille (1936)
Casablanca (1942)
Charade (1963)
Children of Paradise (1945)
Chinatown (1974)
Chungking Express (1994)
Citizen Kane (1941)
City Lights (1931)
City of God (2002)
Closely Watched Trains (1966)
The Crime of Monsieur Lange (1936)
The Crowd (1928)
Day for Night (1973)
The Decalogue (1989)
Detour (1945)
The Discreet Charm of the Bourgeoisie (1972)
Dodsworth (1936)
Double Indemnity (1944)
Dr. Strangelove: or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)
Drunken Master II (1994)
E.T. The Extra-Terrestrial (1982)
The 400 Blows (1959)
Farewell My Concubine (1993)
Finding Nemo (2003)
The Fly (1986)
The Godfather, Parts I and II (1972, 1974)
The Good, The Bad and The Ugly (1966)
Goodfellas (1990)
A Hard Day’s Night (1964)
His Girl Friday (1940)
Ikiru (1952)
In A Lonely Place (1950)
Invasion of the Body Snatchers (1956)
It’s A Gift (1934)
It’s A Wonderful Life (1946)
Kandahar (2001)
Kind Hearts and Coronets (1949)
King Kong (1933) The Lady Eve (1941)
The Last Command (1928)
Lawrence of Arabia (1962)
Léolo (1992)
The Lord of the Rings (2001-03)
The Man With a Camera (1929)
The Manchurian Candidate (1962)
Meet Me in St. Louis (1944)
Metropolis (1927)
Miller’s Crossing (1990)
Mon oncle d’Amérique (1980)
Mouchette (1967)
Nayakan (1987)
Ninotchka (1939)
Notorious (1946)
Olympia, Parts 1 and 2 (1938)
On the Waterfront (1954)
Once Upon a Time in the West (1968)
Out of the Past (1947)
Persona (1966)
Pinocchio (1940)
Psycho (1960)
Pulp Fiction (1994)
The Purple Rose of Cairo (1985)
Pyaasa (1957)
Raging Bull (1980)
Schindler’s List (1993)
The Searchers (1956)
Sherlock, Jr. (1924)
The Shop Around the Corner (1940)
Singin’ in the Rain (1952)
The Singing Detective (1986)
Smiles of a Summer Night (1955)
Some Like It Hot (1959)
Star Wars (1977)
A Streetcar Named Desire (1951)
Sunrise (1927)
Sweet Smell of Success (1957)
Swing Time (1936)
Talk to Her (2002)
Taxi Driver (1976)
Tokyo Story (1953)
A Touch of Zen (1971)
Ugetsu (1953)
Ulysses’ Gaze (1995)
Umberto D (1952)
Unforgiven (1992)
White Heat (1949)
Wings of Desire (1987)
Yojimbo (1961) 


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora