E hene, 06.12.2021, 05:41 AM (GMT)

Kulturë

Xhevdet Ukalli: Errёt e zi

E shtune, 03.11.2012, 10:09 AM


XHEVDET UKALLI

ERRЁT E ZI

/Nё 100 vjetorin e pavarёsisё/

Dikur, nё “lirinё e tmerrit”[1],

Nёn thundrat e pushtuesve,

Tё djegur e tё pёrvёluar,

Me atdheun nё gojё –

Vdisnin atdhetarёt!

 

Sot, nё” tmerrin” e lirisё,

Nёn kthetrat e pushtetarёve,

Pak nga pak ditёpёrditё,

Me atdhetarёt nё gojё –

Vdes atdheu![1] Xhevdet Bajraj(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora