E merkure, 18.05.2022, 02:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Festa e Bajramit

E enjte, 25.10.2012, 07:38 PM


Jusuf Zenunaj

FESTA E BAJRAMIT

Tirana e Prishtina
ndërmjet kanë shumë largësi,
njėra ka festë
tek tjetra
nesër Bajrami do të mbërrijë !!?


VRAPI PËR NË  EUROPË

Vraponi, vraponi për në Europë,
vraponi shqiptarë !
Gjelatëve  të djeshëm
në heshtje
 të gjitha  ua keni falê !

Ah, e mjera lokja ,
me ne ç’ po ngjet,
për gjakun e dredhur- det
as për tê rrëmbyerit
kush një fjalê s’e flet ? !

Ju thërret Baroness Ashton
prkrahur nga Amerika,
pa shtruar kushte
në Bruksel ju " zbardhë " dita....

20 tetor 2012(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora