E premte, 17.09.2021, 10:40 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Këngë për Fehmi Lladrovin

E shtune, 22.09.2012, 10:51 AM


KËNGË PËR FEHMI LLADROVIN

N'atë Kosovë kreshnike
që kurrë s ' u përkul ,
u lind e u rrit Fehmiu
me shtatin si flamur.

Historinë e kombit
e mësoi n'odë burrash
si mbrohet athdheu
me gjokse t'forcuar
sikur mure kullash.

Rininë e burrërinë
e çoi me gisht n'çark,
siç i ka hije trimit,
te shkau te marrë hak.

Kahdo që shkoi
Fëmiu në perëndim
thërrishte:" t'gjithë në luftë
se kush s'na e sjellë lirinë".

Liria s'është pjatë
që çitet në sofër,
kullat t'i shndërrojmë n'zjarre
me oda e me votër.

Malet si përherë
sot t'i bëjmë kështjella,
veç të bashkuar
për në vjen pranvera.

Kur shpërtheu gjelbërimi
në fusha e në male
me pushkën e parë
Fahmiu bashkë me Xhevën
n'Ushtrinë Clirimtare.

Si në fushëbetja,
ashtu n'istikame
përkrah komandantit
luftoi nusja dardane.

Siç e kanë dhënë besën
e bënë edhe luftën,
në placë armikut.
ia kanë shti tutën.

Për liri t'Kosovës
Fehmiu me gjithë nuse
me gjakun e tyre
u bënë lulkuqe.

Jusuf ZENUNAJ,
Bruksel,më 15.9.2000(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora