E enjte, 25.02.2021, 05:49 AM (GMT)

Kulturë

Albert Vataj: Natyra është mrekulli

E diele, 19.08.2012, 11:10 AM


Natyra është një prej mrekullive që motivon udhëtimin e njeriut në jetë

Natyra është një prej mrekullive që motivon udhëtimin njeriut në jetë. Jo të gjithë, jo gjithmonë, jo kudo, ky njeri e ka kuptuar këtë, ka përvetësuar thelbin e kësaj ekzistence. Njeriu është një qenie kontradiktore në kë sens, e kupton, e shijon dhe e çmon të bukurën, por para babëzisë për para ai është në gjëndje t'i japë të gjitha bukuritë që e zbukurojnë dhe e motivojnë rrugëtimin e tij në jetë, mjafton që ai të jetë, të bëhet i pasur.

Natyra është kaq e bukur, kaq delikate, kaq e shijshme dhe ne jemi kaq të verbër, kaq harbut, kaq pa shije sa kurrë nuk e kemi vlerësuar aq sa duhet, si duhet. Bashkëjetesa jonë me të është gjithnjë e më e kërcënuar. Pamjaftueshmëria, si karakteristikë e urisë sonë, ka bërë që ajo të jetë një prej viktimave më të pafajshme.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

 (Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora