E enjte, 22.04.2021, 02:10 PM (GMT+1)

Kulturë

Marash Mëhilli: Gegėhyseni me sakica

E enjte, 16.08.2012, 06:46 PM


Gegėhyseni me sakica

Nga Marash Mëhilli

Dielli asht, por s'po ban dritė,
E Valbona dirgjet gjak,
Gegėhyseni me sakica,
Tek asht ndeshė me Karadak.

Ukshin Avdyli pėrballė ushtėrisė,
Ditėn e sotit ke lanė nam,
Nderi i qite tė tanė malėsisė;
Mbasi e vrave atė kapedan!

Musli Binaku i fjalė po e flet;
O i paburrė, ç’mė preve nė besė,
Nuk mė dole ballėpėrballė,
Plot me tė marrė sakica kresė.

Met Fasllia nė Kodėr te bregut:
Nuk e dimė se çka asht tuta,
Djem e çika tė Gegėhysenit,
Tė hamė barut me grushta,

O ku je more coftinė !
S' di t'i gėzohesh ma kėsaj dite,
Amą rendin tė dal nė lendinė,
Shih çka nxjerr pushka pėr gryke!
./.

Kėnga ėshtė shkruar nga Ukė Brahimi nga Dushajt, me 1982, nė 7O- vjetorin e Pavarsisė, kushtuar Epopesė 6-orėshe te “Karadakut me petica dhe Gegėhysenit me sakica”, kopmpzuar e kenduar nga Petrit Hoxha. Kėngėtari vdiq mė vonė. Kėnga nuk u rikėndua atė ditė e sot. Vlera te tilla nuk duhet tė nė bien nė bunar.
Morali i kėtyre dėshmive gjendet tė vargjet e Fishtes:
" Ai e sheh sado qė vonė,
se me dhunė Shqipėria s' shklitet,
E se rrenjnė ata qė thonė,
se pėr atdhe shqiptari s'vritet".

Shėnim: Nxjerrė nga: libri i Marash Mehillit  "Njė kupë Egjeu", Tiranė, 2012, f.125-127(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora