E enjte, 26.01.2023, 09:28 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Jo Perparim Demit dhe, sigurisht, Jo Islamit!

E shtune, 11.08.2012, 09:00 PM


Jo Perparim Demit dhe, sigurisht, Jo Islamit!

Nga Ilir Dardani

Ekziston edhe nje fare Perparim Demi qe vetequhet Doktor, por qe nuk ka sheruar as shqipen e tij. Thame per islamucin Muhamet Hoxhaj se ishte njeriu me i afert i analfabetit, por tani kemi te bejme me nje kusheri te ketij te fundit. Nje njeri qe calon me gjuhen shqipe duhet t’i fshehe ‘’gradat’’ ne menyre qe mos te tregoje publikisht se eshte diplomuar duke vjedhur vezet e pulave te fshatit per te marre nje diplome.

Dr. Perparim Demi, ky mosmirenjohes i felliqur, ka publikuar ketu dhjetra shkrime, por per te Zemra Shqiptare qenka nje Zemer Serbe. Zemra Shqiptare nuk ka ndryshuar asgje, te pakten qe kur jam aktivizuar une, por ‘’antishqiptarizmin’’ e paska kuptuar vone ky fare ‘’doktori’’. Epo kur fitohet shkolla me veze do te thote se truri nuk funksionon normalisht dhe kur vjen sforcimi per te krijuar njeriun e endrrave ne vetevete, lind budallai i Anadollit. Per fatkeqesine tone kopila anadollake ka shume dhe nje nga shpresat tona per nje Shqiperi Etnike me shumice absolute shqiptare eshte tradhetia e grave te tyre per ta ndryshuar kete rrace islamo-osmane. Lindja e shqiptareve me baballare formale turq apo shqipfoles do te ishte Ringjallje Kombetare.

Perparim Demi, bir i Shqiperise Perparuese te Enver Hoxhes, behet avokat i Hoxhes sepse i bashkon ai fshatari i Arabise, ai perversi qe fut ne shtrat nje femije, dhe pasi merret me emrin tim, na ben te ditur se Ilir Dardani ben thirrje per vellavrasje! Pra, sipas kesaj krijese, te ciles i ka shkuar goja leng per vezet e vjedhura qe s’i shijonte dot, duhet te strukemi dhe te heshtim, ose nqs flasim duhet t’i bejme ‘’mashalla’’ poshtersise islamike ne trojet shqiptare! Jo o bij kurvash otomane! Shqiptari nuk ka vdekur dhe nuk do te vdese kurre. Shqiptari gjithmone do jete ne krahun e identitetit te tij, ne krahun e se ardhmes qe meriton, ne krahun e realitetit historik dhe aktual. Islami eshte kunder njeriut por ne vecanti ka ne shenjester krijesen e pafajshme, femren, e sidomos femijen femer. Problemet islamike me njeriun femer lindin qe diten e pare te jetes, sapo eshte mesuar gjinia. Te dale nje bir nene te ndershme otomane dhe te na ofroje nje shtet te vetem islamik nga i cili duhet te marrim shembull dhe te ndertojme te ardhmen tone. Eshte nje pyetje e krejt e lehte: Si cili shtet me shumice islame duhet te jete Shqiperia e Perbashket?! Nuk keni pergjigje o mbeturina aziatike, por te verbuarit ne sy e tru mjaftohen me genjeshtrat perverse islamike. Ju besoni nga frika e shpates se fshatarit mekian te vdekur dhe nga shpresa per te c’virgjeruar vajza ne boten tjeter, mundesisht nga 72 cope per nje mashkull islamik. Per te arritur numerin maksimal duhet te luftoni demokracine e lirine, duhet te urreni e vrisni njerez te pafajshem qe nuk besojne ne hallduplliqet e juaja. Por prape, sado te urreni e te vrisni, numeri i premtuar mund te plotesohej vetem me femrat e fisit tuaj dhe Qershia mbi Torte do te ishte motra juaj! Ashtu sic eshte e ligjeshme ne islam vrasja e jomyslimanit, brenda ligjit islamik je edhe kur shtraton femrat e gjakut tend te ngushte! Eshte paradoksale kur femrat nuk doni qe te lindin, kurse ne anen tjeter femra ju ka lindur dhe me femrat e familjes martoheni!

‘’Erresira nuk e mbulon dot driten’’ - eshte titulli i shkrimit te ushqyesit me veze te pedagogeve, ne te cilin ky fare Muhamet Hoxhaj eshte Drita dhe kuptohet kush eshte erresira.

Islami eshte nje realitet ne trojet tona, sic ka qene realitet pushtimi islamo-osman deri tek pushtimi serbo-sllav. Pas shume gjaku te derdhur, pas shume humbjesh ne njerez, pas shume humbjesh dinjiteti, pas shume copetimesh, realiteti osmano-sllav nuk ekziston me. Shqiptaret nuk jane dorezuar dhe nuk kane arsye te dorezohen, sidomos kur Clirimi nga Islami nuk ka nevoje per shpaten e Gjergj Kastriotit as per pushken e Adem Jasharit. Ne paqe e dashuri, ne menyre vullnetare, per veten dhe per kombin, per Zotin kunder djallit, shqiptaret duhet te rigjejne vetveten. Ne Shqiperi islami eshte pakice, cdo dite zvogelohet, por ky fakt - tragjik per anadollaket shqipfoles - nuk behet publik. Kete rruge duhet te ndjeke edhe Kosova, sepse ne nuk kemi me shqiptare per islamin. Ka 600 vjet qe i merr shqiptaret tane, i vret, i burgos, i mbush me urrejtje per vetveten, i ben ushtare te djallit te cilet luftojne gjithcka te Zotit. 600 vjet te pushtuar nga islami dhe ne jemi shtetet me te varfera ne Europe. Jo rastesisht Shqiperia (e parafundit) dhe Bosnja (e fundit) jane zyrtarisht vendet me te varfera te Europes. Kosova nuk ka hyre as ne listen e te varferve, as nje vend pas Bosnjes nuk e ka siguruar!

Vellezer Dardane, une ju dua sepse une jam ju e ju jeni une. Urrejeni Ilirin, por ju pergjerohem Duajeni Veten dhe Familjen tuaj. Duke dashur ju veten tuaj une mbushem me dashuri dhe kurdo qe te vdes iki i lumtur dhe falenderoj Zotin qe shqiptaret e mi pas shume shekujsh deshen me shume mikun (vetveten) se armikun (ideologjine e fshatarsise se larget arabe).

P.S. Sic edhe e keni kuptuar, as ky shkrim nuk eshte nje replike personale me doktorin e vezeve, por thjesht e perdora si frymezim. Per Demin une jam Erresira, kurse M… i Hoxhes eshte Drita. Ne fund te fundit eshte e drejta e tij te mendoje si te doje. Une do mbrohem perpara shqiptareve te ndershem duke ripostuar materialin ne vijim:

Ja disa dallime mes vendeve te Perendimit, Izraelit dhe muhamedaneve, te dhenat jane bazuar kryesisht nga nje studim i nje myslimani, Hafez AB Mohamed: Drejtor i Përgjithshëm, Al Baraka Bank:

Popullsia e Hebrenjeve ne mbare boten: 14 milion - Ne 105 vitet e fundit, 14 milion hebrenj kane fituar 180 cmime Nobel.

Popullsia e myslimaneve te botes: 1.5 miliard - Kane fituar vetem 3 cmime Nobel.

Per cdo Hebre jane 107 myslimane. Hebrenjte perbejne vetem 0.25% te popullsise se botes, por kane fituar mbi 20% te cmimeve Nobel

14 milion izraelite i kane dhene botes shume me shume se e gjithe bota myslimane prej 1 miliard e gjysem njerezish.

E gjitha bota myslimane (rreth 60 shtete) ka vetem 500 Universitete

Vetem Amerika ka plot 5758 universitete

Shkrim e kendim ne boten e Krishtere: 90%. Ne vendet me te zhvilluara arrijme ne shkallen maksimale: 100%

Shkrim e kendim ne boten myslimane 40%. Ne asnje vend mysliman nuk i afrohemi shifres maksimale.

E gjithe bota myslimane nuk ka as nje Universitet te vetem qe te renditet ne 500 Universitetet kryesore te botes.

Ne vendet e krishtera e perfundojne shkollen fillore mbi 98% te popullsise

Ne vendet myslimane vetem 50%.

Ne vendet e krishtera mbi 40% e popullsise kryejne universitetin

Vetem 2% ne boten myslimane.

Vendet e islamit kane mesatarisht 230 shkencetare per 1 milion banore.

Amerika ka 5000 per milion.

Bota e krishtere ka 1000 teknike per 1 milion banore.

Bota myslimane vetem 50.

Bota e krishtere shpenzon 5% te prodhimit te brendshem per hulumtime dhe zhvillim

Myslimanet vetem 0.2%

Ne Pakistan nga 1000 qyterare lexojne gazeta ditore vetem 23

Ne Singapor, Azi (me shumice Budiste dhe te Krishtere) nga 1000 qytetare 460 prej tyre lexojne shtypin ditor.

Ne Britani 1 milion qytetare kane ne dispozicion 2000 tituj librash

Ne Egjipt vetem 17.

Eksporti i produkteve te teknologjise se larte nga Pakistani eshte vetem 0.9% te eksporteve te tij.

Ne Arabine Saudite eshte 0.2%

Kuvajti, Maroku dhe Algjeria 0.3%

Vetem Singapori eksporton 68%.

Mbi 99% te shteteve te krishtera jane Demokratike.

Asnje vend mysliman nuk eshte demokratik.

Shpresoj qe shqiptaret t’i kene lexuar me kujdes krahasimet, apo ndryshimet si nata me diten dhe mos te mbesin viktima te ideologjive te huaja antishqiptare dhe antinjerezore. Shqiptari i vertete nuk e meriton islamin, nuk e meriton ferrin islamik sepse eshte krijese e gjalle dhe jo nje gur pa ndjenja. Jo islamit, Po dashurise e zhvillimit. (Vota: 92 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora