E shtune, 15.08.2020, 06:00 AM (GMT+1)

Aktualitet » Bota

Turqi, 2 824 studentë në burg

E merkure, 08.08.2012, 03:01 PM


Një shifër alarmante vjen nga Turqia për sa i përket numrit të studentëve të burgosur. Janë plot 2,824 studentë të universitetit dhe studentët e shkollave të mesme që ndodhen aktualisht në burg.

Shifra u bë publike nga ana e Ministrisë së Drejtësisë në Ankara në përgjigje të një pyetjeje të Social-Demokratëve që ndodhen në opozitë.

Kryesisht të burgosurit e rinj janë akuzuar për terrorizëm dhe të dyshohen për lidhje me organizatat kurde.

Rreth dy të tretat e të burgosurve (1778) ndodhen “brenda” për arsye politike dhe janë në pritje për t'u gjykuar.

Ndërsa 1.046 të tjerë aktualisht vuajnë dënime për terrorizëm.

TCH(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora