E enjte, 29.10.2020, 05:45 AM (GMT)

Aktualitet » Njoftime

Ipeshkvia e Kosovës organizon “Ditën e Mërgimtarëve”

E marte, 31.07.2012, 04:30 PM


Ipeshkvia e Kosovës, me datën 1 gusht, organizon “Ditën e Mërgimtarëve”.

Në vazhdim programi i kësaj ngjarje, në të cilën do të marrin pjesë edhe shumë figura të rëndësishme të jetës shoqërore dhe politike.

Dita e mërgimtarëve

Prishtinë,  1 gusht 2012

Akademia solemne

11:00    Mesha Solemne, të cilën e udhëheq Imzot Dodë Gjergji, e cila mbahet në  Katedralen Nënë Tereza

Ndërsa pjesa tjtër mbahet në SALLA E KUQE, Pallati i Rinisë

15:00    Pikë muzikore: Ave Maria, Bach – Gounod

15:05    Fjala e Imzot Dodë Gjergji, ipeshkëv

15:10    Përshëndetjet nga mysafirët e nderit:

Z. Hajredin Kuqi, zv. kryeministër

Z. Isa Mustafa, kryetar i Komunës së Prishtinës

15:20    Pikë muzikore: Këngë shqiptare nga Çesk Zadeja, interpreton Lule Elezi, piano dhe Antonio Gashi, violonçelo

15:25    Sfidat dhe perspektivat e misioneve tona në Evropë (Don Mikel Sopi)

15:30    Këngë për Mërgimtarët (interpretojnë: Pjetër dhe Nue Lleshi)

15:35    Pikë aktrimi nga Zef Deda dhe Pavlin Ujka, aktor

15:45    Këngë për Nënë Terezën (interpretojnë: Vëllezërit Uka dhe Kristë Leshi)

15:45    Valle – Grupi Arbëresha nga Sirnachu (CH)

Zyra e Ipeshkvisë së Kosovës

Tel, 044 296 818(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora