E merkure, 28.10.2020, 08:02 PM (GMT)

Aktualitet » Njoftime

Njoftim nga LSHAKSH

E marte, 10.07.2012, 06:18 PM


LIDHJA E SHKRIMTARËVE, ARTISTËVE DHE KRIJUESVE SHQIPTAR NE GJERMANI

NJOFTON

Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptar në Gjermani,në bashkëpunim me Drejtoratin për Rini Kulturë dhe sport në Pejë bejnë Përurimin-Promovimin e Antologjisë "Trinomi i lirisë" kushtuar 30 vjetorit të vrasjës së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri  Zekës,libri i botuar me parë në Kosovë, nga Neki Lulaj dhe Hasan Qyqalla,ku perfshihën 30 poet nga Diaspora.

Andaj njoftojmë  krijuesit,dashamirët a fjalës së shkruar miqët e artit dhe të gjithë të interesuarit e tjerë se,Pë Qërurimin e Librit,

do te Organizohët më datën 24 korrik 2012 orën 12.00 në Teatrin "Istref Begolli" në Pejë.

Ardhja  dhe pjesëmarrja sa me masovike në këtë Përurim do tu bente nderë juve qytetarë të ndëruar dhe bashkë me ne do tu benim nderë martirëve të lirisë Jusufit, Bardhit dhe Kadriut të cilët ishin Lajmtarët e Lirisë dhe derdhën gjakun për lirinë e kësaj toke......!

Pritët qe në këtë Përurim të marrë pjesë bashkëshortja e të ndierit Jusuf Gërvalla,Përfaqsuesit e jetës politike nga Peja

Ministri i Diasporë  në Qeverinë e Republikës së Kosvës,zt. Ibrahim Makolli, si dhe familjarë të tjerë nga familja Gërvalla e Zeka, por se nuk do të mungojnë edhe krijuesit e vyer dhe të mirëfillët pejan që do ti japin sharmin e vërt këti takimi, por as artistet e tjerë të skenës kosovare, si dhe Klubi letrar "Jusuf Gërvalla "nga Deçani, e  se me siguri do të ketë edhe supriza të tjera të rastit enkas përgaditur për këtë takim kulturorë dhe përkujtimor.

Përshëndetje miqësore,

Nga Kryesija e LSHAKSH,nga Diaspora

Hasan Qyqalla dhe Neki Lulaj(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora