E marte, 20.10.2020, 01:19 AM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

Akademi Shkencore për Prof Dr Hasan Kaleshi

E diele, 08.07.2012, 09:16 AM


MUZEU I MAQEDONISË PERENDIMORE - K E R Ç O V Ë

 

ORGANIZON

 

AKADEMI SHKENCORE PËR DIJETARIN EMINENT SHQIPTAR

 PROF.DR. HASAN KALESHI

 

 

1922-1976

AKADEMIA ORGANIZOHET NË KUADËR TË  100 VJETORIT TË NGRITJES  SË FLAMURIT DHE 90 VJETORIT TË LINDJES TË PROFESORIT

 

K Ë R Ç O V Ë

14 korrik 2012

.P  R  O  G  R  A  M  I

 

-Hapja : Dr.sc. Ilmi Veliu, Drejtor i Muzeut dhe Organizatori i Akademisë

-Fjalë përshëndetëse nga të ftuarit

-Fjalë rasti: Prof. Dr. Riza Sadiku

SESIONI I PARE,

Kr. e punes:Tahir Zajazi, Feti Mehdiu, Ilaz Kadriu, Mehdi Polisi,Riza Sadiku

REFERUESIT : ( 10 minuta

 

1.  Dr.sc. Ilmi V e l i u, Drejtor i Muzeut të Kërçovës

    "Burime empirike mbi trungun familjar te Prof.dr.Hasan Kaleshit". 

 

2. Dr.sc. Musa V i l a, Fak. Studimeve Islame - Prishtinë

 "Kontributi i Ahmed Kaleshit  në Kulturën dhe Trashëgiminë  Islame".

 

3. Prof. dr.Tahir  Z a j a z i, USHT, Tetovë

         “ Prof. Dr Hasan Kaleshi, i veshtruar nga këndi i kritikut shkencor”

 

4. Akad. dr. Feti  M e h d i u, Fakulteti Filologjik, UP - Prishtinë                                         

    “Kontribute  shkencore të  Dr. H. Kaleshit të botuara pas vdekjes së tij”.

 

5. Prof dr. Mehdi  P o l i s i, Fakulteti Filologjik, UP Prishtinë

      “Kontributi shkencor i Prof. Dr.Hasan Kaleshit per Sami Frasherin”.

 

6. Prof. dr. Daut  BISLIMI, Instituti Albanalogjik, Prishtinë,  “Kontributi   i  Prof. Dr  Kaleshit në revistën  Gjurmime  Albanalogjike - Prishtinë”

 

7. Dr. sc. Nehat K r a s n i q i, Fakulteti Filologjik, UP Prishtinë 

        "Mendimi  kritik shkencor i Prof.dr. Kaleshit per trajtimin e periudhes 

     osmane ne historishkrimin shqiptar".

 

 8. Dr. Irfan M o r i n a, Fakulteti Filologjik  UP Prishtinë,

    “Kontributi i dr. Hasan Kaleshit në Turkologji”.

 

 9.  Prof. Ilaz K a d r i u, Komunitetit Kerçovare, Chicago, 

 "Porosia e Prof.dr. H. Kaleshit, dhene Diaspores Shqiptare ne Chicago

 

10. Prof.Ramadan Shkodra,"Kontributi i dr. Hasan Kaleshit për objektet monumentale islame tek ne"

 

 

                                        DISKUTIM,     DREKA: 13:00 -14:00

SESIONI I DYTË: 14.00

Kr. e punës: H. Purellku, N. Krasniqi, Irfan Morina, H. Mustafa, D.Bislimi

REFERUESIT: 10 minuta

 

11. Prof. Dr. Ismet D ë r m a k u, Universiteti i Prishtinës

       “Si e kame njohur  Prof. Dr. Hasan Kaleshin”

 

12 Prof,  dr. Halim P U R E L L K U, Fak.Filozofik  USHT  Tetove

      "Kontributi i Prof. Dr.Hasan Kaleshit dhënë Historiografisë Shqiptare".

 

13. Prof. dr. Aavzi  M ustafa, Fakulteti Filologjik, Shkup 

      "Kontributi i  Prof. Dr. Kaleshit ne ndricimin e  disa figurave te jetës 

        politike dhe kulturore shqiptare ne Maqedoni."

 

14.  Dr.sc. Sefadin  E l e z i, Fakulteti Filozofik, USHT Tetovë

      “ Kontributi i  Prof. Dr. Hasan Kaleshit dhene per disa figura te Rilindjes   

       Kombetare, me theks te veçantë për Jusuf Ali Bej Premka”

 

15.   Prof. dr. Riza  S a d i k u, Këshilltar në Muzeun e Kosovës,  Prishtinë,                                             

     ”Kontributi shkencor  i  Dr. Kaleshit  Historisë  Kombëtare  Shqiptare”

 

16. Prof.dr. Dervish H a l i m i, Fakulteti Filologjik, USHT Tetovë 

        “ Prof. dr. Hasan Kaleshi, Poligloti më i madh i trevave tona".

 

17. Mr.sc.Nexhat  M e h m e d i “, Shf, MM. Kërçovë,

      “Kontributi i  Prof. Dr. Hasan Kaleshit  ne veprimtarine politike, letrare dhe kombetare te  Faik Konices.”

 

18. Dr.sc.Gëzim X h a f e r r i –  Akd. dr. Feti M e h d i u, UP Prishtinë 

         “Kontributi i Dr. Kaleshit për Institutin Albanologjik në prizmin e   

       korrespondencës me autoritete  shkencore jashtë vendit”

 

19.  Mr.sc. Jahja Hondozi, Fakulteti Filologjik, Prishtine, 

      “Kontributi  Dr. Hasan Kaleshit, në Periodikun Shkencor të Kosovës”.

 

20 Mr. Sadik M e h m e t i, Arkivi Shtetnor i Kosovës, Prishtinë

      "Kontributi i Hasan Kaleshit për dorëshkrimet orientale".   

 

21. Doc. dr. Lulzim A l i u, Fakulteti Pedagogjik, Shkup, 

     “ Prof. Dr. Hasan Kaleshi midis shqipes dhe orientalistikes”

 

DISKUTIMET:...3minuta,  Pushim, 30 minuta

19.00, FILM DOKUMENTAR - SHKENCOR, Inçizuar në vitin 1971, Prizren, nga Instituti i Getyngenit (Gjermani), ne te cilin film  flet, Prof. Dr. Hasan Kaleshi

Këshilli organizativ

 

1.Ilmi VELIU,……….....kryetar
2
.Riza SADIKU,…… ....Sesioni shkencor, pjesa e pare
3.Tahir ZAJAZI………...Sesioni shkencor, pjesa e parë
4.Feti MEHDIU………...Sesioni shkencor, pjesa e pare
5.Qani MEHMEDI…. ... Moderator dhe redaktor i kumtesave që do të botohen.
6.Sefedin ELEZI…….....Sesioni shkencor, pjesa e dytë
7.Halim PURELLKU.. ..antar i Kryesisë të sesionit shkencor, pjesa e pare.
8.Havzi MUSTAFA… ..antar i Kryesisë të sesionit shkencor, pjesa e pare.
9.Musa XhAFERRI…....Keshilli  per manifestimin e100 vjertorit…

10.Vullnet Ahmeti............Rektor i USHT.

11.Shefqet ZEKOLLI….Instituti Shqiptare, Shkup

12.Musli MUSLIU…….Komuna Zajaz.
13.Adem KARAGA……Komuna Kërçovë.
 14.Fatmir DEHARI……Komuna Osllome.

15.Muzafer BISLIMI….Ministria e Kulturës.

16.Ilaz KADRIU………Diaspora shqiptare, USA .
17.Musa ADILI……….Diaspora shqiptare,
USA .
18.Isen Kaleshi………..Diaspora shqiptare, Turqi

 19.Xhelko Maksuti,…..Diaspora shqiptare, Rumani.

20.Qazim Xhaferi……..Diaspora shqip. Australi.

21.Rexhep Bajrami…...Diaspora shqip,EU.

 

SEKRETARIA E AKADEMISË:

1. Prof. Dr. Sefedin Elezi

2.Akd.dr.Feti Mehdiu

3. Mr.sc.Qani Mehmedi

4.Prof.dr.Halim Purellku       

 5Prof.dr. Riza Sadiku

 Fjala përmbyllëse: Prof. Dr. Tahir Zajazi

 

Donatorët të cilët e ndihmuan financiarisht mbajtjen e Akademisë:

-Ministria e Kultures

-“Komuniteti Kërçovarë” në Chicago, i perfaqesuar ketu  nga  Ilaz  Kadriu

 

 

E shtune, 14 korrik 2012, ora 10 : 00, Pallati i Kultures-Kërçovë

 (Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora