E marte, 07.02.2023, 04:08 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Lufte ne Puke, pukjani vret … ke? - Pukjanin sigurisht.. ke tjeter?!

E shtune, 30.06.2012, 10:18 PM


Lufte ne Puke, pukjani vret … ke? - Pukjanin sigurisht.. ke tjeter?!

Nga Ilir Dardani

Asnje pushke nuk u ‘’qit’’ nga pukjanet, kur leshoheshin bresheri mitralozesh nga serbet ne kokat e femijeve, motrave dhe vellezerve tane ne Dardani. Asnje pukjan nuk luftoi armikun qe kerkonte shuarjen e tij. Asnje pukjan nuk vrau as te pakten nje hanibalist serb per te shpetuar disa jete shqiptaresh. Ne fakt pushket pukjane kane munguar pergjate historise. Pushket pukjane me te zellshme kane qene kur behej fjale per te vrare pronarin shqiptar te dhive (te pashkolla) qe (fale injorances se tyre!) kishin ngrene kallamoqin (misrin).

''Mjerë ky popull si është katandisur'' – ishte titulli i nje emaili qe me dergon nje mik. Pasi e hap mesoj per luften e pukjaneve: ‘’Dy të vrarë e tre të plagosur rëndë për tokën në Pukë’’.

Keto lloj vrasjesh i gjen vetem ne vendet arabe dhe afrikane. Askund ne Europe, pervec ne vendin e bekuar me njerez te mallkuar, ne Shqiperi. Urrejta ndershqiptare deri ne ekzekutime masive tregon antivlerat e nje kombi qe gjithnje kerkon te fshihet pas nje Kastrioti, Tereze,  Rugove apo Kadare. Ashtu si islami qe kerkon liri te tregoje dhembet e tij te pamerishem, edhe shqiptari, pa dallim feje, por me nje dallim jo te vogel krahinor, do liri qe te vrase. Shqiptari eshte nje Qen i Eger (vlen vetem per shqiptaret qe e meritojne kete titull) qe duhet mbajtur lidhur me zinxhiret e celikte qe Zoti prodhoi per djallin. Shqiptari nuk e meriton lirine sepse vetem dhuna e lejon qe te mbetet njeri. Por per fatkeqesine tone, pushtimi islamo-turko-otoman, pushtimi i te vetequajturit Mbret, Ahmet Zogu dhe pushtimi Enverist kane pasur vetem nje qellim: shuarjen e miresise, atdhetarizmit dhe intelektualizmit duke ekzekutuar Eliten Kombetare dhe si rezultat kemi sot Qenin e Eger, qe e fillon te lehuren dhembe-shqyese nga Presidenca, vazhdon tek Kryeministria, Qeveria dhe Paralamenti i Shqiperise dhe perfundon tek vampiret fshatareske te Pukes.

Para pak ditesh u vra nje 17-vjecare dhe nje gjysh 70-vjecar, per gjakmarrje, edhe pse kurre nuk kishin vrare njeri. Sot shqiptaret (prape te Veriut!) vrane per dy metra toke, pyll pa peme apo nje vije uji, dy njerez dhe u plagosen rende disa te tjere, mes te cileve edhe nje femer.

Pse ka me shume vrasje ne Veri te Shqiperise? Sepse Jugu eshte i ndikuar nga kultura greke, kurse Veriu eshte i ndikuar nga ‘’kultura’’ islamo-arabe dhe serbo-sllave. Kjo eshte nje arsye qe greket te ‘’tolerohen’’ (por jo te falet toka shqiptare apo deti sic veproi Tradhtari dhe KryeAnadollaku i Shqiperise Salih Berisha), por jo islami dhe islamucet e te gjitha feve, e sidomos islamucet anadollake ‘’katolike’’. E di, e di qe shqiptaret do duhej te mos ishin hije te rendomta te te huajve apo armiqeve, por ky eshte realiteti apo aktualiteti yne. Ne fund mund te pranojme te keqen me te vogel.

Eshte frike te jetosh ne Shqiperi sepse shqiptari eshte i eger dhe i pabese (nga pabesia e tij ka shpikur Besen – thote dikush qe per momentin s’me kujtohet emri).

Ajo qe nuk ndodhi as kur u rrezua shteti diktatorial, ndodhi kur ra shteti gjysem-diktatorial i Salih Berishes me 1997. Shqiptaro-Shpellaret u armatosen per te mos u carmatosur brez pas brezi dhe sot e vrasin lehte njeri-tjetrin, por kurre nuk eshte vone per te shpetuar jete, prandaj ju lutem maskarenjeve injorante te Pukes, Veriut dhe te mbare Shqiperise qe te mendojne per te ardhmen e femijeve te tyre. Arma ne shtepi eshte Vdekje ne ardhje e siper per femijen tend apo vellait tend, prandaj hidhni ne lumin Drin (he u mbytshi ne te!). Gjithashtu ju lutem te gjithe njerezve te ndershem te denoncojne te gjithe personat qe mbajne arme, sepse ne kete menyre ndihmojne veten e tyre (ndoshta nje dite nga nje armembajtes te pa-denoncuar mund te gjejne vdekjen).

Mos vrit o shqiptar, zbutu o gjallese e eger.

‘’Vrasje e dyfishtë në Pukë

Dy vëllezër janë vrare dhe tre persona te tjerë kane mbetur te plagosur gjate një shkëmbimi ne arme zjarri mes dy fiseve. Ngjarja e rende ka ndodhur ne fshatin Mardhnac te Pukës. Viktimat janë Hil dhe Paulin Markaj 58 dhe 45 vjeç, ndërsa kane mbetur te plagosur Tone Markaj, bashkëshortja e Paulinit e cila është ne gjendje te rende, nipi i saj dhe një prej autoreve te ngjarjes. Mëngjesin e se premtes Paulin Markaj, nusja e tij, djali dhe nipi po ktheheshin ne shtëpi pasi kishin festuar ditën e Shen Palit. Vetëm 100 metra larg banesës atyre, kur ata ishin ende ne makine, u është zëne prite nga fisi Permakaj te cilët kane qëlluar me breshëri automatiku. Për pasoje ka gjetur vdekjen e menjëhershme 45-vjeçari, është plagosur rende nusja dhe nipi i tij. Ndërsa djali i tyre ka shpëtuar për mrekulli. Por me te dëgjuar te shtënat ka dale ne rruge edhe vëllai i viktimës, Hil Markaj i cili është kundërpërgjigjur me arme por me pas edhe ai është qëlluar për vdekje. Sipas policisë ngjarja e rende ka ndodhur pas një konflikti te hershem mes dy fiseve dhe se fundmi pas sherri për një vije uji. Pak ore pas ekzekutimit te dyfishte janë arrestuar nga policia autoret e ngjarjes, Bardhok dhe Fran Permakaj ky i fundit i plagosur, ndërkohë qe janë ne ndjekje dhe persona te tjerë te cilët bashkëpunuan për këtë masakër.

Vizion Plus’’

 (Vota: 24 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora