E shtune, 04.02.2023, 01:00 PM (GMT)

Sport » Futbolli Shqiptar

Ndahet nga jeta ish tekniku kuqezi, Mehdin Zhega

E marte, 12.06.2012, 05:43 PM


Pas një viti në koma, ndahet nga jeta në moshën 66- vjeçare, ish-futbollisti dhe ish-trajneri i Kombëtares Shqiptare, Mehdin Zhega. Ish tekniku kuqezi ndodhej prej kohësh në gjendje kritike për jetën, si pasojë e goditjes nga një ishemi celebrale, gjatë kohës që gjendej në Kanada, tek të afërm të tij.

Ish-futbollisti i njohur i Vllaznisë, Dinamos dhe ekipit kombëtarë ka pësuar një aksident të rëndë në kohën që ndodhej në Kanada. Pas ekzaminimeve mjekete kanë konfirmuar një dëmtim të rëndë të shtyllës kurrizore dhe gjendja e tij shëndetësore u përkeqësua shumë.

Zhega po kurohej  prej disa kohësh në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” të Tiranës, ku mjekët kanë ndjekur me intensitet situatën. Pak kohë më parë ka qenë kreu i shtetit, Bamir Topi i cili ishte interesuar personalisht nga afër për gjendjen dhe shëndetin e ish-futbollistit dhe trajnerit të Kombëtares shqiptare, ndërsa dhe Federata Shqiptare e Futbollit kishte ofruar ndihmën e saj.

Medin Zhega ka luajtur futboll në vitet 1970. Ai u lind në Shkodër, më 31 janar 1946, dhe ishte baba i dy fëmijëve. Fillimisht ai është aktivizuar me ekipin e Vllaznisë së Shkodrës, me pas tek Dinamo e Tiranës, duke e përfunduar karrierën sërish me Vllazninë e Shkodrës.

Gjatë karrierës së tij ai ka fituar disa kampionate të ndryshme në Shqipëri. Mehdin Zhega është një nga lojtarët më të famshëm të futbollit shqiptar dhe një prej trajnerëve më të njohur. Zhega ka drejtuar kombëtaren shqiptare në periudhën 1999- 2001. Ai është nderuar me titullin “Mjeshtër i Punës” nga Presidenti i Republikës.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora