E diele, 07.03.2021, 09:44 AM (GMT)

Lajme

Në Kosovë shtohet besueshmëria ndaj policisë

E hene, 04.06.2012, 10:38 AM


Dy zyrtar kosovar në një vizitë përvojash te kolegët e tyre në Emmendingen të Gjermanisë

http://www.badische-zeitung.de/emmendingen/im-kosovo-waechst-vertrauen-in-die-polizei

Im Kosovo wächst Vertrauen in die Polizei

Zwei Beamte auf Erfahrungaustausch bei Emmendinger Kollegen.

Kryeshefi i policisë vendore u trego pajisjet e veturës së policisë policit kosovar Baki Zebica,Sadri Shabani

si dhe kryetarit të shoqatës Yjet e Kosovës  Emmendingen Gjermani

Foto: Dieter Erggelet

Sind angetan von der Ausrüstung des Polizeifahrzeugs: Baki Zebica, Stellvertretender Revierleiter Karl-Heinz Scherer, Sadri Shabani und Vorsitzender der Sterne Kosovas Tahir Shabani. Foto: Dieter Erggelet

EMMENDINGEN Gjermani Ngadal porë me  hapa të sigurt policia e Kosovës fiton besimin tek popullata vendase ,ishin fjalë të zyrtarëve nga Kosova të cilët zhvilluan një  viizitë përvojash te   kolegët e tyre në Emmendingen te Gjermanisë

Tahir  Shabani ,kryetar i shoqatës  Yjet e Kosovës  Emmendingen kishte  rolin e përkthyesit.

Deri në mbarim të luftës  së vitit 1999 policin e rendit dhe  rregullit e përbënin ne vetëm polic  serb-aty nuk kishte bazë për një rend dhe ligj të mirëfillët

Kështu deklaruan dy policët kufitar të zonës kufitare në mes Kosovës dhe Serbisë në Merdar  të Podievës

Deri  te ky kontakt i frytshëm  në mes zyrtarëve Kosovar  dhe vendas erdhi në kohën e përgaditjeve të një turniri internacional të futbollit

Z.Karl Heinz Scherer shef i policisë vendase mban kontakte të rregullta  dhe ka  një lidhje të shkëlqyer   me shoqatën  Yjet e Kosovës Emmendingen

Ai u ofroj kolegëve të vetë nga Koaova punën dhe organizmin e asaj pune në rrethin e Emmendingenit

Gjithësesi ishte e kjarët që forma punës dhe e ornganizimit të sajë nuk po ndryshonte shumë.

Fal ndihmës ndërkombëtare policët dhe zyrtarët Kosovar jan pajisur me mjete,dha automjete bashkohore të punës të prodhuara në perëndim.

Policia e Kosoëvës në mënyrë permannente merret me luftimin e dukurive negative rrethë mbrojtejesë dhe ruajtjes  së pronës.

Kjo vie gjithësesi shkaku i një papunsie së madhe

Policia e Kosovës  gati sa  nuk merret me raste të imëta dhe me dshmitar të cilëve u është lënduar perosnalieteti  si shkak i ndonjë fyerje ose nënqmimi,zhurma e panevojshme

Gjiuthësesi për Kosovarët e tramuatizuar nga lufta  shkatrrimëtare duhet edhe ca kohë,për tju kthyer sjellejeve normale si  dhe nje bashkpunimi normal me njerzit e  rendit dhe dhe qetësisë publike, të cilët aktualisht përbëhen nga  vetë Kosovarët

 

Perktheu Mustafë Shabani

Emmendingen  30.05.2912

 

EMMENDINGEN. Langsam gewinnt die Polizei im Kosovo das Vertrauen der Bevölkerung, war von zwei Polizeibeamten zu erfahren, die das Emmendinger Polizeirevier zu einem Erfahrungsaustausch besuchten. Thair Shabani, Vorsitzender des "Vereins die Sterne Kosovas" übernahm die Rolle des Dolmetschers.

"Bis zum Ende des Bürgerkriegs 1999 setzten sich die Ordnungskräfte überwiegend aus serbischen Landsleuten zusammen – das war keine gute Basis": Dies berichteten die beiden Polizeibeamten Baki Zebica und Sadri Shabani aus Merdare, einer Stadt im Grenzgebiet zwischen Serbien und dem Kosovo .

Geknüpft wurde diese Verbindung zum hiesigen Revier vor einigen Jahren während der Planungen eines internationalen Polizeifußballturniers in Emmendingen. Karl-Heinz Scherer, stellvertretender Revierleiter, pflegt seit langem zum Verein "Die Sterne Kosovas" ausgezeichnete Verbindungen. Er stellte seinen Kollegen aus dem Kosovo die Organisation der Polizeiarbeit im Kreisgebiet vor. Deutlich wurde, dass die Unterschiede bei der Organisation und technischer Ausstattung der Polizeidienststellen so groß nicht mehr sind. Dank internationaler Hilfe stehen den Ordnungskräften moderne Kommunikationsmittel und Fahrzeuge aus fernöstlicher Produktion zur Verfügung.

Die Polizei im Kosovo muss sich vor allem mit Eigentumsdelikten befassen. Ein Grund könnte die sehr hohe Arbeitslosigkeit sein. Auch erhält die Polizei im Kosovo kaum Anzeigen von kleineren Vergehen wie Beleidigungen oder Lärmbelästigungen. Deutlich wurde, dass es für die häufig traumatisierten Menschen im Kosovo noch viel Geduld bedarf, um ein normales Verhältnis zu den Ordnungskräften aufzubauen, die inzwischen ausschließlich aus Kosovaren bestehen.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora