E diele, 25.09.2022, 12:28 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Rama, Meta dhe pak Jo-Islam

E shtune, 26.05.2012, 06:40 PM


Rama - Meta dhe pak Jo-Islam

Nga Ilir Dardani

Rama -Meta

Edi Rama u kthye tek televizioni Klan. Embargoisti veproi mire, por e vazhdoi traditen e politikaneve shqiptare qe (sipas nje fjale gjysem te urte) pasi jane ngopur urinojne ne te gjitha qershite, pendohen, qetesohen dhe vazhdojne t’i hane duke i thene vetes se kete nuk e kam urinuar, as kete, as ate, derisa i mbarojne te gjitha! Ne Opinion e Blendi Fevziut, Rama nuk u pergjigj per asgje nga e kaluara, nuk tha asgje per deklaratat apo akuzat e shumta per Meten, gjithcka i perkiste te kaluares.

21 Janari i dhimbjes dhe cmendurise se radhes ne Shqiperi u organizua nga Partia Socialiste, komiteti i saj qendror me shokun Edi Rama ne krye. Kater shqiptare te pafajshem e naive u vrane barbarisht nga ushtaret e Sali Berishes, ish komunist, sot kryeminister i vetedeklaruar me gjak turk dhe Ilir Metes, politikan dhe hajdut. Gjithcka ndodhi pasi Meta me gojen e tij u tregonte shqiptareve se ishte i korruptuar. Arsyet per te besuar se Edi Rama luftonte per shqiptaret shteruan sapo u shijua nje darke, sapo u lepine gishtat pas ngrenjes se ngjales ne vilen luksoze te ndertuar me leket e korrupsionit, me leket e vjedhura te shqiptareve - sipas Rames (se djeshem). Sigurisht qe njeriu ka me te afert njeriun dhe per te ndjen me shume dhimbje (4 viktimat), por nuk mund te anashkalohet edhe dhimbja per peshkun e pafajshem qe u kurbanizua nga dyshja perbindeshe.

Tashme ka ardhur koha (nqs nuk ka ardhur kemi te bejme me nje popull te cmendur) qe ta kuptojme lojen e ndyre e gjakderdhese te (anti)politikaneve tane. Takimi ngjaloro-gisht-lepires Rama-Meta na fton per reflektim kombetar, na fton te largohemi nga paciperia militantizem partiak dhe t’i japim fund tragji-komedise mish-per-top-iste.

Dritan Priftit i jemi mirenjohes sepse na tregoi se Meta eshte i korruptuar, por mirenjohja merr permasa kal-trojane kur na tregon se edhe vete ai eshte i korruptuar. Cifti i Levizjes Socialiste per Hajduteri u divorcua: Prifti perfundoi ne krahet e Rames, e, ai tjetri, Meta me kalimin e kohes po e humb romancen me Berishen dhe pritet te perfundoje edhe ky ne krahet e Don Juan-it Rama.

Levizja romantike, si ndjenje e lindur pas perdhunimeve e ekzekutimeve, ligjeron vrasjen, poshteron kockat e kater te pafajshmeve, familjet e tyre dhe mbare qytetaret e Shqiperise.

Per mua, te gjitha ata shqiptare qe do te shfaqen ne protesta te organizuara nga partite politike jane funderrima te shoqerise, qofshin 100 mije apo 10 milion. Te gjithe qytetaret qe nuk vleresojne punen e qeverise apo politikes duhet te protestojne ne menyre paqesore, por injorances i duhet thene Ndal! Qytetari shqiptar duhet te protestoje kunder varferise se tij, kunder padrejtesise, kunder tradhetise kombetare te qeverise dhe jo per karrigen e Rames. Te shkuara-te harruarat e tyre jane ‘’njerezore’’, por si i behet, ne kete rast, per ata njerez qe nuk e merituan te vdisnin?! Ata qe jane nen toke sot?!

Politikanet kane pasuri dhe shumica absolute e tyre jane bere te pasur pasi i kane hyre profesionit shqiptaro-ballkano-anadollako-sheikist. Ata jetojne mire, kane super vila e super makina, ushqehen mire dhe tradhetojne bashkeshortet. Ata e shijuan ngjalen, po ju, cfare do shijoni?! Epo… pergjigjen e dini vete!

…Se gati harrova…Islamin!

Udhetimi neper historine e shqiptareve do te krijonte nje skenar teper te dhimbshem. Historia e dhimbjes nuk mbyllet me largimin e pushtuesve islamo-osmane dhe as me Pavaresine e Kosoves. Historia horroro-mortore vazhdon edhe sot, por kete here nuk mund te fejesojme askend pervec shqiptareve. S’ka me turko-greko-sllav. Ka vetem Baleto-Ternavo-Thaco-Berisho-Krasniqe!

Pushtimi i gjate islamo-osman la shume mendje boshe e zemra te prangosura ne burgun e urrejtjes.

Clirimi nga Islamo-Osmanet nuk u shijua per asnje dite nga shqiptaret e Dardanise dhe lindi urrejtja per pushtuesit e rinj, serbet. Te urresh pushtuesin eshte nje xhest patriotik aq sa edhe normal. Por dardanet nuk munden ta eleminojne Turpin sepse ne menyre krejt te poshter (nje pjese jo e vogel) u rikthyen tek pushtimi osman sepse ai kishte nje ideologji te vecante te quajtur Islam!

Urretja intelektuale, apo edhe thjesht njerezore, ose me mire, normale, per pushtuesin serb duhej te krijonte Gjergja dhe jo Muhameto-Mahmute!

Eshte e dhimbshme, eshte e pabesueshme, eshte e papranueshme kjo lajthitje (edhe pse nuk ishim shquar si te palajthitshem nen terrin islamo-osman) e Arberoreve ne trojet e tyre, prandaj, te dashur shqiptare, ndihmoni te gjithe qe keni gjak arberor, dikush me fshirjen e mbiemrit osmano-islam (shume nga ju e dini prejardhjen tuaj), dikush tjeter me mos-respekt per mjekroshat e tlinaxhinjte – jo lufte por distancim, qendrim larg tyre, injorim dhe izolim i plote.

Sigurisht, mungese respekti duhet treguar edhe me femrat qe mbulohen, duke refuzuar respektin qe meriton nje femer normale. Edhe per keto e njejta menyre sjelljeje.

Por mbi te gjitha duhet te mos shkoni ne xhami, tek hoxhallaret e djallit sepse ata jane shpirtshitur ose ne rastin me te mire Mbeturina te ish pushtuesve islamike.

Ktheni disa thase dinjitet, per veten dhe kombin tuaj, per te ardhmen e femijeve tane, ju lutem!

Edhe pak Jo-Islam

Islami heret a vone do te mundet, por rrezikojme qe islamiket qe vrasin myslimanet brenda ne xhami ne vendet islamike, do e fillojne misionin e tyre edhe neper xhamite e Dardanise dhe Shqiperise. Deri tani kemi pasur plot rrahje mes myslimanesh, mes atyre ekstremiste dhe normale. Pasi u larguan Amerikanet nga Iraku islamiket e vazhduan traditen duke vene bomba neper xhami e duke vrare bashkekombas te te njejtit gjaku e besimi. Gjak eshte aktualiteti dhe Gjak do te jete e ardhmja e popullit irakian. Diktatori Sadam Hysein, vrasesi i milionave, iku por linden mijera sadame te tjere. Edhe Gadafi iku, por per fatkeqesine e libianeve te ndershem linden mijera gadafe.

‘’Kleri’’ islamik ne trojet tona cdo dite qe kalon behet me ekstremist. Ndoshta ne nje te ardhme te afert hoxhallaret e peshtire te sotshem mund te jene ‘’lule’’ ne krahasim me ata qe do vine. A mendojne islamiket seriozisht ndonjehere? Apo mendojne se me te vertete do bejne orgji me 72 femra te virgjera kur te jene ne varr? Kaq torollako-hamshore jeni ju, bre?! Edhe po, sepse ju e keni shpikur ‘’tezaken’’ dhe femrat e tjera te fisit! Ne fakt i pari juaj, ju jeni vetem vazhdues te tradites. Apo nuk jeni te tille? Atehere c’beni ne xhami?!

Migjeni nuk arriti kurre qe te ‘’kenaqej tu u qesh’’. Une edhe pse nuk e kam grushtin enderrues te Migjenit, edhe pse do jem humbes, me ju do kenaqem tu u qesh!(Vota: 47 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora