E marte, 21.09.2021, 10:02 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Bajram Curri

E shtune, 26.05.2012, 10:20 AM


Xhevahir Cirongu

Bajram  Curri

Në shpellë të Dragobisë
Ulur mendohej mbi gur,
Një krisëm arme ajrin grisë
-Ç’bëhet kështu?!
Trimimat rrethuar prej hordhisë!...
Sorrat bërtasin të dorëzohet trimi
Nga shpella  del një zë gjëmini:
Pa pritur shpella mbulohet nga retë
Pas një shkëmbi qëllon trimi me fletë.
Bacë Bajrami me llullë në dorë
U thotë djemëve:qëlloni mbi taborrë!
Qeleshen e bardhë hedhur mbi kokë
Plumbi i tradhëtarit e rrëzon për tokë.
U derdh gjaku i Bacit e mbiu trëndafili
Bilbilat s’kënduan si në buzë prilli,
Trimat luftuan kapur dorë për dore
Vepra e tyre sot ngritur përmendore.

Durrës,26.05.2012(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora