E enjte, 23.09.2021, 09:09 AM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë Krasniqi: O Shqipëri!

E merkure, 23.05.2012, 06:32 PM


Shkruan: Mustafë Krasniqi

O Shqipëri!
(Fatkeqësia në Himarë)

Si më erdhi lajmi kobzi
As vet oj botë nuk e di
Thanë në Himarë
Himarjotët po çajnë.

Lotët gurrë shkojnë
Rreke gjaku rinie gëloi
Shqipëri mbahu e fortë
Ligështimi nuk na e sjellë dritën.

As vet nuk e di, Shqipëri
Zemra m’u thye këtë ditë
Zia si po na zë shpesh
Ah, dheu i lehtë u qoftë!(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora