E enjte, 22.04.2021, 12:46 PM (GMT+1)

Kulturë

Violeta Gashi: Tjerrja ndaj Diellit

E merkure, 23.05.2012, 06:02 PM


Violeta Gashi

Prishtinë , më 07 . V . 012

TJERRJA  NDAJ  DIELLIT

Nën dritën e qiriut , shohë Diellin me Ujë
duke vetëtuar në mesin e pëllumbave
që i kanë krahët e majtë të Thyer
dhe ma mirë pak sesa fare e pëllumbat
me kaqika t’vegjël edhe u Pajtuan që
pa Shqiponja të Jetojnë por gjithë jeta
iu shkoi duke Lëpirë buzët në Ajër
si dhelpra ndaj rrushit pasi i kishin
kaqikat t’vegjël me krahë t’majtë n’Thyerje
që iu shkoi jeta n’Tjerrje ndaj Diellit .
…?!

Shifra :
Toka –Tokë dhe Ajri –Ajër…(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora