E hene, 20.09.2021, 02:24 PM (GMT+1)

Kulturë

Elma Shatri: Prekazit legjendar

E enjte, 10.05.2012, 07:01 PM


PREKAZIT  LEGJENDAR

O Prekazi legjendar ,
 në  zemër të ka ty çdo shqiptar .
Respekt të madh të bën krejt shqiptaria ,
lart të çmon ty historia .

Djemtë e tu kur e kanë rrokë pushkën ,
në bark armikut i kanë futur tutën .
Djemtë e tu kur kanë luftuar ,
Beogradi është shokuar .

Ahmet Delia prin më i pari ,
në zemër është të çdo shqiptari .
Për Halilin kur pat luftuar ,
e tërë Serbia ishte tmerruar .

Tahir Meha në kullë me frëngji ,
e ka dridhur krejt një Serbi .
Bashkë me babën kur pat luftuar ,
krejt Jugosllavia pat dëgjuar .

Adem Jashari një trim dai ,
është përballur me një ushtri .
Me një ushtri është konfrontuar ,
e nuk pranoi për t'u dorëzuar .

Rrafsh tri ditë nuk e ndali luftën ,
rrafsh tri ditë nuk e lëshoi pushkën .
Rezistencë të madhe u bëri çetnikëve të zi ,
vetëm për të na sjellë neve liri .

Luftë e madhe aty ishte zhvilluar ,
krejt familja në këmbë ishte çuar .
Nëna plakë u jepte gajret ,
fëmijët e vogël bartnin fishek .

Dridhej shtëpia në të katër anë ,
luftonte Hamza si luan .
Babë Shabani ishte pran tij ,
duke hedhur plumba në çetnikët e zi .

Deri në vdekje kanë luftuar ,
nuk pranuan për t'u dorëzuar .
Krejt familja na është shkri ,
që Kosova të ketë liri .

Sot Prekazi legjendar ,
me këta trima është krenar .
Që i zbardhën fytyrën krejt shqiptarisë ,
e i ndërruan kahun historisë .

ELMA  SHATRI , kl. IV-1 , sh . f . " Faik Konica ", Prishtinë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora