E premte, 17.09.2021, 02:58 AM (GMT+1)

Lajme

SHSHA: Protesta me plis të bardhë dhe flamur kombëtar

E merkure, 09.05.2012, 06:58 PM


Shoqatat shqiptare në SHBA apelojnë që shqiptarët në Maqedoni të protestojnë në mënyrë të dinjitetshme duke shpalosur vlerat kombëtare.

Shoqata Shqiptaro – Amerikane (SHSHA) bëri thirrje që shqiptarët në protestat e radhës të dëshmojnë dinjitetin e tyre kombëtar duke protestuar me plis të bardhë dhe flamur kombëtar .

SHSHA përmes një njoftimi të saj i bëri thirrje Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni dhe kryetarrit të saj Sulejman Rexhepi që të vazhdojë me rrugën e mbarëvajtjes së besimit islam me tiparet e çmuara tradicionale kombëtare, duke hedhur poshtë të gjitha tendencat dhe skenarët antishqiptare.

“Ndonëse jemi pjesë e popullit shqiptar, tash e tutje nëpër xhami shkoni me plis të bardhë, ashtu siç shkuan të parët tanë. Në të kundërtën të gjitha tendencat që përmes skenarëve tjera fetare dëshirojnë ti hedhin hije synimeve dhe përcaktimeve tona kombëtare janë të dëmshme”, thekson SHSHA, duke shtuar se përmes vlerave tona kombëtare të dëshmojnë edhe traditën dhe trashëgiminë fetare.(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora