E shtune, 25.09.2021, 08:20 PM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Gjahu mbi shqiptarë

E marte, 08.05.2012, 07:11 PM


Demir KRASNIQI :

GJAHU  MBI SHQIPTARË

Ai Daçiqi , o, me  xhandarë ,
Turret n’ gjah përmbi shqiptarë –
Herë n’ Jarinje, herë n’ Merdarë ,
N’ Bujanoc, herë n’ Bit Pazarë !...

Ndal Daçiq, more, mos banë krime ,
Se shqiptarët nuk janë jetim – e !
Ndal Daçiq,  more fashist ,
Se shqiptarët nuk janë terroristë !

Se shqiptarët kur t’ bien n’ ujdi –
S’ta lanë vendin as n’ Shumadi !
Kur ta kapin shqipen inatet –
S’ ta lanë vendin as  te Karpatet !

Ju , kasapët e  Ballkanit ,
Trashëgues  të Sllobodanit ,
Kush cenon trojet shqiptare –
Do t’ puthë plumba , do t’ puthë varre !

Gjilan, më 05.05.2012. (Vota: 6 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora