E hene, 20.09.2021, 04:30 PM (GMT+1)

Kulturë

Faton Mehmeti: Ars klubi ‘’Beqir Musliu’’ - Një vatër e madhe kulturore

E marte, 08.05.2012, 06:21 PM


ARS CLUBI “BEQIR MUSLIU” - NJË VATËR E MADHE KULTURORE

SHKRUAN FATON MEHMETI

Veprimtaria kulturore në Kosovë, kryesisht pas luftës shquhet  për funksionim e saj  në mënyrë jo të organizuar në aspektin institucional. Derisa shteti ynë ndanë vetëm 1 % të buxhetit për kulturë, derisa në vendet fqinje shkon deri në 7 apo 8 %, realisht nuk mund të pritën rezultate të kënaqshme në avancimin e jetës kulturore në vend. Duke pareë keëteë gjendje,mendja intelektuale e Sabit Rrustemit (si ideator) dhe miqve teë tij  krijues Avdush Canaj, Fehmi Ajvazi, Xhemail Halili (Xhemë Karadaku) ndërmorën nismën për të krijuar Ars Klubin ‘’Beqir Musliu’. Sabit Rrustemi, kryetar i Ars Clubit, thotë se misioni i këtij asociacioni është afirmimi dhe zhvillimi i vlerave të mirëfillta letrare dhe që mban emrin e njërit prej shkrimtarëve më të mirë shqiptarë. Veprimtarite kryesore te Ars Klubit, janë:

Pjesa letrare e Manifestimit, "Flaka e Janarit"

Pjesa letrare e Manifestimit "Ditet e Agimit"

Çmimi letrar "Beqir Musliu"

"Manifestimi rajonal i poezise "Trekendeshi poetik i paqes" dhe

"Vjeshta letrare e Gjilanit"

Plus, revitsa letrare AGMIa, si organ dhe Shtëpia Botuese "Beqir Musliu, si pjese e veprimtarise botuese..

Veprën e parë të cilën e botoi klubi Beqir Musliu është vepra e Nuhi Ismailit me titull“ Vepra e Gjon Buzukut” e cila u botuar në vitin 2010.Është një vepër kritike, e cila trajton çështjen e zbulimit të ‘’ Mesharit ’’ të Buzukut.Pas saj vijnë edhe shumë vepra të tjera siç janë ajo e Albinë Idrizit “ Pergemanë e gjallë” pastaj Sabit Rrustemi ”Zjarrmi e kthejlltë”,   Nexhat Rexha ” Pikojnë heshtjtet ”, Fahrije Kllokoqi ” Peng i Fjalës ”, Sëveme Fetiqi ” Imazhe të ringjalllura”  Vaxhid Xhelili “ Mbuloje me shikim Hënën ”, etj. Barrën kryesore në organizimin e veprimtarisë së Ars Klubit e bartin, Sabit Rrustemi, Nexhat Rexha, Fatushe Haliti, Albinë Iidrizi, Linditë Ramushi, Sadete Ternava etj.Të cilën me punen dhe përkushtimin e tyre deri më tani kanë arritur të botojnë gjashtëmbëdhjetë vepra të ndryshme,brenda një harku kohor dy  vjeçar.Që është një numër më tepër se simbolik, por që gjithësesi mjaft kualitativë,e këte e shpreh edhe Sabit Rrustemi “Llogarisim më shumë në numër kualitativ se sa në atë kuantitativ.” Deri më tash, me inicimin dhe përkujdesjen e këtij asociacioni letrar, Komuna e Gjilanit ka themeluar çmimin letrar "Beqir Musliu", i cili ndahet për vlera të dëshmuara në artin letrar. Gjithashtu Ars klubi ka botuar  edhe  dy numëra te Vjeshtës letrare të Gjilanit, atë të viti 2010 dhe 2011,si dhe  një vepër në formë simpoziumi letrar për Beqir Musliun,me titull “ Mbreti i Metaforës” ku vihet në pah ana poetike e simbolikës së metaforës,që e karakterizojnë veprimtarinë letrare të Beqir Musliut.Duke përmbushur kështu edhe njërin ndër synimet kryesore të këtij klubi, i cili ishte në ndriçimin dhe figurën letrare të Beqir Musliut, si dhe të veprës së tij, veçmas asaj të mbetur në dorëshkrim.

Duhet permendur se  në Ars klubin ‘’Beqir Musliu’’ janë të grumbulluar shumë emra të dëshmuar të fjalës jo vetëm nga Komuna e Gjilanit , por edhe më gjerë si nga Ferizaj, Prishtina,.Suhareka, Obiliqi, dhe nga pjesë të ndryshme të Kosovës si dhe nga pjesa tjetër e Kosovës Lindore etj.Ndër emrat kryesor  ,që janë pjesë e veprimtarisë letrare të Ars klubit janë: Musa Ramadani, Ibrahim Kadriu, Ramadan Mehmeti, Miradije Ramiqi, Ramadan Musliu (Albinë Idrizi, Nexhat Rexha, Linditë Ramushi, Xhevat Latifi,Haxhi Vokshi, Sadete Ternava, Edonë Beqiri, Ahmet Murati,Arsim Halili, Sarë Gjergji, Hasan Qyqalla, Gonxhe Letmi - Begisholli, Seveme Fetiqi, Fahrije Krasniqi, Iset Abdyli, Skënder Zogaj, Faton Mehmeti, Xheladin Rexhepi, Menduh Leka, Biser Mehmeti etj.

Aspekti kritike i veprave të botuara nga ars klubi Beqir Musliu

Ajo që bije në sy gjatë leximit të veprave , që botohen nga Ars klubi ‘’ Beqir Musliu’’,përveç aspektit teknik të saj janë vlerat që e shquajnë këtë shtëpi botuese. Me një staf mjaft kualitativ,Si redaktot Sabit Rrustemi,Ibrahim Kadriu, Hasan Qyqalla etj, recenzent Albinë Idrizi,Nexhat Rexha,Ramadan Musliu etj

Shumica e veprave të botuare janë nga fusha e poezisë, por nuk mungojnë as ato nga fusha e romanit.

Realizimi strukturor i këtyre veprave,shquhet nga përdorimi i metaforës dhe gjuhë së pasur poetike.Si kod referencial,që identifikon aturorin përmes vargjeve në poezi,respektivisht fjalëve në prozë(roman).

Lajtmotivi është elementi  që sforcon vargun poetikë.konkrtisht mendimin intelektual,që gërshëtohet permes  sintezës së mendimit të shquar intelektual.

Ars klubi ‘’Beqir Musliu’’ është një dëshmi,se me punë të vullnetshme mund të arrihet të bëhen gjëra të mira në fushën e kulturës,edhe pse ajo nuk ndihmohet në masën e duhur nga organet përgjegjëse.(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora