E enjte, 30.03.2023, 09:50 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Nano, Lubonja, Klosi, IslamikoMaqedonet dhe Banda Islamike

E shtune, 05.05.2012, 06:32 PM


Nano, Lubonja, Klosi, IslamikoMaqedonet dhe Banda Islamike

Nga Ilir Dardani

Fatos Nano

Ne ishim te fundit ne Europe ne kohen e partise, sic jemi edhe tani ne kohen e partive. Per kete vend te pare nga fundi ka merita te jashtezakonshme edhe Fatos Nano, te cilin shqiptarucet e pagdhendur duan te bejne edhe President. Sikur ne kemi kontrate shekullore me keta (anti)politikane! Cdo njeri qe pervec pamjes fizike ka edhe gjera te tjera te ndryshme nga Gomari eshte ne dijeni te ‘’madheshtise’’ se ketij pijaneci e bixhozxhiu. Me Sali Berishen shqiptaret ishin ‘’kenaqur’’ ne vitet e para te demokracise, por orgazmen e arriten me 1997, vit ne te cilin u shemb ne toke shteti shqiptar. Sali Berishen e solli ne pushtet ky ‘’liberali i madh’’, puna e shemtuar e tij, arroganca dhe perversiteti i pashembullt i nje kryeministri, i cili jepej teresisht pas argetimeve private nga alkooli deri tek femrat kofshe-bukura neper lokalet e Greqise, apo neper tlinat e shemtuara te erdoganeve.

Shqiptaret meshkuj e kane distancuar veten nga kurva, sepse (sipas tyre) vetem femra mund te jete kurve. Aspak e vertete. Per te mos i ndryshuar gjinine Nanos me duhet te huazoj nje fjale nga Edison Ypi: Kurvi. Sigurisht qe kemi shume me shume Kurvi se kurva. Kurvit e tashem te turqve Salihi e Hashimi nuk jane te paret dhe sdo jene as te fundit. Qe eshte edhe Fatosi nje KryeKurv i turqve e dime qe kur largoi bustin e Gjergj Kastriotit nga zyra e tij. Kurvi i turqve ka edhe kurvit e tij shqiptare ne media, te cilet nuk jetojne dot pa hamshorin (apo Kurvin) e tyre ne krye te shtetit, duke harruar te gjitha poshtersite e djeshme, duke harruar qe dhjetra banda super-kriminelesh u shkaterruan sapo doli ne opozite.

Fatos Nano humbi zgjedhjet me 2005, por vazhdonte te ishte deputet, perfaqesonte nje zone elektorale apo dhjetera mijera qytetare, por rralle dukej ne parlament, vetem atehere kur vinte per te marre rrogen per punen e pakryer. Ne nje shtet normal, me politike, drejtesi dhe njerez normale ky do te ishte fundi i turpshem i Nanos.

Por jo! DonKishotizmi gomaresko-anadollak nuk ka fund ne token e bekuar qe shkelet padrejtesisht nga specie te ndryshme.

‘’Liberali’’ nuk mund te zgjedhet nga populli, fatmiresisht, sepse do te fitonte. Dhe kur populli do i jepte voten ketij perversi do te tregonte se eshte urrejtesi i vetevetes, sic ishte edhe ne kohen e pushtimit islamo-osman, gjithashtu ne kohen e Zogut te Qyqes te vete-deklaruar Mbret, pa harruar edhe kohen e famshme komuniste ku vellai conte ne litar vellane, apo kur vriteshin shqiptaret e pafajshem dhe atdhetare per te treguar dashurine ndaj serbeve dhe ruseve.

Ne qofte se Sali Berisha mendon se Fatos Nano do i mbroje karrigen do e pranoje si President, edhe pse e ka denuar, edhe pse ka thene per te gjithcka negative qe mund te thuhet. Kurviria e politikaneve tane ushtrohet ne shtepite publike te popullit tone. Shqiptaret jane ata qe mbajne qiririn. Ju lumte!

Fatos Lubonja

Presidenti i Shqiperise duhet te jete shqiptar ne te gjitha kuptimet e fjales, por Fatos Lubonja nuk eshte ne asnje nqs perjashtojme gjuhen shqipe. Eshte thjesht nje shqipfoles qe lexon shume libra te cilet i meson permendesh dhe i servir si opinione personale. Por ka edhe mendime origjinale te nje manjaku arrogant qe mohon cdo vlere e cdo pike gjaku te derdhur nga shqiptari pergjate historise. Enver Hoxha ka mijera mekate, por me denimin e ketij mosmirenjohesi te felliqur i fshihet nje. Asnjehere nuk ndodhi qe kjo krijese te pranoje humanizmin e shqiptareve qe shpetuan qindra izraelite, te pranoje si shqiptare, sic eshte, Nenen e Madhe Tereze, te pranoje si luftetare per liri Kastriotet, te ndaje pushtimin me lirine, armikun me mikun, diten me naten e jeten me vdekjen. Fatos Lubonjen shume shqiptare e vleresojne shume saqe e duan edhe President, te parin e shtetit. Ky ‘’internacionalist’’ mund te ishte president i turqeve e serbeve, por shqiptaret nuk meritojne nje mendje te semure antishqiptare.

Lubonja ishte i pari (dhe ndoshta i vetmi) qe refuzoi te quante Hero Feti Voglin, ushtarakun shqiptar te NATO-s, te vrare ne Afganistan. Per kete bukeshkeles askush nuk ka vlere, as jeta e dhene per lirine dhe shkollimin e kombeve. Askush tjeter pervec tij nuk ka bere per Shqiperine. Ky i cmendur trembet shume nga mitet saqe refuzon te njohe legjendaret qe nuk vdesin kurre, per jeten dhe veprimtarine e te cileve kemi mijera fakte, apo edhe per legjendaret e kohes sone.

Lubonja eshte edhe avokat-mbrojtesi kryesor i islamit dhe njekohesisht eshte nder me te zellshmit per te pranuar martesen e homoseksualeve.

Ketej po mbroj homoseksualet dhe ne anen tjeter po mbroj islamin, i cili ne Kuran na thote qe duhet te Vriten, sic thote qe Nuk duhet te ekzistoje populli i Izraelit.

Meqe jemi ketu, une nuk kam asgje me homoseksualet, por martesen dhe shfaqjen publike te tyre nuk do e miratoja.

Megjithate me duket tmerr kur meson se ka shqiptare me mentalitet teper harbut, sic eshte Murat Basha i nje prej partive qe thote:  ‘’Une djalit tim do i fusja plumbin ballit po te ishte gay’’!, apo si kryetari i tij qe thote ‘’Do i rrahe me dru’’!

Ardian Klosi

Ardian Klosi ka punuar shume per kulturen shqiptare dhe si i tille ka vendin e nderit dhe i jemi mirenjohes. Por ai nuk ra ne lufte per clirimin e atdheut, ai nuk vdiq per Shqiperine, per kulturen apo mos-kulturen e saj, sic kerkojne ta prezantojne disa tru-piramide ne media. Ai vdiq per veten e tij. Keqardhje sigurisht, por keqardhje me e madhe do te ishte nqs do te vdiste nga ndonje aksident apo semundje. Vetevrasja eshte krim, vetevrasja eshte akt i nje krimineli, i cili mori te pakten nje jete. Ardian Klosi shkoi ne boten tjeter si vrases. Ai vrau nje baba e bashkeshort, nje mik, nje perkthyes e publicist. Nuk e di ‘’arsyen’’ qe e beri vrases, por di mos-arsyen: nuk ka arsye te vrasesh veten sic nuk ka arsye te vrasesh apo perlotesh te tjeret. Perderisa ke pranuar te jesh bir, i aferm apo mik i dikujt dhe sidomos kur ke pranuar te behesh baba e bashkeshort, nuk mund te marresh vendime makabre sepse je i detyruar te shikosh pertej hundes tende (vetevetes). Me varjen e tij Klosi tregoi njeriun e pa-zemer, tregoi ferrin larg te cilit duhet te qendrojne te gjithe shqiptaret, nga milioneret deri tek ata baballare qe qajne pasi kane vene femijet ne gjume pa u ngopur me buke! Sigurisht qe Klosi nuk i perkiste kategorise se ketyre te fundit.

Faleminderit Ardian per aq sa bere per kulturen tone, por jo edhe per aq sa bere per veten tende! Pac drite!

IslamikoMaqedonet

Shqiptaret (pjesa dominuese jane vetem shqipfoles) e Maqedonise protestojne me flamuj e veshje islamike kur me te drejte maqedonasit i quajne Ekstremiste apo Terroriste Islamike. ‘’Shqiptaret’’ jane shkelur dhe do shkelen per aq kohe sa do te mbrojne shkerdhimet e tyre historike. Uroj qe policia sllave t’i shkele pameshire lehjet e tyre arabe. Keta shpellare nuk kane as origjinalitetin apo dinjitetin e qenit, sepse ky i fundit lehe ne gjuhen e nenes dhe jo ne ate te huaj.

Do te ishte mire qe Dardania te bashkohej me Shqiperine, pasi islami te jete pakice e paperfillshme, por jo edhe pjesa shqiptare (kryesisht vetem toka) ne Maqedoni.

Sigurisht qe atje kemi disa shqiptare te medhenj, sic jane: Valon Kurtishi, Kalosh Celiku, Xhelal Zejneli e ndonje tjeter, por keta jane vetem ‘’emigrante’’ aty, vetem pakice, sic eshte eshte pakice shqiptari ne Itali, Greqi apo Amerike.

Asnje vend i botes islamike nuk eshte ne paqe, Asnje! Dhe s’ka si te jete ndryshe as ne pjesen islamike te Maqedonise. Ne Maqedoni nuk kemi si shumice sllavo-maqedone dhe shqiptare, por vetem sllave dhe nje komunitet te madh myslimanesh nga Irani, Arabia Saudite, Turqia, Pakistani etj., te cilet flasin edhe shqip!

Banda Islamike

Kjo e famshmja ‘’Pranvera Arabe’’ po e forcon poziten e mashkullit islamik. Egjiptianet fituan te drejten te perdhunojne bashkeshorten e tyre pasi ka nderruar jete, por vetem brenda 6 oresh sepse pastaj humb freskine. Perdhunim? Ndoshta nuk e dine disa shqiptare qe eshte perdhunim edhe nese ben dashuri me gruan kur ajo nuk te thote ‘’po’’. Megjithate shtazeria e mashkullit islamik qe ben seks me nje kufome nuk ka te krahasuar, eshte nje akt i pashembullt edhe ne boten e kafsheve. Kafsha cdo dite e me shume po triumfon mbi njeriun dhe kjo fale Muhametit qe na solli Islamin. Te keqen e Ujkut, Tigrit, Krokodilit, Gjarperit e Dinozaureve.

Projektligji i Pranveres se Zeze Islamike, i Dimrit Horror Mashkullor ne Egjipt parashikon edhe lejimin e  marteses me vajza te moshes feminore 14-vjecare si dhe ndalimin e arsimimit dhe punesimit te njeriut te gjinise femerore.

Banda Perverto-Islamiko-Mashkullore e ben Mubarakun Njeri!(Vota: 187 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora