E premte, 24.09.2021, 12:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Fatmira Biçaku: Lamtumirë (Kushtue Ibrahim Rugovës)

E premte, 04.05.2012, 12:31 PM


Fatmira Biçaku
 
LAMTUMIRË
(Kushtue Ibrahim Rugovës)
 
Atë nuk e vajtuen rrufetë
me krisma e gjëmime,
e vajtuen retë
me bardhësinë e borës.
Pyjet e vajtuen me ligjërimet e vajit,
era me simfoninë e dhimshunisë,
rapsodet me kangët e dhimbjes,
të dashunisë...

Korteu funebër nuk kishte mbarim,
Kaq shumë njerëz nuk ishin pa
në asnjë varrim...
Banderolla dhe Flamur
shpaloseshin në erë...
Rugova dijti t’i bashkojë
të gjithë shqiptarët
si asnjiherë...

Lamtumira e fundit
me breshërima armësh;
tufa me zogj ne fluturim.
Bora shtriu qilimin e bardhë...
Lamtumirë i Dashuni Ibrahim!

Zgjodhi për ZSh. Selim Nengurra
Redaktor(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora