E shtune, 27.11.2021, 06:31 AM (GMT)

Kulturë

Violeta Gashi: Ndrikullat

E enjte, 03.05.2012, 08:40 AM


Violeta Gashi

NDRIKULLAT

Në Karriga , Shkëlqejnë dhe t’Shkëlqyerit
edhe pse jo në Shpirtbardhësi e  kanë vetëm me t’mëdhenj
e Shqiponjat që Luftojnë por  s’i Kuptojnë
si dhe  në Luftë edhe  t’karrigës i Harrojnë !

Ndrikullat dardane , shkojnë edhe ka nuk shkojnë
dhe Shqiponjat me minoritete është Punë e madhe që janë n’Bela
e Ndrikullat e ndryshme që vijnë n’Kosovë por edhe Shqiponjat
n’Pritje pa gojë me veshin Lart që n’sy të tyre prapë për Futboll !

Ndrikullat , poshtë - lart e vend pas vendi dhe
Shqiponjat Duan-s’Duan e Munden-s’Munden por Duhet me qenë
sipas rendit  si robota me kukulla edhe duhet  t’i Shikojnë si dhe
ma keq edhe  të Gjymëtuara nga lufta edhe duhet t’Veprojnë !

Athua vallë, pse Ndrikullat nuk kanë as të ndaluar…
dhe t’Shikojnë edhe  karrigën shtetërore
e secilin-ën edhe  ta Kapin për dore se kjo është fytyra madhe që nga
çdo anë në Anë tek Shqiponja  si me qenë fëmijë nga e njëjta Nënë ?!

Nrikullat , shkojnë edhe  n’Afrikë dhe
Pavarësinë n’letër ta njohinë që Shqiponjat me minoritete n’Thikë
e leht me bërë por Vështirë me Mbajtur
se Shqiponjat me minoritete prapë duke Qajtur !

Athua vallë , pse Nrikullat veshët Lart si ketër
dhe Shqiponjat edhe Fajtore vetë janë
që Ndrikullave edhe votat ua kanë Dhënë por Ndrikullat të
Kapura nga Vesa që dy bukë në një vend s’kanë m’i Ngrënë ?!

Shifra:
Mbretëresha detit ?!

Prishtinë , më 20 .V. 09(Vota: 2 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora