E enjte, 02.12.2021, 09:33 AM (GMT)

Kulturë

U botua numri i ri i revistës së pavarur për letërsi, shkencë dhe kulturë Doruntina 45 - 2012

E enjte, 03.05.2012, 08:32 AM


Botime

 

U botua numri i ri i revistës së pavarur për letërsi, shkencë dhe kulturë DORUNTINA 45 - 2012, organ i klubit të shkrimtarëve “Jehona e Karadakut” Kumanovë

 

Përmbajtja

 

-Poezi të zgjedhura: RAMADAN MUSLIU “ZEMRA E GJËRAVE”

 

-Poezi nga letërsia botërore: JORGE LUIS BORGES, JULIO CORTAZAR, SALVATORE QUASIMODO

 

-Poezi: MYFTAR GJANA, AGIM MATO

 

-Fragment romani: FATMIR TERZIU “GRYKËS”

 

-Poezi: Poetët pjesëmarrës në Takimet Poetike të Karadakut më 11 Mars 2012

Sarë Gjergji, Arben Ibrahimi, Flutura Maçi (të shpërblyer), Kalosh Çeliku, Nehat S.Hoxha, Prend Buzhala, Sabit Rrustemi, Linditë Ramushi, Agim Bajrami, Mustafa Spahiu, Kujtim Morina, Hyqmet Hasko, Nazmi Beqiri, Bejtush Memeti, Burhanedin Xhemaili, Haki Morina, Ismajl Baftjari, Nehat Jahiu, Pëllumb Gorica, Bilall Maliqi, Arsim Halili, Ali Qerimi, Arben Rashkaj, Sunaj Rahimi, Ismail Bilalli, Ismail Ganiu, Sevdail Demiri, Fatos Rushiti, Selajdin Shabani, Milazim Mustafa, Bajram Ramadani-Asipi

 

-Informatë: Takimet Poetike të Karadakut, 11 Mars 2012

 

-Vështrim hermeneutik: ALISA VELAJ “Simbolika e dritës në poezinë METRIKA E DRITËS të ALKET ÇANIT”

 

-Gjuhësi: SVJETLLANA TITINI “Pasaktësi që lidhen me shqipërimet dhe përdorimin e termave në fushën e së drejtës”

 

-Recension: PËLLUMB GORICA “Gjurmët e qëndresës” novela të Arsim Halilit

 

Kryeredaktor: Burhanedin Xhemaili(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora