E shtune, 22.01.2022, 06:25 PM (GMT)

Kulturë » Mërkuri

Timo Mërkuri: Pragmbrëmje lundrimi në Otranto

E merkure, 02.05.2012, 03:21 PM


Timo Mërkuri

Pragmbrëmje lundrimi në Otranto

Ecim duke u lëkundur mbi kuvertë
si kortezhi rrugës për në varrezë.

Kjo erë që fryn me ulërimë
mos është klithmë njerëzish që kërkojnë ndihmë.

Dhe dallgët që hidhen mbi kiç e mbi bash
ngjajnë me duar të zgjatura fëmijësh e grash.

Dielli mbyllet në qepallat e horizontit
si  një sy i skuqur nga lotët e mortit.

Dhe ne ecim duke u lëkundur  mbi kuvertë
si kortezhi rrugës për në varrezë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora