E hene, 05.12.2022, 02:50 PM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: Ringjallja e kombit shqiptar

E marte, 01.05.2012, 09:20 AM


Ne prag i 100- vjetorit te Pavaresise
 
LUAN KALANA
 
kujtese historike

RINGJALLJA  E  KOMBIT SHQIPTAR
 
"Dituria e nje  Kombit buron nga mençuria per Liri,
dhe vëllazeria e paqia me te tjeret,..."

Ne lufterat shekullore  per Liri ke dale fitimtare,
ustallaret e Evropes fitoren ta kane marre,
per paqe e fqinjesi  kombi eshte rinuar,
boten  ne shekuj, me bijte , ke ndriçuar..

Sa e trishtueshme kjo dhimbja e kombit,
shtine viruse lidere "moderne  te paqes "
me gjakun e deshmoreve  plaget  jane lare
te shkulnin nga trupi  ogurët,mikrobin,
 
Gjymtyret e tua te thyera te sakatura,
ia falni arinjve shovene   si transplantim,
mjegullojne se s'kemi qene e jemi nje komb,
po u ngritem bijte e shqipes,per bashkim,
mos ngacmoni ,  se...  merr zjar  dhe   stralli....

Harrojne se kemi forcen,te drejten tone,
Clintoni per Paqen ,nga "darkulat " kombin shpetoi,
bashkimin e trupit ,s'mund ta ndaloni,
te ecim te lire ,si te gjithe , ne trojat tona .

Kombi eshte gjallese qe s'vdes, si njeriu ka jete,
ka vojtur kur qe femije,po qesh tani ne rini,
kombi nuk njeh moshe, por ringjallje pa kufi,
Sa eshte jeta e kesaj toke,aq eshte mosha Shqiperi..

Erdhi dita e mirepritur dasem ka cdo shtepi,
per vello si nuse vallzojne flamujt kuq e zi,
krushqit  dasmore nxitojne te mbrijne ne Vlore,
nje shekull pritem per kete dasem ,per kete Liri...(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora