E enjte, 22.04.2021, 03:16 AM (GMT+1)

Lajme

Galluçi: BE nuk dëshiron një Qipro të dytë

E hene, 30.04.2012, 07:57 AM


Publikuar: E premte 24 Qershor 2011,  Komente, Rekomandime

Kosova dhe Serbia nuk mund të hyjnë në Bashkimin Evropian përderisa nuk e njohin njëra-tjetrën sepse kjo nuk është çështje e politikës por e funksionimit të dy shteteve, ka deklaruar diplomati amerikan dhe ish-administratori rajonal i UNMIK -ut në Mitrovicë Gerald Galluçi. Ai ka thënë se “BE nuk dëshiron të këtë edhe një vend të ndarë sikur Qiproja”. Sipas fjalëve tij dialogu i Serbisë dhe i Kosovës është shenjë pozitive sepse ai u mundëson njerëzve qarkullim të lirë. Galuçi konsideron se Kosova edhe më tej është një shoqëri e parregulluar nën administrim të bashkësisë ndërkombëtare.

 

P.S.: “Galluqi kërkon që të mos identifikohet brasësi i  Selver Haradinajt”, është titulli i artikullit nga gazetari H. Syla, te gazeta “Bota sot” e datës 15 prill 2012, f. 2.

Komenti im-Kadri Mani: kjo kërkesë armiqësore vërteton se në rastin konkret varasës jenë miqtë e diplomatit amerikan, Gerald Galluçi!?

Për ribotim-Kadri Mani/etnike@gmail.com/(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora