E premte, 07.10.2022, 02:42 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shkerdhata Anadollake Salih Berisha dhe Deshtimi i Shqiptareve

E marte, 10.04.2012, 07:00 PM


Shkerdhata Anadollake Salih Berisha dhe Deshtimi i Shqiptareve

Nga Ilir Dardani

Helmuar ne shpirt e degjeneruar ne fare e fis, ashtu si plot shqipfoles te tjere, Salih Berisha vazhdon te jete i njejte: nje shkerdhat anadollak qe luan me historine dhe te ardhmen e shqiptareve qe nuk jane shkerdhyer nga asnje pushtues. Te shkerdhyerit e pushtimeve, sidomos te atij islamo-turko-osman, vazhdojne te lehin ‘’Europe’’ gjithe diten, por nata ofron erresiren otomane, te cilen e kane ‘’amanet’’ qe nga e qara e pare, qe nga ‘’mashallahi’’ i pare. Ne fakt gjithcka ka lindur 9 muaj para ‘’mashallahit’’, kur stergjyshet e Salih Berisheve preferuan jeten e perdhunuar dhe jo vdekjen ne shkembinjte e dinjitetit, sic bene plot stergjyshe te tjera, nenat e Kastrioteve e Dukagjineve.

Duke qene krijese osmane, Sali Berisha normalisht qe ka gjak turk, por duke shfrytezuar postin e kryeministrit ai pretendon te kopilizoje mbare shqiptaret.

Te flasesh per kryeministrin e nje shteti ne menyre vulgare nuk eshte normale, por kur perfundimisht meson se eshte vetem nje krijese e shkerdhimeve dhe perdhunimeve historike (dhe jo e miqesise sic pretendon kelyshi osman), eshte e pamundur te mos i japesh ate qe meriton. Ne fakt asgje nuk po shtoj une sepse ai e ka pranuar se eshte bastard i osmaneve, por qe duhet shtuar dicka kur behet perfaqesuesi i mbare shqiptareve: Shkerdhato-Bastard.

Gjithmone kemi pritur qe Kelyshet Otomane si Salih Berisha te reflektojne, te skuqen nga turpi, te ndjehen keq per buken e Arberise qe hane, apo edhe per token e saj qe shkelin.

Por pritjet per te ndryshuar shkerdhatat otomane si Salihi ishin humbje e madhe kohe. Fatkeqesisht shume shqiptare i shkerdheu turku dhe nuk u c’shkerdhyen me.

Salihi duartroket tragjedine e pareve te tij dhe i eshte shume mirenjohes spermes osmane, sepse ajo e solli ne jete dhe pa te nuk do kishte ekzistuar nje krijese qe shijoi dy sisteme krejtesisht te kunderta: komunizmin dhe demokracine. Neperka ishte mire ne komunizem, mik i ngushte i familjes se super-shkerdhyer nga otomanet (Enver) Hoxha, por sapo nuhati thyerjen e sistemit harbutist qe kishte mbeshtetur, me dinakerine e dhelpres dhe egersine e dhembeve te gjarperit mori meritat e te tjereve duke e shnderruar veten ne politikanin kryesor te 20 viteve te fundit. Shqiptaret u treguan naive, ne kete rast edhe une personalisht sepse e kam vleresuar, jo si te mire, por si te keqen me te vogel, i ndikuar edhe nga mungesa e nje opozite te vertete, kryetari i se ciles nuk eshte as nje cope deputet, larg parlamentit dhe prane rruges, qe ne shume raste krijon me shume profilin e nje rrugaci sesa te njeriut qe pretendon te jete njeriu kryesor i republikes se Shqiperise. Megjithate ky i fundit ka ndryshuar muajt e fundit.

Rikthehemi tek shkerdhatat tona anadollake.

Nese bazohemi tek emrat dhe mbiemrat e shqiptareve, te cilet jane shumice absolute turke apo irano-afgano-pakistaneze, shqiptaret dalin pakice, nje minoritet i paperfillshem, nje rrace pothuaj e shuar. Por emrat jo domosdoshmerisht ndajne shqiptarin me anadollakun. Berisha (mesa di une) nuk eshte emer apo mbiemer islamo-shpato-osman, por kete krijese e perfaqeson Salihi, sic perfaqeson edhe Olsin Jazexhiu.

Kur i kthehesh historise dhe perqendrohesh tek pjesa me e ndritur e saj, ne kohen qe frymonin Gjergj Kastriotet, ringjallesh, por kur i kthehesh historise se disa shekujve me vone rivdes.

Salihi nuk eshte vetem i myslimaneve otoman-origjine, por edhe i katolikeve me origjine shqiptare sepse krah te djathte, qe i miraton me zgerdhirje anadollakizmat e tij, eshte pikerisht nje katolike.

Nuk eshte rasti i pare, jo. Dikur tjetri dhuronte per ‘’Shqypnin’’ nje poezi kunder percarjes, nderkohe ai ishte nje Pasha ne sherbim te pushtuesit e pushtimeve. Me kete ai na thoshte beni sic them une dhe jo sic bej une, sepse sic duket e kishte kuptuar qe shqiptaret nuk mund te kishin asgje praktike nga ai, por me shpirt te penduar i ftoi ta duan Shqiperine ashtu sic nuk e deshi ai kurre.

Nje tjeter katolik, nje nder shqiptaret me te medhenj, ne vend qe te quante kurva Haxhi Qamilet me emrat e mbiemrat e tyre, qe luftuan kunder lirise se nje populli, percet e tlinat e erresires, pushtimit e poshterimit, ai emeron si kurve nje Kontinent te tere nga qe nuk ishte i gatshmen te perballej me shume Qamile. Realiteti i atehershem dhe i sotem na tregon se shqiptaret nuk jane copetuar nga Europa por vetem nga vetevetja. Sot shqiptaret nuk i ndalon Europa te bashkohen, por jane pikerisht shqiptaret qe refuzojne bashkimin e tyre, te cilet udhehiqen nga politikane anadollake si Salihi dhe me trashegimtaret e tjere te komunitetit popull qe ka lene Haxhi Qamili.

Ngordhja e kucedres aziatike ofroi sapun per ta lare fytyren e zdralo-islamizuar edhe shqiptari. Ky (shqiptari) ishte me i humburi, me barkboshi dhe me injoranti, sic eshte edhe sot. Me autoritet kane pupujt e vegjel si ata te Malit te Zi dhe Maqedonise se shqiptaret. Serbet zhvilluan shume luftera te fresketa, ushtruan dhune monstruoze duke mos kursyer as femijet, por sot, nga vete-degjenerimi i shqiptareve, ata jane me prane Europes, sepse asnje rruge nuk i con ne Anadoll, perjashto ate rrugen e antishqiptarizmit te famshem turko-serb. Megjithe dhunen qe permenda, gjithmone perballem me nje pikepyetje te madhe: kush ka vrare me shume shqiptare, turqit e serbet apo shqiptaret dhe shqipfolesit?!

 

Salih Berisha vizitoi Turqine, vendin e te pareve. Sic edhe e ka thene me pare, pranoi gjakun e perbashket, miqesine e vjeter dhe te ardhmen e perbashket duke provokuar rikrijimin e perandorise islamike, pasi me sukses kaluam murin qe na ndalonte konferencen islamike. Nese doktor shkerdhata do te ishte shqiptar nuk do e falte detin e shqiptareve.

Kopil, tingullon me bukur Bastard, pra, Bastard i turqve eshte kushdo qe pranon gjak te perbashket me turqit, kushdo qe pranon se eshte vella i tyre. Dy kryeministrat ‘’shqiptare’’ e kane pranuar dhe vazhdojne ta zmadhojne peshen e Bastardit.

Nese do riktheheshim ne kohe, Gjergj Kastrioti do e fillonte clirimin kombetar duke bere ‘’kurban’’ pikerisht keta bastarde kryeministra, Salihin e Hashmin. Shumica e shqiptareve heshtin, nuk reagojne kur kombi dhe dinjiteti i tyre poshterohet. Shqiptare ‘’hesapi’’.

Nuk reagon as nje televizion qe drejtohet nga nje katolik, sic eshte Klan i Aleksander Frangajt. Apo thjesht kemi te bejme me nje Klan qe rri gjithmone pas prapanices se Salihit per interesa personale, njelloj sic rri Shefqet Krasniqi pas prapanices se Naim Ternaves per interes te dyfishte, ate personal dhe sulltanik? Pyetje eshte kjo!?.

Shkerdhato-Bastardi Anadollak shkon me larg dhe nuk harron te ftoje turqit per festimin e 100 vjetorit te pavaresise (nga islamo-turko-osmanet).

 

Salihi helmoi edhe trurin e Lulzim Bashes, gjithashtu perdhunoi dinjitetin e tij, pak a shume si perdhunimet e kahershme ne dem (apo ne dobi) te Salihit e Hashimit. Basha, sigurisht i ndikuar nga ‘’bosi’’, na ofron nje xhami ne qender te Tiranes, e cila do te pushtohet nga ulerimat e nje hoxhe ne nje gjuhe te pakuptueshme, per te cilen disa thone se eshte arabisht.

Edvin Rama mori Kazmen e Enverit te penduar dhe filloi hapjen e themelit te xhamise ne Qender te Tiranes, e cila thyen qyteterimin europiano-shqiptar. Pavaresisht lekundjeve apo cmendurive te nje pjese te qytetareve te nje shteti, qendra e qytetit duhet te jete autoktone, sidomos kur kercenohet nga nje kulture apo Ideologji e huaj, teper e larget, e papranueshme per shqiptarin me shpirt jo te shitur.

Diktatori Hoxha (nuk eshte rastesi qe hoxha-llaret jane diktatore) kishte pervec kazmes edhe Pushken. Por mos lejoni merzi, sepse pushka vjen, eshte ne ardhje e siper. Cdo tulle qe do vendoset per ndertimin e ketij objekti sulltanesh eshte nje AK-47 (arme automatike – Kallashnikov)! Prodhimi Rus ne duart e specieve islamike krijon nje pamje romantike. Eshte ‘’dashuri’’ me shikim te pare qe perfundon me orgji islamo-terroristo-shqiptaruce!

Lulzim Basha e vazhdoi projektin e Rames. Edhe Basha na shfaqet: i njejti llum nga i njejti Kosh Mbeturinash.

Ju krijesat e liga qe jetoni dhe pasuroheni me taksat tona, nuk shikoni se ne cfare krize eshte islami, nuk shikoni se si shqiptaret myslimane jane shnderruar ne Terroriste, nuk shikoni se si shkelen te drejtat e femres dhe femijes nga islami, nuk shikoni se ne te gjithe boten myslimane nuk ndesh ne asnje vend te mirefillte demokratik. Asnje! Islami nuk njeh barazi. Islami nuk eshte per femren dhe krejtesisht kunder saj: vetem mashkulli lejohet brenda xhamise, vetem mashkulli eshte njeri i ketij fare allahu. Feja apo Ideologjia Mashkullore nuk duhet perkrahur sepse na ofron Mesjeten, kohe ne te cilen sundonte forca fizike e mashkullit harbut.

Ju mendje-halldupet e Bashkise se Tiranes na tregoni se edhe ju jeni HaxhiQamile.

Te fshehur pas perces se ndotur te te ashtuquajtures tolerance, ju krijesat e turko-serbeve qyteterimin tone po e zevendesoni me fshatarimin e Mekes se para 1400 viteve, gjithashtu edhe me mos-ekzistencen e ardhacakeve serbe.

Ne fund te fundit me mire prapanicen tek fytyra e njeri-tjetrit brenda sesa ne rruge, por pushtimi turko-arab i qendres se kryeqytetit nuk hahet dot! Turp per Bashen, per nje te ri qe prisnim shume. Zhgenjim per ne shqiptaret sepse na doli edhe ky nje shkerdhate anadollake.

Shqiptaret ne Shqiperi jane pakice, sic jane edhe ne Kosove e Maqedoni. C’fatkeqesi!

Vendi i Shqiponajve? Eh… eshte me shume vendi i shkerdhatave, ka me shume shkerdhata se Shqiponja.(Vota: 114 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora