E diele, 04.12.2022, 01:29 AM (GMT)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Filizi i poezisë

E marte, 20.03.2012, 06:33 PM


Xhevahir Cirongu

 

Filizi i poezisë

 

  vargun tim të poezisë

Do të derdh ëndrrat e mija

Të fëmijërisë,

Të rinisë….

Të shkruaj që ajo të mbetet

në letër e përjetshme.

……………………………….

Në kurdhën e fjalës të shkrihen

Natyra,njerëzit,bukuritë…..

Poeti s’do rrinte pa shkruar

për gjoksin e nënës,

ku piu sisë,

Atu ku mori udhën

Filizi i poezisë.

 

Durrës 10/03/2012(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora