E merkure, 01.02.2023, 06:31 AM (GMT)

Kulturë

Halil Haxhosaj: Metaforë kohe u bëre

E diele, 18.03.2012, 04:20 PM


Halil Haxhosaj

 

METAFORË KOHE U BËRE

(Tahir Deskut)

 

Nuk më kujtohet asnjë ofshamë e jotja

Në orët letrare në amfiteatër në Prishtinë,

Në sallën solemne të pallatit në Gjakovë

Në Orën e Madhe të Mitingut të poezisë

 

Vetëm metaforë fitoreje dëshiroje

Të bëheshe në të gjitha seancat

 

Afshin e Dheut të Drenicës Dukagjinit

Të Kosovës e të Arbërisë e thithe

Duke gulçuar për rreze lirie

 

Tituj veprash e bëre jetën

Rrokje të tyre rropatjet e saj

Dashurinë për të kurrë s’e trete

 

Në secilën metaforë ndriçoi ylli

I rrezeve të larta të flijimit

Më tri shkronja UÇK në ballë

Në kraharor në zemër

 

Dheu i kësaj toka ta fali amshimin

Prehu i qetë e me krenari në të

Sepse e ke Medaljonin e përjetësisë

 

Metaforë kohe u bëre ...(Vota: 6 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora